hirdetés

6 kutyafajta, akik jobban bírják a meleget, mint az átlag

Molnár Enikő

2024. június 23 - Képek: Getty Images Hungary

Nyár közeledtével többször is írunk a hőguta veszélyeiről, illetve azokról a kutyafajtákról, amelyek nehezen bírják a nagy meleget. Most rendhagyó módon olyan fajtákat hoztunk, akik jobban bírják a hőt.

hirdetés

Ahogyan közelítünk a nyár legmelegebb hónapjához, egyre inkább figyelnünk kell arra, hogy kedvencünk ne melegedjen túl. Sok mindenen múlik, hogy egy kutya mennyire képes megbirkózni a magasabb hőmérséklettel, ám vannak olyan fajták, amelyek notóriusan jobban bírják a melegebb hónapokat. Cikkünkben közülük sorolunk fel hatot.

Attól még, mert jól bírják a meleget, törekedjünk a reggeli és esti mozgásra

Miért bírják ilyen jól a meleget?

Általánosságban elmondható, hogy azok a kutyák bírják legjobban a hőt, akiknek rövid és egyrétegű szőre van (vagy egyáltalán nincs szőre), lehetőleg világos színnel, bár nem csak ezek befolyásolják egy eb melegtűrő képességét. Mára már sokan tudják, és mi is sokszor írtunk arról, hogy a „turcsi nózis” kutyafajták nehezen tolerálják a hőséget, így talán nem meglepő, hogy a hosszú orr segíti az ebeket a melegben. Még a fül méretének és pozíciójának is megvan a szerepe. A felfelé álló, nagy fülek állítólag segítenek a kutyának hamarabb lehűlni.

Az előnyök ellenére ők sem immunisak a kánikula nagy melegére, és bizony nekik is biztosítani kell a lehetőséget, hogy lehűljenek, amikor szükségét érzik. Az elővigyázatosság náluk sem árt, és érdemes néhány dologra odafigyelni. Őket sem szabad a nap közepén a tűző napra vinni és a legnagyobb melegben futtatni. Velük is érdemes kora reggelre és késő délutánra, estére időzíteni a napi mozgást, hiszen ők is kaphatnak hőgutát annak ellenére, hogy jobban adaptálódnak a meleg időhöz. Bár nyilván már mindenki tudja ezt az alapszabályt is, nem lehet elégszer hangsúlyozni. A melegebb hónapokban mindig legyen nálunk elegendő folyadék kedvencünk számára is, még a rövidebb sétákon is.

Azoknak a fajtáknak is lehetőséget kell adni a lehűlésre, amelyek jól bírják a meleget

A melegtűrő kutyafajták

Az, hogy eredetileg honnan származik egy fajta, sokat elárul arról, hogy milyen hőmérsékleteken érzi kényelmesen magát egy eb, és mi az, ami nagyon kívül esik a komfortzónáján, potenciálisan pedig ártalmas lehet az egészségére is. Természetesen általában elmondható, hogy a kutyák viszonylag jól alkalmazkodnak ahhoz az éghajlathoz, amin élnek, ám nehéz levetkőzni a múlt nyomait.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Csivava

A csivavák az utóbbi években elég negatív hírnevet szereztek, pedig megfelelő kezekben kiváló társak lehetnek. Emellett egy nagyon „kitartó” fajtáról van szó, hosszú várható élettartammal. Bár a hideg időben kell nekik néhány pluszréteg, a meleg időt nagyon jól bírják. Ezek a kis kedvencek Mexikóban őshonosok, így nem meglepő, hogy jobban érzik magukat a melegebb éghajlatokon.

Főleg a rövid szőrű változata bírja jól a meleget

Kínai meztelen kutya

A kínai meztelen kutya kifejezetten jól bírja a meleget. Náluk egy egészen új probléma merül fel: figyelni kell az UV-védelemre.

Kis olasz agár

A fajta, aki még 20 fokban is képes takaróba burkolódzni. Az olasz agarak szeretik, ha kellemesen meleg a környezetük, és észszerű keretek közt jól bírják a nyári meleget is.

Bár a többiekkel együtt a melegtűrő kutyafajták közé sorolható, érdemes elővigyázatosságból a nyári sétát kora reggelre vagy késő délutánra, estére időzíteni

Ausztrál pásztorkutya

Az ausztrál pásztorkutya egész napos munkára lett teremtve. Ausztráliában a nyári hőmérséklet pedig könnyedén 30 fok fölé kúszik. Így egy jó kondícióban lévő ausztrál pásztorkutya valószínűleg jól bírja a meleget (és a hideget is). A probléma sajnos ott kezdődik, hogy a fajta házi kedvencként tartott képviselői gyakran túlsúlyosak, ami nem teszi egyszerűbbé a dolgukat.

Fáraókutya

Az egyiptomi kutyafajta meleg éghajlatra lett teremtve, és ezt a kinézete is tükrözi. A rövid szőr, az izmos testalkat, a hosszú orr és a nagy, felfelé álló fülek mind segítik a fáraókutyát abban, hogy jól bírja a meleget.

Afgán agár

A hosszú, dús szőrzet miatt elsőre nem is gondolnánk, hogy az afgán agár mennyire jól tűri a nyári meleget, pedig származási helyéből könnyedén következtethetünk rá. Afganisztán éghajlatára a hideg telek és a forró nyarak jellemzőek, emellett igen nagy a napi hőingadozás is. Az afgán agár bundája és testfelépítése megfelelő védelmet nyújt mindezek ellen.

Nem győzzük elégszer hangsúlyozni, hogy attól még, mert jobban bírják a meleget, a fenti (és a hozzájuk hasonló) fajták számára is veszélyes lehet a kánikula, és náluk is fontos az elővigyázatosság. Figyeljük a kutya testbeszédét, és figyeljünk a túlmelegedés jeleire. Ezekről ebben a cikkünkben írtunk. Ahogyan fentebb is említettük, számos körülmény befolyásolja, hogy egy kutya hőtűrő képességét. Például a túlsúlyos kutyák, legyen szó bármilyen fajtáról, általában kevésbé tolerálják a meleget, és nagyobb veszélynek vannak kitéve. Erről és többi rizikófaktorokról ebben a cikkünkben olvashatsz többet. Végül, de nem utolsósorban, ha azt szeretnéd tudni, hogy melyek azok a fajták, amik rosszul bírják a meleget, és amikre kiemelt figyelmet kell fordítani, olvasd el ezt a cikkünket.

hőguta hőguta megelőzés kánikula meleg melegtűrő kutyafajta nyár túlmelegedés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!