Mit tehetünk kutyatámadás esetén? -szakértőt kérdeztünk
2024. július 26 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 26 - Képek: Getty Images Hungary
Így védekezzünk, hogy ne legyünk áldozatok! Nyakas Gábor kutyaviselkedés-szakértő, a DOGZ Fesztivál és Konferencia egyik előadója cikkünkben mondja el a tudnivalókat kutyatámadás esetén.
Minden kutya négy alapvető ösztönnel születik, melyek a következők: falkaösztön, szaporodási, zsákmányszerző és a territoriális ösztön. A legtöbb gazda megelőlegezi a kutyájának a bizalmat, de nem szabad elfeledkezni arról, hogy az ösztön mindig felül fogja írni a kutya tanult viselkedését. Nyakas Gábor kutyaviselkedés-szakértő, a DOGZ Fesztivál és Konferencia egyik előadója cikkünkben mondja el, hogyan kerülhetjük el a kutyatámadást.
„Rólam tudni kell, hogy én hangot adok a felesleges szabályoknak, de a póráz használata közterületen egy olyan szabály, amit mindenkinek be kell tartani. Meg kell érteni, hogy a szabadon lévő kutya nemcsak önmagára, hanem a környezetére is veszélyes, például kiüldöz az úttestre egy gyereket vagy a másik kutyát, a sofőr elkapja a kormányt, felrohan a járdára, ahol elgázol egy gyalogost. Ez egy kombinált verzió. Az egyszerű verzió sem jobb: megtámad egy másik kutyát vagy embert. Mindig pórázon kell tartani a kutyát közterületen, ahol másra is veszélyes lehet.” – hívja fel a figyelmet Nyakas Gábor kutyaviselkedés-szakértő a póráz fontosságára.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Könnyen megelőzhető lenne a kutyatámadások nagy része, ha az ember figyelne azokra a jelekre, amelyeket a kutya ad. Nyakas Gábor szakértő a kutyatámadásokat két részre bontja, az egyik az emberre, a másik a kutyára irányuló támadás. Ezen belül tovább lehet bontani az alapján, hogy hol történik:
– semleges helyen, például utcán, ami nem a támadó kutya saját otthona,
– az otthon lévő kutya támadja meg az odaérkező embert vagy kutyát.
Tény, hogy 100 százalékos módszer vagy technika nincs, amivel el lehet kerülni a támadást. Mindig vannak olyan fatális véletlenek, amikor ez megtörténik.
„Először az elkerülésről beszéljünk. Fontos, hogy nyitott szemmel kell járni, és ismerni kell a kutyák testjelzését. Régen, amikor csoportos órát tartottam, vagy most, hogy privát foglalkozást, azzal kezdem, hogy felmérem, hogy egyáltalán jól értelmezi-e a gazda a kutya testjeleit, mert a legtöbb esetben nem. Félreértelmezik, és ezért nem tudnak megfelelő választ adni rá.” – hangsúlyozza Gábor a gazda felelősségét.
A saját kis privát életünkben, akár a munkahelyen vagy otthon gyakran előfordul, hogy nem ért meg bennünket a környezetünk.
Még mi, emberek sem tudunk egymással úgy kommunikálni, hogy tökéletesen értsük a másikat, figyelmetlenek vagyunk, nem merünk vagy szégyellünk kérdezni. A kutyáknál sokkal fontosabb, hogy jól megfigyeljük az ő jelzéseiket.
– folytatja a szakértő. A kutyák kognitív képessége 2-3 éves gyerek szintjén van, tehát nem tud kombinálni, nem játsza meg magát. Minden jelzése igazi, ha agresszív jelzést küld, vagy éppen jelzi, hogy fél, akkor ez a valós érzelem van benne. Gyakran előfordul, hogy az emberek által jó fejnek ítélt kutya hirtelen megharap, megkap valakit, ott a felelősség a gazdáé. Az ember nem vette észre a kutya jelzéseit. Feltehetően már feszengett a szituáció elejétől, de az adott helyzet egy ponton felülírta a kutya ingerküszöbét, nevelés ide, kézbentartás oda, azon a ponton a kutya odakap vagy harap. „Nagyon figyelni kell a kutyák testjelzését, és nagyon figyelni kell azt is, hogy mi milyen jelzést adunk a kutya irányába. A mozdulatainkat, gesztusainkat tudjuk irányítani, viszont a feromonjainkat nem. A kutyák meg fogják érezni, hogy milyen érzelmi állapotban vagyunk, hiszen a feromonok elárulnak neki erről mindent.”
Nem minden esetben kerülhető el a kutyatámadás, hisz séta közben akár kóbor kutyával is összeakadhatunk, aki agresszívan reagál kedvencünkre. „Mindenki azt mondja, hogy nem, én azt mondom, hogy igen, mert szét fogja tépni a másik kutya.” – vallja Nyakas Gábor. Fontos, hogy a kiskutyánkat megtanítsuk arra a pozícióra, ahol biztonságosan tud feküdni a mellkasunkon veszély esetén is. Az első mozdulat, hogy a kiskutyát a vállra tesszük, a feje a lapocka felé nézzen, a fara pedig a mellkas felé. Így a kutya hasa a vállon fekszik, ezzel a legsebezhetőbb része védve van. Az ember a saját testét pedig úgy tudja védeni, hogy a karjait a testéhez zárja, ha a támadó kutya felugrana, ne tudja közvetlenül megharapni az oldalát. Ezt a pózt azért is fontos gyakorolni, hogy a váratlan helyzetbe az embernek eszébe jusson. Természetesen ezt a lehetőséget kb. 10 kg-nál nagyobb kutyák esetében már nem lehet alkalmazni.
Ha a kutya emberre támad, fontos, hogy ne nézzünk a szemébe, ne kiabáljunk, ne fenyegessük és ne adjunk neki ételt. Álljunk meg, ha szükséges kezdjünk el úgy hátrálni, hogy a kutyát a perifériás látókörünkbe tartsuk. Az első lehetséges mozdulattal fedezzük a hátunkat: falhoz, kerítéshez, autóhoz kell állni, hogy ne tudjon körbeszaladni a kutya. Ha van nálunk táska vagy esernyő, tartsuk magunk elé, hogy a lágy részek védve legyenek. Ez a térd felső vonalától a köldök felső vonaláig tart, ahol könnyen sebezhető az ember. Ha esernyő van nálunk óvatosan nyissuk ki, mert erre a hirtelen mozdulatra sok kutya agresszívan reagálhat a már amúgy is feszült helyzetben. Az esernyő azért praktikus védekezésre, mert nagy felületével könnyen távol lehet tartani a támadót.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Előfordulhat az az eset is, amikor nem találunk semmi olyan felületet, ahol a hátunkat meg tudjuk támasztani. Ilyen esetben megtörténhet, hogy a leteper a földre a kutya vagy a hátrálás során elesünk.
Ha a földre kerültünk, akkor minél gyorsabban hasra kell fordulni, felhúzni a térdeket, az ujjakat összekulcsolni a tarkón, az alkart rászorítani a fülre meg az arcra, és így fülünk, nyakunk be van védve. Az állat közelíteni kell a mellkashoz, amíg lehet.
„Lényegében ez olyan, mint a repülőkön a vészüzemmód, csak ott ülve csinálja ezt az ember. A kutyatámadásnál pedig azért kell, hogy a földön hassal lefelé feküdjön az ember, hogy a hasi lágy részek védve legyenek. Ha a térdet felhúzzuk, a comb hátsó részét ne nagyon tudja a kutya harapni. Ha megtörténik a baj nem mindegy, hogy egy laza kötőszövetet vagy izmot harap meg a kutya.” – összegzi a legfontosabb tudnivalókat Nyakas Gábor.
Fontos, hogy amint van lehetőségünk tárcsázzuk a 112-t. A járőrök ki vannak képezve arra, hogyan kell segíteni egy ilyen esetben. Az a legfontosabb, hogy nem szabad eljutni az kutyával való összeütközésig. Tegyünk meg mindent azért, hogy elkerüljük a támadást. Időt kell szánni arra, hogy megismerjük a saját kutyánk jelzéseit, és arra is, hogy egy esetleges veszélyhelyzet esetén legyen lepróbált stratégiánk önmagunk és kedvencünk megvédésére.
A DOGZ fesztiválra látogatóknak Nyakas Gábor élőben is bemutatja, milyen jelzésekre érdemes figyelni és hogyan kerülhetünk el egy esetleges kutyatámadást.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek