Szívszorító viszontlátás: 7 év után került haza az ellopott kutya
2025. február 19 - Képek: Getty Images Hungary
2025. február 19 - Képek: Getty Images Hungary
Egy kedves családi kutya szívszorító újratalálkozása gazdáival Angliában, több mint hét évvel azután, hogy ellopták otthonából.
Daisyt 2017 novemberében lopták el gazdái Old Buckenham-i kertjéből, Norfolkban. A gyanús személyeket szaporítóként azonosították, és többen látták, amint a kutyát egy teherautóba tették, majd elhajtottak. Szerencsére a lopott kutyust a gazdik ellátták chippel, így megkerülésekor könnyebb volt a család felderítése.
A Királyi Állatvédő Társaság (RSPCA) szerint Daisy 2017 novembere óta eltűnt ebként volt bejegyezve. Hiába keresték több mint 7 évig, mígnem az RSPCA egyik munkatársa 2025. február 2-án talált rá, egy jótékonysági szervezet rutinvizsgálata során, 322 kilométerre otthonától, Somersetben. A kutya sajnos nagyon rossz állapotban volt. Az a személy, aki magánál tartotta, úgy nyilatkozott, hogy nem tudta kezelésekre vinni állatorvoshoz, ezért végül átadta az ebet egy jótékonysági szervezetnek. Szerencsére a kis szőrmók mikrochipezve volt, amelynek adatai felfedték korábbi gazdái elérhetőségét, valamint azt is, hogy bejelentették az eltűnését.
Videón mutatjuk Daisy hazaérkezését, ami olyan volt, mintha sosem tűnt volna el. Gazdái, Rita és Phillip elmondták, hogy a kandallópárkányon egy fényképet tartottak kedvencükről, és mindennap gondoltak rá.
Ez egy igazi álom, hogy az RSPCA megtalálta őt, és visszahozták nekünk – oda, ahol a helye van. Nagyon, nagyon hálásak vagyunk
– mondták a gazdik.
Sajnos hazánkban sem ritka, hogy gondosan kitervelt módszerekkel lopnak kutyát a tolvajok. És az sem, hogy úgy rendezik meg az eb eltulajdonítását, mintha elveszett volna, és nyomravezetői díjért cserébe szolgáltatják vissza a gazdának. Miután a gazdi kiplakátolta szeretett kedvence fotóját, úgy jelennek meg, és teszik zsebre a felajánlott összegeket, mint „becsületes megtalálók”.
Tarts velünk február 22-én a farsangi falkasétán!
Színes programokkal várunk, amiről bővebben itt olvashatsz.
Az ingyenes szocializációs sétára a DOGZ Klub oldalán tudsz feliratkozni.
Mentsd el a dátumot a naptáradba!
Amennyiben ebünk elveszett vagy elkóborolt, és holléte felől nincs tudomásunk, amint tudjuk, értesítsük az állatorvost. Ez azért fontos, mert ha négylábú barátunk chipeztetve van, akkor a chipszám alapján a PetVetData nevű adatbázisban tudják rögzíti a kutya eltűnését. Nagyon fontos, hogy az eltűnés napján regisztráltassuk adatainkat és kedvencünk eltűnését, különös tekintettel a telefonszámunkra, és hogy bármikor elérhetőek legyünk. Ezt követően körbetelefonálhatjuk a menhelyeket, és a helyi ebrendészeti telepet is megkereshetjük, esetleg fotókat is küldhetünk nekik kedvencünkről. Emellett pedig szétnézhetünk ebkereső oldalakon is, amelyek közül egyet ide kattintva tekinthetsz meg.
Nem tudjuk eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a kutyák chipeztetése, és hogy az azon szereplő adatok aktuálisak legyenek! Kedvencünk életét menthetjük meg vele, ha egy nem várt esemény bekövetkezik.
Magyarországon 2013 óta kötelező a 4 hónaposnál idősebb kutyák chippel történő megjelölése. A beültetést kizárólag állatorvos végezheti el, akinek feladata a chip regisztrálása is. Az orvosok a chipszám alapján a Magyar Állatorvosi Kamara PetVetData nevű kisállat-nyilvántartó rendszerében rögzítik az eb alapadatait, köztük a nevét, nemét és fajtáját. A chip ezenkívül tartalmazza még a gazdi nevét, elérhetőségét, és olyan fontos információkat is, mint hogy mikor kapta a kutya a legutolsó veszettség elleni oltását, vagy esetleg veszélyesnek nyilvánították-e. Az állatorvosi rendelőkön kívül ma már számos benzinkúton is található chipszkenner, amelynek segítségével kinyerhető az elveszett kutyus chipszáma. A chipszám alapján pedig az állatorvos tudja a fent említett rendszerből megnézni a gazdi adatait. Ha frissek az adatok, könnyen és gyorsan hazatalálhat a szorult helyzetbe került eb.
Az a kutya, aki nem kapott chipet, az nem is jár állatorvoshoz, vagyis egy másik szintén kötelező dolog sincs meg: nincs veszettség elleni oltása. Hogy miért fontos veszettség ellen kis barátainkat beoltatni, ide kattintva olvashatod el.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek