hirdetés

Létezik olyan, hogy makacs kutya?

Hangai Lilla

2024. augusztus 30 - Képek: Getty Images Hungary

Küzdesz a kutyád betanításával? Többször is elismételed a parancsokat, de nem reagál? Esetleg már az is felmerült benned, hogy szándékosan makacskodik?

hirdetés

De mit is jelent pontosan az a kifejezés, hogy makacs kutya? Egyszerűen úgy dönt az állat, hogy nem engedelmeskedik? Vagy talán van egyszerűbb magyarázat a frusztráló viselkedésére? Ennek járunk ma utána!

Fontos, hogy a kiképzés során te magad is nyugodt maradj!

Valóban léteznek makacs kutyák?

A makacs kutyákat úgy definiálhatnánk, hogy azok az állatok, amelyek nem teszik meg, amit kérünk tőlük, amikor először mondjuk nekik. Ez a viselkedés különbözik attól, amikor egy hiperaktív kutya nem tud nyugodtan ülni, vagy reaktív kutya érzelmi nehézségeken megy keresztül. A makacs kutya jelei közé tartozik, hogy figyelmen kívül hagyja a gazdát, nem jön, amikor hívják, és csak akkor engedelmeskedik, ha sokszor elismételjük a parancsot. A viselkedés szándékosnak tűnik, mintha a kutya tudatosan döntene úgy, hogy nem engedelmeskedik, pedig pontosan tudja, mit akarsz. De valóban ez a helyzet? Valószínűleg nem.

Az emberek túl gyakran emberi szemszögből értelmezik a kutyák viselkedését, különösen akkor, amikor azok nem figyelnek. A kutyát makacsnak bélyegzik, amikor valójában az állat nem értette, mit kértek tőle, vagy nem tartotta érdemesnek az erőfeszítést. A kutyák azt teszik, ami éppen működik számukra, és a tetteik következményeiből tanulnak. Ha az odajövetel azt jelenti, hogy el kell hagyniuk a kutyaparkot, de ha elszaladnak, úgy még játszhatnak a társakkal, ami így több mókát jelent, akkor szerinted melyiket választják?

Más szavakkal, a kutyád nem fog engedelmeskedni csak azért, mert szerinted kellene. Kell valami, amiért megéri neki szót fogadni, és ez így is van rendjén. Tehát, bár a kutyád kötődik hozzád, meg kell tanítanod neki, hogyan engedelmeskedjen. Természetesen ez egyes fajtáknál könnyebb lehet, mint másoknál.

Melyek a legmakacsabb kutyafajták?

Néhány fajta híres az úgynevezett makacs hozzáállásáról. A legmakacsabb kutyafajták listáján gyakran szerepel az afgán agár, a szibériai husky és az amerikai bulldog. De bármilyen lista is legyen, számíthatsz arra, hogy terrierek, agarak és nyomkövető ebek is szerepelnek majd rajta. Ez nem azért van, mert ezek a fajták valóban makacsok lennének, hanem mert általában el vannak foglalva más dolgokkal. Például a vérebeket nagyrészt az orruk irányítja, a terrierek munkakörükből adódóan pedig rendkívül függetlenek.

Valójában ez a kiképezhetőség mértékét tükrözi, nem pedig az akaratos engedetlenséget. Egyes fajtákat egyszerűen könnyebb kiképezni, és ez általában a származásukkal függ össze. Egy kutatás kimutatta, hogy a megnövekedett kiképezhetőség a juhász- és vadászkutyák jellemzője. Az olyan kutyákat, mint például a labrador retrievereket, együttműködésre tenyésztették ki. Nem meglepő, hogy hajlamosabbak figyelni ránk, mint az önálló munkára tenyésztett fajták.

De az, hogy egy kevésbé könnyen kiképezhető fajtát birtokolsz, nem mentség arra, hogy elhanyagold a tréninget. Ne feledd, nem vagy arra ítélve, hogy kedvenced figyelmen kívül hagyjon! Egyszerűen keményebben kell dolgoznod, hogy motiváld a kutyádat, és megtanítsd neki, hogy érdemes figyelnie rád.

Fontos, hogy ne bélyegezzük meg a kutyát makacsnak, inkább próbáljuk kideríteni, mi állhat a viselkedése hátterében

Biztosan érti a kutyád, hogy mit kérsz tőle?

Ha a kutyád nem engedelmeskedik, biztos vagy benne, hogy tényleg érti, mit kérsz tőle? Használtál olyan eszközöket, amelyek megerősítik, hogy egy adott parancs egy adott viselkedéshez kapcsolódik? Ne várd el a kutyádtól, hogy csak úgy megértse, te mit szeretnél! Képzeld el, hogy először jársz egy másik országban, és nem ismered sem a nyelvet, sem a kultúrát. Sok hibát fogsz elkövetni, miközben próbálsz beilleszkedni. És ha a helyiek ismeretlen nyelven kiabálnak veled, az mennyire segítene megérteni azt, amit kérnek tőled? Természetesen semennyire. Ne feledd, a kutyád nem beszéli a nyelvedet, és nem ismeri a szabályaidat, amíg meg nem tanítod neki.

Néha előfordul az is, amikor a parancs elveszíti a jelentését a kutyád számára. Ez megtörténhet azért, mert mindig ismételgeted a kérést, és így akaratlanul is megtanítod a kutyádnak, hogy várjon, amíg bizonyos számú alkalommal nem hallja. A parancsok akkor is elveszíthetik súlyukat, ha a kutya nem biztos abban, hogy miért jutalmazzák, vagy ha valami negatívat társítasz a parancshoz. Például ha a visszahívás után visszatér hozzád az eb, majd valami negatív dolgot teszel, mondjuk leszidod, vagy elmész, és magára hagyod. Ez csak összezavarja őt, ezért fontos mindig jutalmazni a visszahívó parancsot, és változtatni rajta, ha úgy látod, negatív dolgokkal „fertőződött meg”.

Győződj meg arról, hogy figyel-e rád a kutyád

Fontold meg, hogy megtanítasz neki egy „nézz rám” parancsot, amiből tudni fogja, hogy ideje figyelni arra, amit mondani vagy tenni fogsz. De lényeges a jutalmazás aránya is. Ha a környezet jutalmazóbb, mint te, akkor a kutyád érdeklődése oda fog irányulni. Ezért kiemelten fontos, hogy a pozitív, figyelmes viselkedést mindig jutalmazd. Csak akkor kezdd el csökkenteni a jutalmakat, amikor a kutyád megbízható már egy adott helyzetben. (Lényeges az is, hogy tudd, kedvenced valójában mit tekint jutalomnak.)

Fontos figyelned a kutyád hangulatára is. Egyes négylábúak nagyon gyorsan tanulnak, és unják a hatodik vagy hetedik ismétlést egy gyakorlatban. Ha így van, változtass rendszeresen a dolgokon, és tartsd a kedvencedet készenlétben. A félelem és a szorongás is befolyásolhatja az eb teljesítményét azzal, hogy leállítja az agy gondolkodó részét. Figyelj a stressz jeleire, és emeld ki a kutyádat az ilyen helyzetekből.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Előfordulhat, hogy zavarja valami a kutyádat?

A csendes nappaliban végrehajtani a parancsot nem ugyanaz, mint a parkban. Ha a gyerekek, más kutyák, járókelők stb. versengenek a kutyád figyelméért, el fogod veszíteni a versenyt, ha még nem jutottatok el erre a szintre az edzésben. Más szóval, előfordulhat az is, hogy túl sokat vársz el a kutyádtól az ő képzettségi szintjéhez képest. Például a visszahívás megtanítása egy „makacs” kutyának gyakori küzdelem a kutyatulajdonosok számára. De ha a kutyád nem érti meg, hogyan kell visszajönnie az otthoni környezetben sem, hogyan várhatod el tőle, hogy kint is megtegye ezt, amikor izgalmas kísértések veszik körül? Először meg kell tanítanod arra, hogyan hagyja figyelmen kívül az ingereket.

Néha a kutyád lehet a stressz forrása, de bármi legyen is az oka, ha frusztrált vagy, a rossz hangulatod megnehezíti a kutyádnak, hogy figyeljen vagy tanuljon. Ami makacs viselkedésnek tűnik, az valójában a kutyád reakciója a hangodra és a testbeszédedre.

kiképzés hibák kutyakiképzés makacs a kutya

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!