hirdetés

A Yellowstone legöregebb nőstény farkasa félszemű, és 10 alkalommal volt már édesanya

Hangai Lilla

2024. november 1 - Képek: Getty Images Hungary

907F történelmet írt. Ugyan csak fél szeme van, de több mint kétszer annyit élt, mint egy átlagos farkas a vadonban, a nyáron pedig világra hozta a tizedik almát is.

hirdetés

A Yellowstone Nemzeti Park legidősebb farkasa a kutatók szerint ezzel valószínűleg megdöntötte a park rekordját.

Farkasok futnak a Yellowstone Nemzeti Parkban

A legidősebb farkas valódi rekorder

A szürke farkasok átlagos élettartama 3-4 év a vadonban, így ritka, hogy elérjék a 11 évet, nemhogy kölyköket szüljenek ebben az életkorban. (Azt persze fontos kiemelni, hogy a Yellowstone Nemzeti Parkban az állatok védettebb körülmények között élnek, így nem annyira kiemelkedő, hogy tovább éljenek, mint 3-4 év. Azonban a 11 év mindenképpen extrémnek számít még ilyen körülmények között is, ez tagadhatatlan.)

907F minden évben szült kölyköket azóta, hogy szexuálisan éretté vált, ami Kira Cassidy, a Yellowstone Wolf Project kutatási munkatársa szerint valószínűleg rekordot jelent a yellowstone-i farkasok között. „Mindennap számítok arra, hogy meghalhat, csak azért, mert olyan öreg. Az utóbbi néhány évben már gondolkodom ezen, de ő csak folytatja” – nyilatkozta Cassidy a Live Science-nek.

Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!

 

December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.

 

A szakértő kiszámította, hogy körülbelül minden 1 farkas a 250-ből éri meg a 11. születésnapját a Yellowstone-ban. Összesen 6 feljegyzett példa létezik a farkasok parkba való 1995-ös visszatelepítése óta. Az összes idős felnőtt közül a legidősebb 12,5 évig élt.

907F életét a park északi területén tölti, ahol több a préda, de a más farkasokkal való verseny is nagyobb. A farkasok ritkán pusztulnak el öregségük miatt a vadonban, még a park területén is a legnagyobb fenyegetést a többi farkas jelenti. Egészen pontosan a mortalitási ráta feléért felelős.

Ezen az idén nyáron készült felvételen 907F egy bölénytetemből falatozik. Még mindig fittnek és egészségesnek látszik: 

Egy idős farkas aranyat ér a falkája számára

907F a Junction Butte falkának volt az alfa-nősténye 2017 és 2019 között. A nővérétől bitorolta el a címet, majd párosodott is egy fiatal hímmel, 1048M-mel, aki akkor csatlakozott a falkához. 2019 tavaszán megfosztották az alfa-státuszától, de továbbra is a falkával maradt, és szaporodik is. A falka az időszaktól függően 10 és 35 taggal büszkélkedhet, így egy kifejezetten nagy csoportnak számít, egy átlagos falka mérete ugyanis 12 tag általában. A szakértők szerint 907F korából fakadó tapasztalata nagy előnyt jelenthet a falka életében.

„Azok a falkák, amelyeknek idős farkasaik vannak, sokkal sikeresebbek a falkák közötti konfliktusokban a felhalmozott tudás és tapasztalat miatt, amelyet egy ilyen stresszes helyzetben kamatoztatnak” – magyarázza Cassidy. 907F valószínűleg a harcokon kívül is növelte a falkája túlélési esélyeit. A Junction Butte ritkán hagyja el Yellowstone határait, de 907F kifejezetten ügyes, amikor az úton való átkelésről és az emberek elkerüléséről van szó.

Amitől ez a szépkorú farkas még lenyűgözőbb lesz, az az, hogy mindezt csupán egy szemmel teszi. A kutatók nem biztosak abban, mi történt, de a bal szeme kicsi és benyomódott volt, még mielőtt betöltötte volna a 4. életévét. Egyébként ha nem közelről figyeli meg valaki az állatot, ez fel sem tűnik neki.

907F és 1048M 2017-ben: 

A legújabb alom

A többi idősebbhez farkashoz hasonlóan 907F mostanra már háttérbe szorul a vadászatokban, és napja nagy részét a falkája kölykeivel tölti. A legutóbbi almában 3 kölyök született, amely kisebb, mint egy 4-5 kölyökből álló átlagos farkasalom – ám ez egyáltalán nem meglepő. Egy 2012-es kutatás, amely a yellowstone-i farkasokról készült, kimutatta, hogy az alom mérete az életkorral csökken.

907F néhány utódja már saját falkákat vezet, de a kölykök többsége sosem éri el a felnőttkort a farkaslét veszélyes mivolta folytán. Azonban 907F és a park többi lakója nem úgy tűnik, mintha a halálra gondolna. „Boldogok, hogy a családjukkal együtt élnek napról napra. Még akkor is, ha sérüléseik vannak, vagy hiányzik egy szemük, vagy valami igazán stresszes történik az életükben. Átjutnak ezen a stresszen, és látszólag valóban élvezik az életüket.” Nos, erről talán mi is vehetünk egy kis példát.

(A cikkben szereplő képek illusztrációk, nem 907F-et ábrázolják, de a Yellowstone Nemzeti Park területén készültek.)

farkas szürke farkas

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!