Ezektől a mosolyoktól garantáltan elolvadsz: képeken a világ legboldogabb kutyái
2022. október 4 - Képek: Getty Images Hungary
2022. október 4 - Képek: Getty Images Hungary
Nagy kérdés a gazdik körében, hogy vajon tudnak-e a kutyák mosolyogni? A tudomány többféle magyarázattal szolgál erre, mi pedig hoztunk pár imádnivaló fotót a vigyori ebekről.
Kedvenced szokott mosolyogni? Érdekes kérdés, és még a tudósok sem tudnak egyértelmű választ adni arra, vajon mitől görbül felfele az ebek szája. A boldog kutya jelzése? Utánzás? Trükk? Vegyük sorra, mit mondanak a szakemberek, és közben gyönyörködjünk pár igazán elbűvölő jószágban!
Egyes álláspontok szerint az ebekről egyértelműen le lehet olvasni, ha jól érzik magukat, ám a boldog kutya jelzései inkább a csillogó tekintet, a sebesen csóváló farok és az izgatott vakkantások. Sok négylábú örömében fel is ugrál gazdájára. Az alábbi magyarázatok ezt némiképp cáfolják.
Már Charles Darwin, az evolúcióelmélet atyja is vizsgálta a jelenséget. Felismerte, hogy bizonyos örömteli helyzetekben a kutyák felhúzzák a felső ajkukat úgy, hogy a fogaik is kivillannak. Ez nagyban hasonlít a vicsorgáshoz, azonban egyértelműen jól érezték magukat az adott helyzetben. Tehát mintha mosolyogtak volna. Konrad Lorenz, a modern etológia egyik megalapítója szintén hasonló tapasztalatokról számol be.
A kétezres évek elején Patricia Simonet pszichológus és állatviselkedés-kutató szintén azt kutatta, hogy a kutyák képesek-e mosolyogni, sőt nevetni. Meggyőződése volt, hogy a válasz igen. Arra jutott, hogy az ebek játék közben, ha nagyon élvezik az adott cselekvést, az ugatás és a morgás mellett – amik tipikusak – igenis adnak ki nevetéshez hasonlatos hangot. Ezt a megállapítást többen vitatták.
A tudomány abban egyetért, hogy a kutyák remekül képesek olvasni az emberek testbeszédéből. A gesztusaid és az arckifejezésed sok mindent elárul kedvencednek. Tudja, ha szomorú vagy, ha szorongsz, ha felbőszített valami, és természetesen azt is, ha majd kicsattansz a jókedvtől.
A nonverbális jelzések mellett a hormonális változások is iránymutatóak az ebek számára, ugyanis képesek megérezni bizonyos testünkben végbemenő folyamatokat. A hangulatváltozások ugyanis hormonváltozással járnak.
Rendkívüli intelligenciájuknak hála a kutyák nem pusztán felismerik a boldog mosolyt, de képesek utánozni azt. Tehát egy tudatos viselkedésről beszélünk. Kim Brophey, az észak-karolinai Asheville Kutyaoktató és Viselkedéskutató Intézet munkatársa szerint kedvenced így manipulál téged. Mivel rájött, hogy a mosolyra mindig pozitívan reagálsz, így előszeretettel veti be a cserébe várt dicséretért.
Ugyanígy a figyelemfelhívás remek eszköze is lehet: ha rád villantja millió dolláros mosolyát, egészen biztosan lehajolsz hozzá, megsimogatod, sőt lehet, hogy egy kicsit labdázol is vele. Melyik kutya ne élne ezzel a lehetőséggel?!
Egy némiképp eltérő magyarázat szerint a kutya valóban a boldogságot szeretné kifejezni a mosolygással, de ez nem ösztönös, hanem tanult viselkedés nála. Ahogy az előbb írtuk, az okos állat hamar megérti az összefüggést a gazda öröme és az arcán megjelenő mosoly között. Tehát tudja, hogy a szélesre húzott száj és a kivillanó fogak a boldogságot jelzik. Amikor ő is örül valaminek, akkor lemásolja ezt a mimikát, hogy számodra is érthető jelzést adjon az érzelmeiről. Így lehet, hogy kutyusod mosolyogva vár az ajtóban, mikor hazaérsz a munkából.
A kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy a kutyák esetében könnyű összetéveszteni egyes arckifejezéseket a mosolygással. Néha csak fáradt vagy liheg, sőt gyakran a vicsorgást vélik mosolynak. Ezen felül előfordul, hogy az állat mindössze azt szeretné jelezni, hogy ártalmatlan, nem kell tőle tartani, azaz behódol. Ha kétségeid támadnak, a jószág teljes testbeszéde segít megfejteni a négylábú valódi érzelmét.
Összegezve nincs egységes álláspont arra vonatkozóan, hogy a kutyák miért mosolyognak, ha ugyan tényleg azt teszik. Azt gondoljuk, a gazdik többsége erre azt fogja mondani, márpedig az ő kis barátja valóban boldogságában mosolyog. Sőt, ezt képekkel, történetekkel is alá tudja támasztani. Ahogy a tudósok sem jutottak dűlőre, úgy mi is nyitva hagyjuk a kérdést, de annyi bizonyos, hogy a fenti képek láttán nekünk is fülig ér a szánk.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek