Sirályűző kutyák járőröznek Sydney-ben: nem mindenki rajong munkásságukért
2021. december 11 - Képek: Getty Images Hungary
2021. december 11 - Képek: Getty Images Hungary
Számos országban dolgoznak madárűző ebek, akik főként reptereken teljesítenek szolgálatot. Ausztráliában azonban már a Sydney-i Operaháznál is tevékenykednek a négylábú segítők.
Már hazánkban is volt korábban példa arra, hogy a reptéren egy kutya (és ragadozó madarak) tartják távol a kisebb madarakat a kifutópályáktól. Erre azért van szükség, mert rendkívül veszélyes lehet, ha egy tollas ütközik egy géppel. De nem csak magára nézve. A baleset következtében megsérülhet a hajtómű vagy berepedhet a szélvédő. Ezért a reptéren dolgozó ebek feladata rendkívül fontos.
Vállalkozások és éttermek álltak ki a kezdeményezés mellett, hogy kutyákat béreljenek fel, hogy elijesszék a sirályokat Sydney legnagyobb attrakciójának közeléből. A madarak, amelyekről ismert, hogy gyakran látogatják a Sydney-i Operaház éttermeit, azóta vannak kevesebben, amióta a kutyák elkezdtek dolgozni. A Mad Dogs és az Englishmen kutyakiképző cég több mint négy évre szerződött a négylábú járőrökkel, akik összesen tizenketten munkálkodnak a madarak elijesztésén.
James Webb tulajdonos és kutyakiképző elmondta, hogy a kutyák a hét minden napján dolgoznak az alsó szalonban, csúcsidőben.
„Pénzügyileg megtérül az éttermek által megtakarított összeg miatt” – mondta Webb. „A kutyák szeretik ezt csinálni, és az évek során fejlesztettük tovább a képzésünket a jelenlegi szintre” – folytatta.
Webb további két évre szóló, 376 380 dollár értékű szerződést kapott az őrjáratok folytatására.
Walt Secord ellenzéki munkaügyi miniszter szerint a kifizetés összege „nevetséges”. „A kutyám ingyen csinálná” – mondta Secord. Szerinte ezekben a nehéz gazdasági időkben a kormánynak nem kellene 400 000 dollárt költenie arra, hogy elűzzék a sirályokat. „Ez az extravagáns kiadásokról szól”– folytatta.
Az Operaház közleménye szerint a kutyajárőrök nem jelentenek költséget az adófizetőknek. Emellett arra is hivatkoznak, hogy a sirályok elűzésével nagymértékben javítják a látogatók élményét, csökkentik a pénzvisszatérítéseket, az élelmiszerpazarlást, valamint a személyzeti költségeket is.
A látogatók pedig nem is tudnák jobban támogatni a programot. „Szokatlan és egyedi. Lehet látni kutyákat, akik mindenféle dolgot csinálnak, de még soha nem láttam sirályok üldözésére kiképzett kutyát. Lenyűgöző, és szerintem fantasztikus” – mondta egy vendég.
Egy másik látogató így nyilatkozott az ABC-nek: „A múltkor, amikor itt jártam, én és az édesanyám jöttünk enni, és megtámadtak minket a madarak. El kellett mennünk, mert nem tudtam mit kezdeni a helyzettel, nagyon rossz volt. Azzal, hogy a kutyák itt vannak, mindenkinek jobb, és így nyugodtan élvezhetjük az ételt.”
A kutyakiképző céget először 2018-ban kereste meg az Operaház próbaőrjárat lebonyolításával – és ez sikeresnek bizonyult.
„Senki nem csinálta ezt előttünk kiképzett kutyákkal, volt egy egynapos próbánk, és úgy találtuk, hogy ez egy nagyszerű módszer a madarak távoltartására – amikor elmegyünk, a sirályok újra visszajönnek” – mondta Webb.
Előfordult azonban már olyan eset is, amikor fordult a kocka, és egy madár támadta meg a kutyát. Az eset 2019-ben történt, amikor Gizmót, a csivavát ragadta magával egy sirály, denveri otthonából. Az eb a kertben tartózkodott, amikor gazdája arra lett figyelmes, hogy valami lecsap az udvarban, és viszi magával a 4 éves kutyát. A nő interneten kért segítséget, hátha valaki kertjében landolt kedvence.
A barna csivavát rengetegen kezdték el keresni, de senki sem járt sikerrel. Egy hónappal az eset után találtak egy, a kutya lábához hasonlító állati maradványt, ami lehetséges, hogy Gizmóhoz tartozott. Gazdája szerint azonban nem az ő kiskutyája volt az. Az eb sajnos sosem került elő.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek