hirdetés

Így tilos megsimogatni egy kutyát 

Szénási Szimonetta

2024. augusztus 29 - Képek: Getty Images Hungary

Nagyon fontos, hogy ne csak a gazdák, de mindenki tisztában legyen a háziállatokkal való helyes kommunikációval. Hiszen nap mint nap találkozik velük az is, akinek nincs kutyája.

hirdetés

Az állattartók optimális esetben tudják, miként nyúlhatnak saját négylábújukhoz, azonban fontos, hogy a más kutyákkal való interakciók mikéntjével is tisztában legyenek. Ugyanígy annak is kell tudnia az alapszabályokat, akinek nincs saját kedvence. Például azt, hogyan szabad megsimogatni egy idegen kutyát.

Nem mindegy, miként nyúlsz a kutyához!

Először is: kérj engedélyt!

A nulladik lépés, hogy kérdezd meg a gazdit, meg szabad-e ismerkedned a kutyájával. Ha nemleges a válasz, ne sértődj meg, valószínűleg nyomós oka van a tiltakozásnak. Lehet, hogy az eb érzékeny, vagy épp betegségből lábadozik.

Amennyiben a gazda megengedi, mindig légy körültekintő! Tilos a háta mögül megsimogatni, sőt, egyáltalán közelíteni felé, hiszen így nem lát téged. Emiatt megijedhet a közeledő kezedtől vagy a váratlan érintéstől, és félelmében akár oda is kaphat.

Az sem tanácsos, hogy mereven bámuld, miközben nyúlsz felé. Az ilyen túl direkt szemkontaktust agresszív gesztusként értheti az eb.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Így kell helyesen megsimogatni egy kutyát

Mindig úgy nyúlj a kutya felé, hogy az állat jól lásson téged. Lassan közelíts, kerüld a hirtelen mozdulatokat, és ne legyél túl hangos vagy harsány se. Jó ötlet, ha leguggolsz az állathoz, és nem szemben, hanem oldalvást helyezkedsz el. Először engedd, hogy megszaglásszon, majd amikor megtörtént az ismerkedés, jöhet a simogatás. A legtöbb kutya az oldalán viseli a legjobban az érintést, míg a feje vagy a hasa sokkal érzékenyebb. Emiatt ne ezekhez a testtájakhoz érj először. (Ám ha idővel felkínálja magát a lelkes jószág, akkor meg lehet bátrabban is megdögönyözni.)

Először engedd, hogy az eb megszaglásszon

Tanácsos az eb oldalát simizni, szemben a fejével. Pláne ne paskolgasd a buksiját! Ha kisgyerekkel vagy, és ő is szeretné megcirógatni az állatot, ügyelj rá, hogy betartsa az eddig írtakat, ahogy arra is, hogy mindig finoman nyúljon a kutyához. Egy nagyon pici gyerek akaratlanul is fájdalmat okozhat, ha például belemarkol az állat szőrébe, vagy meghúzza a fülét.

idegen kutya kommunikáció simogatás testbeszéd

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!