Vajon a kutyák vagy a macskák értik meg az embert jobban?
2024. augusztus 27 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 27 - Képek: Getty Images Hungary
Az ELTE Etológiai Tanszékének munkatársai elvégeztek egy vizsgálatot annak érdekében, hogy kiderüljön, a macskák vagy a kutyák követik ügyesebben az emberi útmutatást. Bár borítékolhatnának az eredményeket, azért lesz min meglepődni!
Több összehasonlító kutatás foglalkozott már az elmúlt évtizedekben azzal, hogy a kutyák vagy a macskák értik meg jobban az emberi kommunikációt. Lássuk, a jelenlegi mire jutott!
Az ELKH-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoport és az ELTE Etológia Tanszék kutatói a Scientific Reportsban megjelent tanulmányukban vizsgálták, hogy a két faj egyedei mennyire ügyesen követik az emberi útmutatást. Fontos volt, hogy az állatokat teljesen azonos körülmények között teszteljék, biztosítva az eredmények összehasonlíthatóságát – számolt be róla az Egészségkalauz.
Első körben a macskákat és a kutyákat is laborban teszteltük, bár ez a macskák esetében elég nagy kihívás volt. Összesen 62, lakásban tartott macska érkezett a tanszékre a gazdájával, de végül csak 34-et tudtunk bevenni a tesztbe. A többiek túlságosan aggódtak, vagy nem voltak elég motiváltak, pedig a kedvenc ételüket kapták jutalomként. Ezzel szemben a kutyák közül egyetlen alanyt sem vesztettünk.
– összegezte Salamon Attila, a tanulmány szerzője.
Két tálat tettek le a földre, az egyikbe jutalomfalatot rejtettek. A kísérletvezető mindig arra az edényre mutatott, amelyikben a falatka volt, és megnézték, melyiket választják az állatok. A kísérletben összességében a kutyák bizonyultak ügyesebbnek. Többször találtak rá a jutalomra, mint a macskák, amelyek idővel egyre kevésbé voltak hajlandóak választani. A kutyák viszont végig lelkesen végezték a feladatot.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Mivel a macskák territoriális állatok, és a kísérlet során is láthatóan nehézséget okozott nekik az ismeretlen környezet, így a résztvevőkkel saját, otthoni környezetükben is megismételték a feladatot. Itt már sokkal inkább együttműködőbbek voltak, azonban még ezzel együtt is a kutyák bizonyultak eredményesebbnek a feladat során.
„Lehet, hogy a macskák kevésbé figyeltek oda, nem motiválta őket eléggé a jutalomfalat, vagy zavarta őket az idegen hely, illetve a gyakori fizikai kontaktus a gazdával a teszt alatt. Gondoljunk csak bele: a macskákkal szemben a kutyák őse társas, falkában élő faj volt, és az ember csak a kutyát szelektálta együttműködésre a háziasítás során. Ráadásul hiába házi kedvenc mindkettő, nem teljesen egyformán tartjuk őket. Mindent összevetve nem csoda, ha a macskák számára kevésbé fontos, hogy figyelembe vegyék az emberek jelzéseit” – magyarázta Gácsi Márta, a kutatás szerzője.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek