Sokszor makacs és önfejű a kutyád? Így érheted el, hogy szófogadó legyen
2022. május 3 - Képek: Getty Images Hungary
2022. május 3 - Képek: Getty Images Hungary
Viszonylag gyakran panaszkodnak a kutyatulajdonosok arra, hogy a kutya túl makacs, vagy hogy nehezen kezelhető. Felmerülhet a kérdés, hogy ez miért alakul ki, és miben más a problémás kedvenc nevelése? Ezekre a kérdésekre keressük az alábbiakban a választ.
Elsősorban fontos tisztázni azt, hogy sok esetben nem arról van szó, hogy a kutya makacs lenne, hanem szimplán arról, hogy még nem illeszkedett be, és nem szokta meg a környezetét. A megoldást alapvetően a nevelés és a megfelelő szocializáció hozza el, illetve sok esetben csak egy kis türelemre van szükség ahhoz, hogy az eb megszokja új környezetét.
Az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb lépéseket:
Számos dolog befolyásolhatja azt, hogy a kutyád önfejűen viselkedik. Fontos meggyőződnöd arról, hogy az állat számára a lehető legmegfelelőbb képzést használod. Továbbá a makacsságot okozhatja betegség is. Ha a négylábúnak fájdalma van, akkor akár érzelmileg averzív is lehet. De az is elképzelhető, hogy bizonyos cselekedeteket azért nem tesz meg, mert negatív asszociációi vannak vele kapcsolatban. Ha kutyád csak esetenként mutat ilyesfajta viselkedést, előfordulhat, hogy zavarja a környezete vagy elvonja valami a figyelmét. Továbbá sokszor a lelkiállapota is befolyásolhatja, ha példának okáért stresszes, vagy zavart, netalán depressziós vagy fél valamitől, akkor hajlamosabb lehet arra, hogy megtagadja az engedelmességet. Ebben az esetben a stressz enyhítése a legfontosabb lépés.
Érdemes tisztában lenni azzal, hogy nagyon sok esetben a makacsság kizárólag egy válaszreakció arra, hogy valamilyen mögöttes probléma áll a háttérben, esetlegesen betegség, fájdalom, vagy lelki problémák. Amennyiben a képzéssel nem megoldható ennek a viselkedésnek a megváltoztatása, akkor érdemes szakemberhez fordulni.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek