Nem gonosz a másik gazdi: ezért nem etetheted meg más kutyáját
2024. július 26 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 26 - Képek: Getty Images Hungary
Más kutyáját megetetni sokszor nem jó ötlet. Sosem tudhatod, hogy allergiás, érzékeny-e valamire, vagy éppen nem fogta-e diétára a gazdi.
Benjinél felmerült, hogy allergiás lehet bizonyos ételekre, így első kézből tudtuk meg, miért nem lehet etetni más kutyáját. A szakorvos azt mondta, hogy a tesztek nem igazán megbízhatóak eleségallergia esetén, ezért inkább a kizárásos diétát kellene végigcsinálnunk. Ez azt jelentette, hogy Benji nem ehetett két hónapig, csak egy fajta tápot egy megadott listáról, majd kéthetente kellett neki visszavezetni egy-egy fehérjét. Például az első két hétben már ehetett mellé csirkehúst, a második két hétben pedig újra kapott sertést.
Aztán amikor az első két hónap csak tápos időszakában jártunk, egyszer az egyik kutyafuttatóban egy külföldi férfi adott neki egy jutalomfalatot. Ekkor már alig 10 nap lett volna hátra a kizárásos diéta első felvonásából, de emiatt az egészet dobhattuk a kukába, és elölről kellett kezdeni. Hirtelen eléggé felhúztam magam, a férfi pedig totális idiótának nézett, amiért egyetlen falat miatt így kiakadtam. Hiába magyaráztam el neki, hogy mennyit ártott ezzel, hogy emiatt két hónappal meghosszabbodik az az időszak, ami alatt nem jutunk közelebb ahhoz, hogy mégis mire lehet allergiás a kutyám, én lettem a rosszfiú.
Az ételallergia az egyik leggyakoribb, kutyákat érintő allergia vagy túlérzékenység. Egy allergiás háziállat esetében az immunrendszer túlreagál, és antitesteket termel olyan anyagokkal szemben, amelyeket normális esetben tolerálna. Egy élelmiszerre adott allergiás reakció során az antitestek az élelmiszer valamely része, általában egy fehérje vagy összetett szénhidrát ellen termelődnek.
Az ételallergia jelei általában a bőr, a mancsok vagy a fülek viszketése, illetve emésztési zavarok, például hányás vagy hasmenés. Más, ritkábban előforduló tünetek is megjelenhetnek, mint a fogyás, az energiahiány, sőt az agresszió is.
A kutyák ételallergiája leggyakrabban a fehérjék, különösen a tejtermékek, a marhahús, a csirkehús, a tojás, a szója vagy a búza, glutén miatt alakul ki. Minden alkalommal, amikor a háziállat ilyen anyagokat tartalmazó ételt eszik, az antitestek reagálnak, és tünetek lépnek fel. Gyakorlatilag azonban bármilyen élelmiszer-összetevő kiválthat allergiát.
Hiába szeretnéd jó szándékból megetetni más kutyáját. Lehet, hogy úgy érzed, nem tudsz ellenállni a kiskutya szemeknek, de muszáj. Amikor egy gazdi azt kéri, hogy ne adj jutalomfalatot a kutyának, azzal nem kínozni szeretne sem téged, sem őt, hanem éppen megóvni a kellemetlen tünetektől. Sőt, bizonyos ételallergiák daganatokkal is összefügghetnek, például a mastocytomával, ami lényegében egy bőrdaganat, aminek vannak agresszívabb fajtái is. Ezeket általában műtét során kivágják a bőrből, de eseteként sugárkezelésre, kemoterápiára is szükség lehet.
Tehát ha más kutyáját etetnéd, mindig kérdezz, és ha gazdi azt mondja, hogy nem, akkor fogadd el ezt a nemet, mert sokat árthatsz annak az adott kutyának.
Gyomorhurut a kutyáknál is kialakulhat, ezért se engedd, hogy séta közben felegyen valamit kedvenced. Ismerd meg a lehetséges okait az alábbi cikkünkből.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek