hirdetés

Ez a legkeményebb fajta az első magyar tenyésztő szerint

Csupor Erik

2024. január 12 - képek: Moloss kennel; Getty Images Hungary

American bulldog watches the master

Kiss István legendás személy a magyar kutyás világban: az 1980-as és 1990-es évek fordulóján szinte az összes ismert molosszer fajtát ő hozta be és honosította meg Magyarországon először.

hirdetés

Kiss István a Moloss kennel alapítója, az előző beszélgetésünk során említette, hogy negatív értelemben mennyit változtak a klasszikus európai masztiff fajták az 1990-es évek óta. Arról is szó esett, hogy napjainkban a tosa inukban találta meg leginkább a molosszer ősök karakterét és munkaképességét.

Tosa- Moloss kennel

Manapság a tosa inu is egyre népszerűbbé válik, nem fenyegeti ugyanaz a minőség romlás, mint a korábban említett molosszer fajtákat?

K. I.: De, sajnos azt kell mondanom, hogy az aggodalom teljesen jogos. Bármely fajtáról van szó, ha a mai világban divatossá válik egy fajta és az elsődleges céllá a küllemtenyésztés válik, a tapasztalatom szerint elkerülhetetlen és szinte törvényszerű a korábbi karakter megváltozása és bizonyos mértékű leromlása. Ha a tosa inu fajtáról beszélünk, szerencsére még nem túl ismertek, de már megjelentek olyan tenyésztők, akiknél az 4-5 kutya egy szobában él, a kutyák kanapén fekszenek és az almokból kikerülő kiskutyák egyre nagyobbak, a kanok súlya a 80 – 85 kilogrammot is eléri, ami a munkaképesség és az egészség kárára megy. Az én becslésem szerint 15 – 20 éven belül ez a fajta is oda jut majd, ahová napjainkra a bullmasztiff és a bordeaux-i dog jutott.

Egyik első Presa Canario Magyarországon /kép: Moloss kennel

Ha arról a tíz fajtáról beszélünk, amit Ön hozott be először és honosított Magyarországon, ezek közül jó pár nem molosszer, hanem bull típusú kutya. Miért esett a választása ezekre is a masztiffok mellett?

K. I.: Az érdeklődésem a bull típusú kutyák felé a presa canarioval kezdődött, sokat olvastam róluk akkoriban, amikor ez a fajta még ismeretlen volt a világ sok részén. Kiutaztam a Kanári szigetekre és felkerestem a legnevesebb tenyészeteket és onnan választottam az én leendő kutyáimat is. Nagyon megkedveltem a fajtát és megvallom őszintén, azóta sem értem, hogy miért nem használják őket nagyobb számban komoly őrző-védő munkára, hiszen minden adottságuk meg van ehhez és minimu a rottweilerekhez hasonló erővel és képességekkel rendelkeznek. Velük párhuzamosan kezdett el érdekelni a mallorcai masztiff, mint nagyon kevesek által ismert kutyafajta. Máig emlékszem, egy Toulouse melletti francia tenyésztőt kerestem fel, hogy megismerjem őket és hozzájussak egy kölyökhöz, de legnagyobb meglepetésemre olyannyira heterogén volt az állomány, hogy elvette a kedvem attól, hogy tenyésszem is őket. Az állomány egy része olyan típusú volt, mint egy mini, 30 – 35 kg-os bullmasztiff, míg előfordultak olyan egyedek is, amelyek egy az egyben úgy néztek ki, mint a pitbull terrierek. Tehát nagyon az elején jártak még a fajta egységesítésének. Így, ugyan a hazahozott kölyök élete végéig velem élt, egyéb folytatás ezzel a fajtával nem lett a részemről.

Első Mallorcíi Masztiffok Magyarországon /kép: Moloss kennel

Volt egy rövid korszaka az életemnek, amikor az érdeklődésem a munkaképes bulldogok felé fordult, igen nagy reményeket fűztem az amerikai bulldogokhoz, de nagyon kíváncsivá tettek az old English bulldogok is. Azt tapasztaltam, hogy az old English bulldog létrehozásának kísérlete nem volt túl sikeres, a legváltozatosabb karakterű, részben kiszámíthatatlan egyedek kerültek ki akár egy alomból is, az amerikai bulldogok azonban eleinte rendkívüli módon tetszettek. Ez a véleményem akkor változott meg, amikor már tulajdonosként megtapasztaltam a hőséggel és a meleg idővel kapcsolatos rendkívüli érzékenységüket, ami nagyon sérülékennyé és rövid életűvé teszi őket. A lényeg az, hogy a molosszerek mellett a bull típusú kutyákat is szerettem volna és volt szerencsém megismerni. Másnak ez túlzásnak tűnhet, de egész életemben az volt az egyik fő célom, hogy mindent megtudjak a legjobbnak tartott kemény kutyafajtákról, össze tudjam hasonlítani őket, nem csak könyvek és a szakirodalom alapján, de a valós életben is.

Egyik első amerikai bulldog Magyarországon /kép: Moloss kennel

Ha már a kemény kutyafajtákról beszélgetünk, az embereket általában kiemelten érdeklik az összehasonlítások. Az Ön által tartott és tenyésztett, összesen 10 fajta közül melyik volt a „legkeményebb” és a legnagyobb harapási erejű az Ön véleménye szerint?

K. I. :Ha ez a kérdés, gondolkodnom sem kell a válaszon: egyértelműen a 90-es évek elején létező, akkor még sportos nápolyi masztiffok voltak a legfantasztikusabbak. Hangsúlyozom, a régi mastinoról van szó, nem a mairól. Akkoriban a csupa izom kanok súlya 60 – 70 kg között mozgott és az egyik fő problémánk az volt a kiképzés során, hogy nem igazán találtunk olyan segédeket, akik vállalták volna a csibészelést ezekkel a kutyákkal. Az egyik közeli ismerősöm, aki egyébként rottweilerekkel dolgozott rendszeresen, és bevállalta a velük való munkát, azt mondta, hogy soha korábban olyat még nem érzett, mint egy mastino fogása a csibészkaron. Elképesztő erejük volt. Másik példa: az egyik kedvenc nápolyi masztiffom a Duna parton talált egy nagy autógumit, amit nem akart otthagyni, ezért ráfogott, nyakból kiemelte és majdnem 3 kilométeren keresztül hozta így hazáig oly módon, hogy a gumi egyszer sem érte a földet.

Előző beszélgetésünket ide kattintva éred el.

Csupor Erik legkeményebb fajták molosszer molosszus nápolyi masztiff

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!