Ezért ilyen népszerű a német juhászkutya
2024. október 22 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 22 - Képek: Getty Images Hungary
Miért éppen a német juhászkutya terjedt el ilyen mértékben a fegyveres testületeknél? Miért előzi meg a használhatósága sok más őrző-védő fajtáét? A 6 fő ok, ami miatt a német juhászkutya ennyire népszerűvé vált szolgálati kutyaként a világon.
Szemben a tévhitekkel, a német juhászkutya egyáltalán nem egygazdás kutyafajta. A népszerűségéhez és elterjedtségéhez a fegyveres testületeken belül igen nagymértékben hozzájárult az, a testületek szempontjából nagyra értékelt tulajdonsága, hogy jól viseli a gazda- és kutyavezető-váltást, ami bizony gyakran előfordul mind a katonaságnál, mind pedig a rendőrségnél.
Ilyen szempontból a német juhászkutya jelentősen megelőz más, hasonlóan jó képességű (pl. német) fajtákat, amelyek a kutyavezető személyének megváltozását nem, vagy nagyon nehezen, és legfeljebb egy alkalommal képesek kezelni (például a rottweiler, az óriás schnauzer stb.).
A német juhász tulajdonképpen egy »papíron megtervezett« kutyafajta,
ahol ez a tulajdonsága már a létrehozásakor, a kialakítása során is elsőrendű cél volt, hiszen szolgálati fajtának szánták. Viszonylag könnyen képes átállni és váltani, ami nem okoz nála törést vagy mentális zavart.
Rendkívül banálisnak tűnik, de a német juhászkutya sikerének másik fontos oka a szőrzetének szerkezete. A dupla szőrréteg szinte minden időjárási viszonyok között lehetővé teszi a németjuhász alkalmazását, a sarki hidegtől a sivatagi melegig. Szőrük középhosszú, aljszőrzetük rendkívül sűrű és tömött, szinte minden időjárásnak ellenálló, ezért a Föld szinte bármely pontján gond nélkül bevethető, szinte minden típusú időjárási viszonyok között.
Értelmi képességeik kiemelkedőek, ha létezik egyáltalán hiteles rangsor ilyen tekintetben, őket a toplista első három helyezettje közé sorolják be általában. Ugyan az ilyen párhuzamok nem túl szerencsések, a szakértők azonban egy 2-2 és fél éves gyermek mentális képességeihez hasonlítják az átlagos német juhászkutyáét.
A német juhászkutyák súlya 25 és 40 kg között mozog, ami ideálissá teszi őket a szolgálati kutya szerepkörre. Nem túl nehezek, nem tartoznak az óriás méretű fajták közé, ahhoz azonban, hogy akár mozgás közben megállítsanak egy felnőtt férfit, kellő súllyal és agilitással rendelkeznek. Ez a súly még lehetővé teszi, hogy a mozgásuk kellőképpen dinamikus és gyors legyen ahhoz, hogy szolgálati kutyaként szinte minden körülmények között megállják a helyüket.
Intelligenciája és képességei miatt a németjuhász egy igen sokoldalúan képezhető és használható kutyafajta. Szinte mindenre kiképezhetőek, a világban használják őket rendőrségi feladatokra, nyomkövetésre, kábítószer-kutatásra, de a világ hadseregei is széleskörűen alkalmazzák őket többek között terrorelhárításra, aknakutatásra, felderítési feladatokra, és számos egyéb, a publikum elől titkolt célra. Emellett vakvezető kutyaként, katasztrófamentő kutyaként is kiválóan teljesítenek. Gondoljunk például Mancsra, a magyar mentőkutyára. Mindezek mellett terápiás kutyaként is tökéletesen megállják a helyüket.
Jó „katonához” méltóan ez a fajta nem tud élni feladatok nélkül, amit elsősorban a gazdától vár. Pozitív értelemben vett stréberként szinte mindenre rövid idő alatt megtanítható, és a tétlenség mentális leépüléssel járhat az esetükben. Ezért váltak az őrző-védő munka „királyaivá”, az egyik legkiválóbb szolgálati kutyafajtává. Egyben
a tétlenségre kárhoztatott, a kerítések mögött kényszeresen pörgő és ugató német juhászkutyák a szomszédok rémévé.
A német juhászkutya modern korunk urbanizált viszonyaiba is beleillik, és helyt tud állni. Termete, szívóssága és állóképessége miatt szinte bármilyen outdoor, azaz kinti sporttevékenységben ideális partner, az esti kocogásoktól a rövidebb kerékpártúrán át az erdei csatangolásokig. Ezek során nemcsak lépést tart gazdáival, de a romló közbiztonságú városi, elővárosi környezetben kellő elrettentő erőt jelenthet az rossz akaratú idegenek számára.
Ez a kutyafajta óriási rajongótábort tudhat maga mögött, nemcsak Németországban, de szinte az egész világon. A médiában és a világ filmgyártásában is különleges helyet foglal el, és a pozitív sztereotípiák miatt igen sokan vágtak bele a „farkaskutya” tartásba.
Erre azonban, mint többszörösen kiderült, a kutyatulajdonosok egy jelentős része nem alkalmas: egy ilyen kiemelkedő intelligenciájú és mozgásigényű fajta tartása komoly (pozitív) terhet ró a gazdákra is.
Ezzel a katonás fajtával nincs lazsálás, nincs kihagyott séta, akkor sem, ha fúj a szél, és esik az eső. Nem véletlen, hogy az angol rendőrség szolgálati német juhászkutyáinak jelentős hányada a menhelyekre gazdák által leadott példányokból kerül ki.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek