hirdetés

Valóban árthat a műfű a kutyáknak?

Vermes Nikolett

2023. október 15 - Fotó: GettyImages

műfű

Az ősz a füvesítés ideje. A műfű telepítése egyszerű és gyors megoldásnak tűnhet, de amellett, hogy cseppet sem természetes és környezetbarát, a kutyánk szempontjából sem ideális.

hirdetés

Dr. Samantha Webster, brit állatorvos arra kéri mindazokat, akiknek műfű van a kertjükben, hogy ne hagyják felügyelet nélkül az ebet a műgyepen, az ugyanis komoly veszélyeket jelent a négylábúakra nézve. Íme, a részletek!

A meleg időben különösen veszélyes a műfű

Átveszi a hőmérsékletet

“A műfűvel az a legnagyobb baj, hogy nagyon gyorsan átveszi a kinti hőmérsékletet. Bár nem lesz olyan meleg, mint az aszfalt vagy a járdalap, mégsem javasolt a kutyatartók számára. Rendkívül fontos megjegyezni, hogy a műfű semmiben sem jobb más járófelületeknél a kutyák szempontjából” – hangsúlyozza a brit állatorvos.

Nyáron és kora ősszel tehát szinte tilos hosszasan a műfüvön tartózkodni a kutyának, és nincs ez másképp akkor sem, ha hidegre fordul az idő.

A lehűlés is érinti a műfüves udvarban élő állatokat. A műanyag pillanatokon belül képes lehűlni, így amikor a kutya rálép a meztelen mancsával, bizony hideget fog érezni. Ezt mi, gazdik egy módon érthetjük meg. Gondoljunk bele, hogy milyen érzés a bőrünknek, amikor perzseli a nap, vagy ha fújja a hideg szél. Pontosan ezt a kellemetlen érzést élik meg a kutyák is a mancsukon keresztül.

A kutyák számára sem természetes a műfű

A gumi granulátum nem kutyaeledel

A műfű sajátossága – bár ez inkább a sportolásra szánt területeken jellemző-, hogy gumigranulátumok vannak a fűszálak alatt. Ezek az apró, alig egy centiméter átmérőjű mesterséges darabkák millió számra vannak a műfű alján. Nem kell sok ahhoz, hogy a fű alól a felszínre jöjjenek, elég ha egy kutya játszik a műfüvön, és máris láthatjuk ezeket a gumigranulátumokat, amelyek rendkívül veszélyesek az állat egészségére nézve.

Elkerülhetetlen, hogy játék, ugrálás vagy hempergés közben bekerüljenek az állat szervezetébe.

Néhány gumigranulátom lenyelése még nem okoz komoly egészségügyi károkat, azonban az orr- és füljáratba jutva gyulladást okozhat, amely kihat az egész szervezetre. Ilyenkor javasolt azonnal állatorvoshoz fordulni! Ezért sem érdemes egyedül hagyni kedvencünket a műfüvön.

Így egy kis játék is veszélyes lehet

Fogadjuk meg az állatorvos tanácsát

Dr. Samantha Webster, brit állatorvos nyomatékosan kéri a gazdikat, hogy ha műfüvet akarnak lerakni az udvarban vagy a teraszon, akkor inkább felejtsék el ezt a gondolatot. Helyette

válasszák inkább a termesztés füvet, hiszen sokkal kevesebb kockázatot jelent a kutyákra nézve.

Az adatok szerint eddig a kutyatartók közel 29 százaléka cserélte le a műfüvet, miután felismerte, hogy bizony valóban komoly gondokat okozhat a négylábúakra nézve. Fontoljuk meg, hogy mi fontosabb: egy csinos kert vagy a kutyánk egészsége.

biztonság otthon mennyi ideig lehet egyedül a kutya műfű

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!