Tudtad, mitől váltak világhírűvé a mopszok?
2024. szeptember 29 - Képek: Getty Images Hungary
2024. szeptember 29 - Képek: Getty Images Hungary
Cikkünkből most kiderül, hogy ez a kis cuki, bohókás, vidám öleb hogyan vált világhírűvé. Jelenleg az egyik legnépszerűbb kutyafajta, sokan választják családbarát személyisége miatt.
Fajtája a Men in Black (1997) című filmnek köszönhetően vált világhírűvé, melyben egy mentett Mashu nevű mopszot szerepeltettek, aki Franket, az okoskodó idegent játszotta. A kis kutyus karaktere annyira népszerű lett, hogy a film 2002-ben megjelent folytatásában is szerepelt, amikor is már 7 éves volt. A szerep kedvéért még sminkelték is ősz szőrszálait, és egy 9000 dolláros olasz öltönyt viselt. De a mopszok érdekessége nem csak a hírnévben keresendő.
Népszerűsége sajnos káros hatással volt a fajtára, ugyanis kihasználva az emberek hirtelen érdeklődését, sokan gyors és felelőtlen szaporításba kezdtek, aminek következtében az egészségügyi problémák gyakoribbak a mopszoknál. Leggyakoribb gond, hogy légzési nehézségek lépnek fel lapos arca miatt, ezért kerülni kell a túlzott aktivitást, túlhevülést, nehogy ez a légutak elzáródásához vezessen. Emellett a szem problémák is gyakoriak, és sajnos más kis testű kutyafajtákhoz hasonlóan a patella luxatio (térdkalácsficam) is előfordulhat. Ezért, ha mopszra vágysz, különösen fontos, hogy megbízható tenyésztőtől vásárolj kiskutyát, aki minden lehetséges szűrést elvégeztetett a kutyáin.
Habár a mopsz nyugodt, kiegyensúlyozott attitűdű, társaságkedvelő kutya, nem mindenki szereti. Napóleon felesége, Josephine, odavolt Fortune nevű mopszáért. Annyira, hogy ágyában is beengedte, aminek férje nem örült túlságosan. Sajnos aggályai beigazolódtak, mert nászéjszakájukon a kutyus ellátta a baját, és maradandó sérülést okozott neki. Bár a történelemkönyvek nem árulják el, hogy pontosan melyik testrészén… Attól fogva Napóleon ki nem állhatta a kutyákat, és meggyőződése volt, hogy azok csak balszerencsét hoznak.
A mopsz őse Kínából származik, ahonnan kereskedők hozták Európába a XVI. században, de hivatalosan angol fajtának minősül. Először Hollandiában lett királyi kedvenc, majd a XVII. század második felében más ország udvaraiban is megjelent, kedvelték a francia, olasz és német arisztokraták is.
Fajtáját latinul a „multum in parvo” kifejezéssel jellemzik, amelynek jelentése „sokat kevésben”, utalva arra, hogy az apró termetben erős egyéniség rejlik. Ez az apró, zömök, szögletes testfelépítésű és meglehetősen nehéz súlyú kutyus igazi egyéniség. Olyan gazdinak való, aki némi humorérzékkel is rendelkezik, nem zavarja a horkolás, és szereti, ha mindenhova követik. Tökéletes városi kutya, nagyjából napi fél óra mozgást igényel, meleg időben ne nagyon terheljük a fentebb említett légzési problémái miatt.
Meglepően könnyen nevelhető, szeret szórakoztató trükköket elsajátítani, alapvető engedelmességi feladatokat megtanulni. Igazi családi kutya, gyerekek mellé és más állatok mellé ideális, játékos társ. Ma már elmondhatjuk, hogy sok kutya gyermekbarát, azonban nagyon fontos minden gyermeket és kutyát megtanítani a helyes viselkedésre. Ahhoz, hogy egymás mellett biztonságban élhessenek, kölcsönös tiszteletre van szükség. Mindig tartsuk szem előtt, hogy gyermeket és kutyát nem hagyhatunk felügyelet nélkül, és minden mozdulatukat figyelemmel kell kísérnünk.
Vidám karaktere miatt nemcsak a fiatalok, de az idősek is kedvelik, nagyszerű pajtás, de kellő figyelmet kell fordítani rá, mert hamar magányossá válhat, ha sokáig van távol szeretteitől.
A mopszot is ápolni kell, mint minden más szőrős barátot. Bundáját hetente egyszer érdemes átfésülni, orr körüli ráncait, szeme és füle állapotát pedig javasolt naponta ellenőrizni, ha kell, tisztítani.
Kis testű kutya lévén anyagcseréje gyors, így rövidebb idő alatt több energiát éget el, mint nagy testű társai. Kis méretű gyomra miatt érdemes naponta többször, kisebb adagokban étellel kínálni. A kis testű kutyáknak szánt eledeleket kifejezetten az igényeiknek megfelelően állították össze. Amellett, hogy megfelelő arányban tartalmazzák a legfontosabb tápanyagokat, a tápszemeket is kis méretű állkapocsra formázták, hogy ösztönözzék a kutyust a rágásra, ezzel javítva emésztését.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek