hirdetés

Ha megszületett az elhatározás, hogy szeretnéd egy négylábú társsal szebbé tenni a mindennapjaidat, akkor fontos tisztában lenned azokkal a szempontokkal, amelyek segítségével kiválaszthatod az ideális kölyköt.

hirdetés

Most nem térnénk ki arra, milyen kérdéseket kell feltenned magadnak, mielőtt valóban gazdává válnál. Bízunk abban, hogy tisztában vagy vele, hogy a döntésed az egész életritmusodat átalakítja majd, nem beszélve az időbeli, valamint az anyagi ráfordításról, amit egy háziállat tartása megkövetel. (Ha most mégis elbizonytalanodtál, itt összegeztük a tudnivalókat az állattartás kötelezettségeiről.) Helyette rátérnénk arra, miként tudod kiválasztani a megfelelő kutyát a tenyésztőnél.

Gordon szetterek: találd meg a megfelelő tenyészetet / Fotó: azenkutyam.hu

Itt már meg is állnánk, mint nulladik pontnál: találd meg azt a megbízható, leinformálható tenyésztőt, akitől egészen biztosan fajtatiszta, egészséges kiskutyát kapsz. (Szerencsére ehhez is tudunk útmutatót adni, itt írtunk róla, miről ismerszik fel a valódi szakember.) Ha már vannak kiszemelt fajták, akkor érdemes megkeresned a fajtaleírásaink között az adott kutyákat, majd tapasztalt gazdákkal, állatorvosokkal, valamint tenyésztőkkel is beszélgetned, feltéve nekik a kérdéseidet. Ha ezzel is megvolnál, akkor térhetünk csak rá a cikkünk valódi témájára, hogy mire figyelj, ha már ott állsz (vagy guggolsz) egy alom bájos kölyökkel szemben. Miről ismerszik fel, melyik lesz a megfelelő kutya a számodra?

Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!

 

December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.

 

A környezet is árulkodó

Már a megérkezéskor sokat leszűrhetsz a körülményekből. A rendezett, tiszta környezet alapelvárás, ahogy az anyakutya, illetve a tenyészet többi felnőtt egyedének az ápolt, egészséges megjelenése is. Ha ezek a feltételek nem teljesülnek, már fordíts is hátat; nem megbízható tenyésztővel van dolgod!

Berni pásztorkutyakölykök / Fotó: Jacks & Bears Kennel

Győződj meg róla, hogy a kiskutyák egészségesek

Lényeges, hogy a tenyésztőtől minden információt megtudj az állatok egészségét, addigi tartási körülményeit, valamint ellátásukat illetően. Mit ettek? Milyen orvosi ellátást (oltások, féreghajtó, egyéb) kaptak addig? Mint tudod, az első védőoltásokról, valamint a parazitamentesítés megkezdéséről a tenyésztőnek kell gondoskodnia. Érdeklődj, volt-e bármiféle probléma az alomban (például hasmenés, élősködők, fizikai sérülések stb.). Természetesen egy fajtatiszta kutya esetében a törzskönyv informálni fog a felmenők állapotáról is, amit szintén ellenőrizned kell.

Alaposan szemrevételezd a fizikai jellemzőket is. Ránézésre egészséges, fényes bundájú, tiszta tekintetűek a kiskutyák? Nincsenek rajtuk bőrelváltozások, sebek, korpa? A szemeknek tisztáknak, váladékmentesnek kell lenniük, ahogy a füleknek és az orrnak is. Utóbbi esetében lényeges, hogy a nózi nedves legyen, a légzés hangja pedig tiszta, puha. A megfelelő súly mellett azt is ellenőrizd, milyen a kiskutyák mozgása. Gondolunk itt sántításra, szokatlanul álló lábakra, illetve bármilyen egyéb deformitásra. A fejtetőn a kölyökkutyáknál is látható az úgynevezett kutacs, hiszen ahogy a kisbabáknál, úgy a kölyökkutyáknál sem teljesen forrtak még össze a koponya lemezei. Ám ha ez a terület túl nagy – nagyobb, mint 1,8 centiméter –, az már problémára utalhat.

Kis yorkshire terrier / Fotó: azenkutyam.hu

A kiskutya szájába is pillants be; az egészséges íny rózsaszín, nedves, a tejfogak pedig erre a korra (felelős tenyésztő 8 előtt semmiképpen, de inkább 10–12 hetesen válik meg a kölyköktől) mind megvannak. A harapásukat, azaz a két fogsor záródását is ellenőrizd.

Az ivarszervek esetében kanoknál a herék meglétét kell megvizsgálni. Ha a köldöknél látsz kitüremkedést, az sérv lehet.

Vidd azonnal orvoshoz a kiskutyát!

 

Egyes tenyésztőknél lehetőség van elővásárlásra, ami azt jelenti, hogy a gazda bár kifizeti a teljes vételárat, probléma esetén x órán (az időtartam változó; 24–72 óra is lehet) belül visszaviheti a kölyköt, amit a tenyésztő köteles visszafogadni. Ha nincs is ilyen pontja a szerződéseteknek, mégis ajánlott a vásárlást követően ellátogatni az állatorvoshoz egy átfogó általános vizsgálat céljából. Itt még időben fény derülhet a rejtett hibákra. 

Találd meg a számodra megfelelő karakterű kutyát

Ezt követően vedd szemügyre a kis négylábúak működését. Miként viselkednek az egyes példányok; van-e köztük szemre nagyon visszahúzódó, kifejezetten bátor és kíváncsi egyed? Tudjuk, sok esetben egy-egy bájos pofi vagy egy édesen csillogó szempár azonnal elrabolja az ember szívét, ám a külcsín mellett fontos felmérni, milyen karakterrel bír az adott kis jószág. Csak így tudod kiválasztani a számodra, valamint a neki szánt feladatkörre való megfelelő kutyát.

Ugyanis az is számít, mi a  célod az állattal; ha családi kedvencnek, négylábú társnak szeretnéd, akkor nem feltétlenül baj, ha egy kicsit visszahúzódóbb, csendesebb. Azonban egy őrző-védő vagy vadászkutya esetében ideálisabb egy éberebb, bátrabb, kíváncsibb kölyök mellett letenned a voksodat. Ugyanakkor minden esetben elengedhetetlen a megfelelő szocializáció, valamint a következetes nevelés. Ez a személyiségtől és az alapjegyektől függetlenül meghatározza, milyen felnőtt kutya válik a kölyökből.

Amit tehetsz, hogy megpróbálod felvenni a kontaktust a kiszemelt kölykökkel. Hívogatod, illetve próbálod megsimogatni őket. A reakcióikból tudsz következtetni a jellemzőikre.

Egy apró szálkásszőrű tacskó / Fotó: azenkutyam.hu

Ha a hazavitted a kiskutyát

A megfelelő kutya megtalálása nagy boldogság, ám arra készülnöd kell, hogy lesznek nehézségek a kezdeti időben. Hogy könnyebbé tegyed számára a beilleszkedést, kérj egy kis takarót vagy bármilyen szagos holmit a tenyésztőtől, ami a kölyköt az anyára és a testvéreire emlékezteti. Az ismerős illat a biztonságot jelenti a számára, így megnyugvást hoz az idegen környezetben. Arról is tájékozódj, mit evett addig a kicsi, és te is azt a terméket vásárold, hogy ezzel is gördülékenyebbé tedd a beszoktatást. Azt pedig valószínűleg mondanunk sem kell, hogy a kiskutya érkezésére már szerezz be minden szükséges felszerelést a fekhelytől kezdve az etető- és itatótálakon át a nyakörvig, hámig és pórázig.

Az előttetek álló időszak nem lesz feltétlenül könnyű, de rengeteg örömöt fog adni neked! Hogy jó irányba indulj el kis társad szocializációját illetően, ezt a cikkünket ajánljuk a figyelmedbe.

kiskutya kölyökkor szocializáció tenyésztő

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!