hirdetés

A magyar kutyafajták érmesorozat egy érmegyűjtő szemével: érkezik a kuvasz!

Berek-Halász Beáta

2025. február 6 - Képek: Dr. Berek Lajos

2025-ben újabb emlékérmével bővül a magyar kutyafajták sorozata. Ezeket nem feltétlenül csak az érmegyűjtők vásárolják meg, egészen biztos, hogy sok gazdi és kutyarajongó érdeklődését is felkeltik.

hirdetés

Prof. dr. Berek Lajossal, a honvédség nyugállományba vonult mérnökezredesével és érmegyűjtővel beszélgettem a magyar pásztor- és vadászkutyafajták érmesorozatról. Berek Lajos katonai pályája mellett élete során számos más szerepben is jeleskedett, és jeleskedik a mai napig is. Szobrásztehetségét méltán jutalmazó elismerések sorában a Mednyánszky-díj is megtalálható; alkotásait ország- és világszerte megcsodálhatják a művészet szerelmesei. És végül, de nem utolsósorban, hogy egy cseppnyi saját vonatkozást is megemlítsek – ami talán mind közül a legfontosabb: a kisfiam tökéletes nagypapája! Lássuk máris, hogy mit érdemes tudni a magyar kutyafajták alakjait megjelenítő érmékről.

Dr. Berek Lajos és legkisebb unokája / Fotó: Berek-Halász Beáta

A kezdetek: A magyar pásztor- és vadászkutyafajták érmesorozat

Magyar vizsla

2019-ben indult a sorozat a manapság talán az egyik legkedveltebb magyar kutyafajtával, a magyar vizslával. A vizsla egy kétezer forint névértékű, alpakkaérmeként tárult a publikum elé. Elég nagy példányszámban, mintegy 10 000 darabban verték, és csodák csodájára még így is elfogyott az összes. Megjelenése óta továbbra is annyira keresett, hogy jelenleg az egyik online piactéren több mint 100 000 Ft-ért hirdették meg. Ezen érme kapcsán még érdemes megemlítenünk Pogány Gábor Benő nevét, aki a kilenc érméből álló sorozat első darabját tervezhette meg.

Magyar vizsla / Fotó: Dr. Berek Lajos

Magyarországon körülbelül 3000 érmegyűjtő van, így ez nem indokolná a magas árat, azonban nagy valószínűséggel a magyar vizslás gazdik vásárolták fel az érmék nagy részét. A magyarok egyik legkiválóbb vadásza, legyen az apró-, nagy- vagy vízi vad, a vizslának egyik sem akadály. Elegáns, atletikus alkata, fenséges megjelenése és kedvessége manapság már nem csak a magyar szíveket dobogtatja meg.

A vizslás érme elég nagy felháborodást váltott ki a gyűjtők között, mégpedig amiatt, hogy nem jutott mindenkinek. A legtöbb érme nem a gyűjtőknél, hanem a kutyagazdiknál landolt.

Komondor

2020-ban, szintén 2000 Ft névértéken került ki 10 000 példányban a sorozat második tagja, a komondor, amelyet Imrei Boglárka tervezett. Ez az érme már nem volt annyira kapós, mint az elsőként megjelent.

A komondor hatalmas termete, fehér, zsinóros bundája biztosan magára vonja a figyelmet. Tekintélyparancsoló megjelenése és magabiztos, határozott fellépése elriasztja az illetéktelen betolakodót. Ösztönösen védi területét és családját az idegenekkel szemben, tökéletes őrkutya. Mégis, ez a remek fajta viszonylag ritka hazánkban.

Komondor / Fotó: Dr. Berek Lajos

Magyar agár

2021-ben, ugyancsak Imrei Boglárka tervezésében került a nyilvánosság elé a sorozat harmadik darabja, a magyar agár. Érdekessége, hogy 15 000 darabban verték, gondolva, hogy nagy népszerűségre tesz majd szert, hiszen a sorozat első érméje igencsak kapós volt. A gyűjtők közötti ára jelenleg sokkal alacsonyabb, mint az első kettőnek, azonban így is jóval névérték felett ment el.

Erdélyi kopó / Fotó: Dr. Berek Lajos

A magyar agár egy igazán kecses és elegáns futóbajnok. Hihetetlen kitartása és gyorsasága ellenére nem hiperaktív, így ideális családi kedvenc. Egy igazi különlegesség, azonban ettől függetlenül talán a legkevésbé ismert magyar négylábú.

Érdekesség, hogy minél több darabban vernek egy érmét, annál inkább csökken a csereértéke.

Mudi

2022-ben érkezett meg a negyedik érme Bohus Áron tervezésében, mégpedig a 20 000 példányban vert mudi.

A mudi egy igazán sokoldalú tehetség, remek terelőeb, és a kutyás sportokban is remekel. Rendkívül intelligens és gyorsan tanul, családi ebként is remekül funkcionál sok mozgás mellett. Tipikus terelőkutyás temperamentum jellemzi, lelkes és tettre kész. Gazdájához kiváltképpen hűséges, imád a közelében lenni.

Mudi / Fotó: Dr. Berek Lajos

Erdélyi kopó

2023-ban érkezett a magyar pásztor- és vadászkutyafajták sorozat ötödik darabja, az erdélyi kopó, 3000 Ft névértéken. Szilos András tervezte, és 20 000 példányban bocsátották ki.

Az erdélyi kopót, a magyarok ritka vadászkutyáját a II. világháború után teljesen kihaltnak hitték. Az ősi fajta azonban sikeresen megmenekült, és ma már nemzeti kincsként tartják számon. Számos jó tulajdonsága mellett elmondható róla, hogy kitartó, jó szimatú vadászkutya, aki csak határozott gazdák számára javasolt. Bizalmát ki kell érdemelni, de ha ez megtörtént, rendkívül hűséges és kiváló társ válik belőle.

Ezek az érmék különleges kivitelezésűek; úgynevezett proof-like technikával készülnek, ami annyit tesz, hogy az adott fajta fényesen, az érme további része pedig matt kidolgozással jelenik meg.

Erdélyikopó-emlékérme / Fotó: Dr. Berek Lajos

Érkezik a kuvasz!

2025-ben jön a kuvasz, a sorozat hatodik példánya, amely Tóth Zoltán keze munkája nyomán lát majd napvilágot. Megjelenését a Magyar Nemzeti Bank tervei szerint október 4-én várhatják a gyűjtők és a kuvaszbarátok. Az MNB ez évi programjában úgy szerepel, hogy a grafikai tervek publikációja a harmadik negyedév közepén várható.

A kuvasz az egyik legősibb magyar kutyafajta, aki a veleszületett őrző-védő képességének hála évezredek óta szolgálja a hazai gazdákat. Ez a fajta igazán szabad jellem, megjelenése erőt és magabiztosságot sugároz. A megfelelő neveléssel, tartási körülményekkel és felelős tenyésztőtől vásárolva a legkevésbé sem agresszív vagy problémás fajta, a közhiedelemmel ellentétben.

Az érmegyűjtők arra számítanak, hogy megjelenésében az első öt érméhez fog hasonlítani, amelyeken az előlapon az adott fajta, vagy annak feje látszik, a hátoldalon pedig minden esetben egy gyönyörű szép életkép látható, amelyen a kutyát eredeti foglalkozásában ábrázolják.

Mi várható a jövőben?

Nem ismert egyelőre a gyűjtők előtt sem, hogy fennmaradó 3 magyar fajta, a puli, a pumi és a drótszőrű magyar vizsla milyen sorrendben jelenik majd meg a következő években, azonban abban majdnem biztosak lehetünk, hogy mindegyikre sor kerül majd.

Erdélyi kopók vadászat közben / Fotó: Dr. Berek Lajos

Érme vs. érem

Miközben adatot gyűjtöttem, megtudtam, hogy mi a különbség az érme és az érem között.

  • Az érme egy vert, névértékkel rendelkező, fém-, forgalmi vagy emlékpénz. Az érme minden esetben elő- és hátlappal is rendelkezik. Az előlapon szerepel a kiadó országnak a megnevezése, a verdének a jelölése, a város rövidítése, valamint az érme névértéke is.
  • Az érem lehet vert vagy öntött kiadású is. Nincs névértéke, és valójában nem fizetőeszköz. Ha nagy példányszám bocsátják ki, akkor verik, ha alacsonyban, akkor öntik. Lehet egy- vagy kétoldalú. Az érem például lehet a díja egy sporteseménynek, vagy valamilyen művészeti teljesítmény elismerése, vagy akár egy esemény alkalmából kiadott emlék is. Léteznek névjegyérmek is, amelyet úgy használnak, mint egy névjegykártyát.

DOGZ Farsangi Falkaséta a Városligetben

Tarts velünk február 22-én a farsangi falkasétán!

Színes programokkal várunk, amiről bővebben itt olvashatsz.

Az ingyenes szocializációs sétára a DOGZ Klub oldalán tudsz feliratkozni.

Mentsd el a dátumot a naptáradba!

Add to Calendar

Így lehetséges, hogy egy érme értéke az egekbe száll a kutyagazdik által

Általában az MNB érmekibocsátási tervében nem mindig látja előre, hogy várhatóan milyen kereslet lesz egy adott példányra. Ez történt például a magyar pásztor- és vadászkutyafajták sorozat első tagjával is. Sejtette az MNB, hogy nagy lesz az érdeklődés – habár az emlékérmékből 3-5 ezer darabot szoktak verni, a vizsla példányszámát megduplázták, és még így is kevésnek bizonyult. A sorozat többi tagja meg sem közelíti jelenlegi eladási árában a magyar vizslát. Ez köszönhető egyfelől a szép érmének, valamint a nagyszámú vizslarajongónak is, akik felvásárolták ezeket a gyűjtők elől. A komondor például 10-15 ezer forintért adható el, a többi pedig 6-7 ezer forintnál megáll.

Magyar agarak futás közben / Fotó: Dr. Berek Lajos

Na de jön a kuvasz; mit mond erre egy érmegyűjtő?

Gyűjteményemben az erdélyi kopó után ott a helye a kuvasznak is. Én már elő is jegyeztem a Magyar Pénzverő honlapján, két példányban. Biztos, ami biztos, nehogy lemaradjak. Még egy furfangot is bevetettem, tekintve, hogy fejenként csak egy példányban lehet foglalni; a másikat a feleségem nevében tettem magamévá.

erdélyi kopó komondor kutyafajták érme sorozat kuvasz magyar agár magyar vizsla mudi puli

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!