hirdetés

Miért a németjuhász vált a sztár szolgálati kutyává?

Csupor Erik

2024. október 17 - Képek: Getty Images Hungary

Lehet-e egy kutya munkamániás és univerzális is egyben? Ha igen, az egyik ilyen fajta egészen biztosan a német juhászkutya, amelyik generációk szemében vált az első számú szolgálati kutyává, és amelyet több mint 100 éves történelme során szinte minden feladatra felhasználtak már.

hirdetés

De miért éppen a német juhászkutya? Miért ez a fajta emelkedett ki főnixként a többi munkakutya közül?

Német juhászkutya

Nehéz indulás

A 19. század végén, egy perfekcionista német lovassági kapitány talált rá hosszas keresés után egy juhászkutyára, amibe beleszeretett, és elkezdett kialakítani egy új kutyafajtát. A nemiképp farkasszerű, felálló fülű, sárga és fekete foltos, átlag feletti intelligenciával rendelkező fajta alapítója, Horand von Grafrath képezte azt a bázist, amire Stephanitz kapitány a tenyészetét alapozta, és többségében a leszármazottak tették ki az 1908-ban megalkotott, első németjuhász-fajtaklubot is, amelyik megkezdte a fajta standardizálását.

Ezek a kutyák eleinte nem keltettek nagy érdeklődést Németországon kívül,

alig pár példányuk került még az első világháború előtt az angolszász országokba. Amerikában például 1913-ban alakult meg az első fajtaklub. Jellemző módon, ahogy az angolszász hatalmak belesodródtak a háborúba, a német juhászkutyák nevéből is

el kellett tűnnie a német szónak.

Amerikában nemes egyszerűséggel „juhászkutyának”, Angliában pedig „elzászi farkaskutyának” nevezték át őket.

1914-ben, az első világégés kitörése idején igazi kuriózumnak minősült, a német hadsereg tömegével vetett be német juhászkutyákat elsősorban a nyugati frontokon. A harcvonal mindkét oldalán katonák százezrei szembesültek azzal, hogy micsoda teljesítményekre képesek ezek az intelligens, tetszetős küllemű kutyák. Hiszen elképesztő feladatokat láttak el rendkívül nehéz körülmények között a futárkodástól a katonai mentők nyomra vezetésén át egészen a lövészárkokban haldoklók utolsó perceinek megkönnyítéséig. A világméretű konfliktusban részt vevő ezreket elbűvöltek ezek a kutyák a háborúzó felek nemzeti hozzátartozásától függetlenül, és kétségkívül az első világháború volt az a történelmi esemény, ami megalapozta a német juhászkutya mai nimbuszának meghatározó részét.

Rin-Tin-Tin

Ebben kiemelten nagy szerep jutott két Amerikába kerül német juhásznak, Rin-Tin-Tinnek és Strongheartnak, akik igazi hollywoodi filmsztárrá váltak az 1920-as évek elején. A kevésbe ismert Strongheart nem kevesebb mint 2 és fél millió dollár hasznot hajtott az amerikai filmgyártásnak, ami egy állattal kapcsolatban korábban teljesen elképzelhetetlen volt.

Tömegével használták fel a kutyákat

A második világháborúban már nemcsak a németek, de az angolszász hatalmak is tömegével használták fel ezeket a kutyákat, elsősorban üzenettovábbítóként, kereső- és mentőkutyaként. Habár az amerikai hadsereg egy 7 kutyából álló „munkakutya-portfóliót” alakított ki magának, legnagyobb számban a németjuhászok vettek részt a katonák harctéri támogatásában. Ezeket a kutyákat 8-12 hét alatt képezték ki a képességeik szerinti munkára, és alapjában véve négy fő feladatra használták őket rendkívül hatékonyan: területőrző kutyaként, felderítő és őrjárati kutyaként, hírvivő-üzenettovábbító és aknakutató kutyaként.

Eszközök vagy bajtársak?

Kiindulva a második világháború kutyákkal kapcsolatos pozitív tapasztalataiból, az 1950-es évektől kezdődően az amerikai fegyveres erők szinte minden konfliktusban tömegesen vetettek be német juhászkutyákat a hadszíntereken. Nagyon sokáig azonban, ez a haderő a kutyákat mint egyszerű harci „eszközöket” kezelte. Jellemzően, ha az USA harci cselekményekbe keveredett, a német juhászkutyák létszámát gyorsan nagyra növelték. A konfliktus elmúlásával azonban majdnem mindig sor került e kutyák meglehetősen brutális és eszközszempontú, „leépítésére”. E gyakorlat talán legkirívóbb két esete a koreai és a vietnámi konfliktus volt Amerika modern kori történetében.

 

Amerikai helikopterek Vietnámban

A vietnámi konfliktus során megközelítőleg 9000 kutyavezető és kiképző dolgozott majdnem 4000 német juhászkutyával. Ezenfelül a tengerészgyalogság is igen jelentős mértékben támaszkodott ezekre a kutyákra a hadműveletei során. Olyannyira, hogy a Da Nangban berendezett, Kaiser tábort (Camp Kaiser) is az ott, elsőként elesett német juhászkutyáról nevezték el. A háború végeztével, jó amerikai haszonelvű szokás szerint, ezeket a szolgálati kutyákat eszközként kezelték, és többségében az ettől nagyon vonakodó dél-koreai hadseregre „hagyományozták”, akiknek semmilyen tapasztalata nem volt szolgálati és katonai fajtákkal kapcsolatban.

Az ott maradt több ezer németjuhász nagy részét rövid úton elaltatták, vagy kizavarták a dzsungelbe, ahol a velük addig szemben állós észak-vietnámiak fegyveresei vadászták le őket.

Ekkor néhány oknyomozó riporter felhívta a figyelmet erre a meglehetősen hálatlan és kegyetlen leszámolásra a hadsereg saját, négylábú bajtársaival. Ez akkora felháborodást keltett, hogy az elnöki adminisztrációnak is reagálni kellett. Több évtizeddel később, az USA-ban 2000-ben fogadták el a H.R. 5314 számú törvényt, amely először tette lehetővé a visszavonult és kiöregedett szolgálati kutyák, többségében németjuhászok örökbefogadását. Azóta megtörtént még egy amerikai kivonulás, Afganisztánból, amivel kapcsolatban szintén horrortörténetek terjednek, amit természetesen az amerikai hadsereg cáfol.

No de miért ennyire alkalmasak a németjuhászok ezekre a feladatokra? A második részben részletesen beszélünk erről is… Addig is ajánljuk figyelmedbe a fajta kialakulásának történetét, amit itt olvashatsz el.

Csupor Erik német juhászkutya szolgálati kutya történelem

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!