hirdetés

5 érdekesség a malinois-ról: csodálatos fajta, de nem való mindenkinek

Molnár Enikő

2024. szeptember 24 - Képek: Getty Images Hungary

A szolgálati kutyák koronázatlan királyának is szokták becézni, nem véletlenül. Kitartó, és mindenre készen áll. Kiválóan képezhető és motiválható. Ilyen, és ennél több a malinois. Tudj meg róla többet!

hirdetés

Annak ellenére, hogy ma már mindenki ismeri a malinois nevét, sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mégis mekkora felelősséggel jár a tartása. Való igaz, hogy csodálatos és hűséges társ lehet, ám egy felkészületlen gazdi rémálmává válhat egy unatkozó, nem lemozgatott és mentálisan nem „lefárasztott” malinois. Az viszont tagadhatatlan, hogy egy kiváló, rengeteg potenciállal megáldott fajta, aki megérdemli a figyelmet és elismerést, amit az utóbbi években kapott. Ahogyan azt is megérdemli, hogy olyan gazdi mellé kerüljön, aki teret tud adni a képességeinek, és eleget tud foglalkozni vele. Ismerd meg jobban a fajtát az alábbi érdekességek segítségével.

Örömmel megy gazdájával túrázni, és még fotogén is

1.) A belga juhászkutya egyik variációja

Európai standardok szerint a malinois nem egy különálló fajta. Az FCI variációként hivatkozik rá, és egy fajtához, a belga juhászkutyához sorolja tervurennel, laekenois-val és groenendaellal együtt. Ezzel ellentétben viszont Amerikában az AKC 1959 óta külön fajtaként ismeri el a malit.

2.) Egy városról kapta a nevét

A malinois tehát egy belga fajta, így nem is csoda, hogy nevét egy belga városról kapta. A város Antwerpen tartományban helyezkedik el, Flandria területén. Belga neve Mechelen, ám franciául Malines. A fajta neve pedig az utóbbiból ered.

3.) A malinois-t eredetileg terelésre használták

Ma már a szolgálati kutyák csapatának egyik kiemelkedő tagja, látszólag bármelyik területen helytáll, és kiválóan teljesít bármilyen rá bízott feladatot. A malinois ízig-vérig munkakutya, munkamorálja pedig irigylésre méltó. A mai „felhasználása” mellett talán nehéz lehet elképzelni, hogy eredeti mestersége címere terelőkutya volt. Új szerepkörét a második világháború folyamán kezdte elsajátítani, és kifejezetten tehetségesnek bizonyult benne.

4.) A statisztikák nem kedveznek a fajtának

Az utolsó pontban majd egy kicsit részletesebben is kitérünk arra, hogy mennyi időt és energiát igényel egy malinois gazdájának lenni, ám előzetesen azért elmondanánk, hogy sokat. Energikus és aktív fajta, akinek lételeme a munka, így a leendő gazdinak erre felkészülten kell elvállalnia a nevelését.

Erre sajnos nem mindenki gondol az előtt, mielőtt befogadná a kutyát, csak utána derülnek ki a problémák, nehézségek, a kötelező életmódbeli változtatások, és sokszor a szomorú valóság: nem neki, nem az ő életébe való a fajta. Amerikában például a malinois ebeknek keresnek leggyakrabban új otthont: jó esetben a kutya visszakerül a tenyésztőjéhez, de gyakoribb, hogy elajándékozzák, vagy egyszerűen menhelyre adják.

Ez is azt mutatja, hogy milyen fontos, hogy az ember a saját életéhez és lehetőségeihez illő fajtát válasszon, jól átgondolva. Az sajnos nem elég, hogy gyönyörű és intelligens fajta, és szuper dolgokat lehet neki megtanítani. Ahhoz a szinthez ugyanis idő és energia kell, ebbe pedig sokan bele se gondolnak.

Aki szeretné belevetni magát a kutyasportok világába, az tökéletes társra találhat egy malinois személyében

5.) A legaktívabb fajta: ezt adatok is bizonyítják

Eddigi cikkeinkben sem győztük hangsúlyozni, hogy akármilyen gyönyörű, intelligens és hűséges is egy malinois, nem való minden háztartásba, pontosabban a legtöbb háztartásban nem lenne boldog. Ennek elsődleges oka, hogy rengeteg fizikai és mentális energiája van, aminek levezetésére nem elegendő az az idő, amennyit egy átlagos gazdi bele tud tenni. Nem véletlen, hogy a fajta egyre elterjedtebb a szolgálati kutyák világában.

Ám aki eddig nem hitte el, hogy kimagaslóan energikus és aktív kutyákról van szó, annak hoztunk egy kis érdekességet. A következő eredmény ugyan nem teljesen reprezentatív, mert csak egy cég adatait foglalja össze, de kiváló viszonyítási alapnak, illetve jól szemlélteti, hogy a fajta képviselői megközelítőleg mennyi mozgást igényelnek naponta.

A Whistle nevű cég 150 000 „okos” GPS-nyakörv adatait elemezte, számos fajta bevonásával. Azt találták, hogy a malinois kutyák átlagosan napi 103 percet voltak aktívak, ezzel magasan kiemelkedtek a többi fajta közül. Érdemes hozzátenni, hogy ez csak az az aktivitás, amihez a nyakörvet használták… Ki tudja, emellett még mennyit foglalkoztak aktívan a kutyákkal?

Ha még mindig úgy érzed, hogy neked való a malinois, akkor olvasd el ezt a cikkünket, ahol összefoglaltuk, hogy milyen kvalitásokkal és erőforrásokkal kell rendelkeznie annak a gazdinak, aki e mellett a fajta mellett dönt.

belga juhász belga juhászkutya érdekesség érdekességek malinois

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!