hirdetés

Elromolhat a kutyában a mikrochip?

Tóth-Hencz Edit

2024. szeptember 15 - Képek: Getty Images Hungary

A mikrochip egy kutya életét is megmentheti, ha bármilyen oknál fogva elveszne. Cikkünkben ezt a témát járjuk körbe.

hirdetés

Az nem volt kérdés, hogy kilátogatunk-e szeptember 7-én a kutyámmal a Dogz Fesztiválra a Városligetbe. Szerencsénkre, mert olyan dolog történt, amiről nem is gondoltam volna, hogy lehetséges. Nem volt mikrochip a kutyában, legalábbis az ellenőrző sátorban nem találták meg. Valószínűleg elromlott. A kutyánkba ültetett mikrochip a legjobb esély arra, hogy visszakerüljön hozzánk. Ezen élmény hatására kezdtem el utánajárni a chip történetének.

A kutyánkba ültetett mikrochip a legjobb esély arra, hogy visszakerüljön hozzánk

Miért jó, ha van a kutyában mikrochip?

Magyarországon 2013 óta kötelező a 4 hónaposnál idősebb kutyák megjelölése a chippel. A beültetést kizárólag állatorvos végezheti el, aki köteles a chipet regisztrálni. A chipszám alapján a Magyar Állatorvosi Kamara PetVetData nevű kisállat nyilvántartó rendszerében rögzítik a kutyáról az alapadatokat, például a nevét, nemét és fajtáját. Továbbá tartalmazza, hogy veszélyesnek nyilvánították-e, mikor kapta a legutolsó veszettség elleni oltását, valamint a gazda nevét és elérhetőségét. A chipet kizárólag csak az állatorvos ültetheti be, és ugyanakkor el kell végeznie a regisztrációt is. Az állatorvosi rendelőkön kívül már benzinkutakon is van olyan szkenner, amelynek segítségével az elveszett, elkóborolt kutya chipszáma leolvasható, de a gazda adatait csak állatorvos jogosult lekérdezni a rendszerből. Így könnyen és gyorsan hazajuthat a kutyus, természetesen csak akkor, ha a rendszerben szereplő adatai naprakészek.

Mikor kezdődött a háziállatok mikrochippel való ellátása?

A háziállat-mikrochipet először 1985-ben szabadalmaztatta az AVID nevű kaliforniai vállalat, és a legelső mikrochip beültetésére 1989-ben került sor. Az AVID Identification Systems céget egy állatorvos alapította, és még ma is gyártanak és értékesítenek mikrochipeket és szkennereket állatklinikáknak és állatmenhelyeknek világszerte. A mikrochip egy rizsszem méretű henger, amit bal fültöve mögé ültetnek be az állatnak. A chip egy frekvenciát bocsát ki, amikor egy szkenner áthalad rajta, amely 125 kilohertz (kHz), 128 kHz vagy 134,2 kHz lehet. Ezeket a chipeket úgy tervezték, hogy 25 évig, tehát lényegében a háziállat életének a végéig kitartsanak.

A mikrochip egy rizsszem méretű henger, amit bal fültöve mögé ültetnek be a kutyának

Ha kutyát találsz vagy keresel

A mikrochip egyelőre nem képes GPS-jeleket sugározni, így elkóborolt kutyát sem tudod bemérni a segítségével. Ha kedvenced hajlamos elkóborolni, érdemes egy nyomkövetős nyakörvet beszerezni. A Vigyél Haza! Kutyakereső weboldal és alkalmazás lehetőséged ad arra, hogy megtaláld az elveszett kutyádat, vagy értesíthetsz másokat, ha kóbor kutyát látsz. Ha szeretnél kutyát, nézelődhetsz a gazdira várók között. Kapcsolatba lehet lépni állatvédő szervezetekkel, menhelyekkel vagy ebrendészeti telepekkel is. Az applikáció mutatja a hozzád legközelebb eső kutyafuttatót is, illetve a mikrochip-leolvasó helyeket. Az alkalmazás használata ingyenes, csak regisztrációhoz kötött.

Fontos, hogy ellenőrizd

A mikrochipnek az állat egész életében működnie kell, de mivel elektronikus eszközökről van szó, előfordulhat, hogy egyszerűen leáll. Annak megerősítésére, hogy ez megtörtént-e, a mikrochip jelenlétét és helyét a bőr alatt tapintással vagy diagnosztikai képalkotó eljárásokkal, például röntgenfelvételekkel vagy ultrahanggal kell megerősíteni. Mielőtt feltételeznénk, hogy a mikrochip leállt, jó gyakorlat, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a szkenner teljesen áram alatt van, és megfelelően működik. Ha bebizonyosodik, hogy a chip hibás, akkor új eszköz beültetésére van szükség.

állatorvos mikrochip

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!