A 10 leggyorsabb kutyafajta: az első helyezett 73 km/h-val is képes futni!
2023. február 3 - Képek: Getty Images Hungary
2023. február 3 - Képek: Getty Images Hungary
Világszerte nagyon sok olyan kutyafajta létezik, amit kifejezetten a gyorsaságáért tenyésztettek ki és tartottak, többségében vadászati célokra. E sok kutyafajta közül azonban nem mindegyikkel kapcsolatban léteznek hitelesen mért sebesség adatok.
Ebben az összefoglalóban tekintsük át azt a 10 fajtát, akik esetében már sor került hitelesített sebesség mérésre, ezek dokumentálva lettek és ezek alapján a legyorsabbnak bizonyultak.
E két nagytestű, Németországból származó vizslafajta termete ellenére meglepő sebességek elérésére képes, amit a források 55-56 km/h környékére tesznek. Ezeket a rámenős és kemény kutyákat kifejezetten vadászati célokra alakították ki és természetük miatt sokáig nagyvadak ellen is használták.
Az orosz agarakat, vagy más néven borzojokat a 17. században kezdték el kialakítani kifejezetten azzal a céllal, hogy a hideg és szinte végtelen orosz pusztákon is hatékonyan lehessen vadászni velük. Egy 3-4 borzojból álló csapat egy farkassal szemben is hatékonyan használható volt. A mérések szerint átlagban 57-58 km/órás sebesség elérésére is képesek.
A 101 kiskutya nyomán sokan ismerik a fajtát, de kevesen tudják, hogy a dalmaták bizony komoly munka múlttal rendelkeznek, egykoron vadászatra nemesítették őket, majd történelmük során egy ideig kifejezetten kocsikísérő kutyaként használták a fajtát. Helyezésük tehát nem véletlen, hiszen hosszú lábaikon futva napi feladatuk volt a több tíz kilométeren át tartó ügetés és galoppozás a lovaskocsik mellett. A mérések szerint 59 km/óra elérésére is képesek.
Talán a legnagyobb, nem várt meglepetés ezen a listán ez a kisméretű kutyafajta volt, olyannyira, hogy az adatokat több helyen és forrás alapján is ellenőriztük. Az egykoron vadászatra kialakított, nem túl hosszú lábú, mindösszesen 6-8 kilogramm súlyú jack russellek 58-60 km/órás sebesség elérésére is képesek, ami igencsak meglepő és megdöbbentő is egyben.
Már a neve is azt jelzi, hogy ezek a kutyák villámgyorsak, hiszen a „whip” szó angolul ostort jelent, a fajta neve pedig azt, hogy olyan gyorsak, mint egy ostorcsapás. Senki sem ismeri pontos kialakítási körülményeiket, habár a találgatások szerint az olasz agaraknak, néhány terrierfajtának és talán a fáraókutyáknak lehetett komoly szerepe ebben. A mérések szerint 59-60 km/órás sebesség elérésére képesek.
A Baleári szigetekről származó ibizai kopó amellett, hogy elképesztő testsúly-emelkedésekre és ugrási magasságokra képes – szeret például alacsonyabb épületek tetején sziesztázni, ahová könnyedén feljut –, rendkívül gyors is, a mérések szerint 60 km/órás sebesség elérésére is alkalmas. A források szerint e kutyafajta kialakításában is komoly szerepet játszottak az Európába kerülő fáraókutyák.
Ez az Afganisztánból származó, ősi vadászkutya fajta, amit napjainkban az agarak közé sorolnak, általában két dolog miatt szokott a toplisták élére kerülni. Az egyik elképesztő makacsságuk és nyugati sztenderdek szerint értelmezett nevelhetetlenségük, másrészt pedig a gyorsaságuk miatt, hiszen akár 60-61 km/órás sebesség elérésére is képesek. Különleges szőrzetük és kinézetük miatt egyre népszerűbbek, habár tapasztalatlan kutyás mellé egyáltalán nem valók.
Ismét egy meglepetés, habár ebben az esetben nagyon pozitív, a magyar vizsla helyezése, amit szintén több helyen ellenőriztünk. Szinte minden elérhető forrás egyetértett abban, hogy ez a kutyafajta, amire mi, magyarok igazán büszkék lehetünk, akár a 62 km/órás sebességre is képesek teljes vágtában, amit több mérési eredmény igazol.
Ha valaki látott már egy salukit futni, azonnal megérti, hogy miként kerülnek e lista második helyére: ezt a kutyát a sebességre szelektálták és az egész testfelépítése is erre van optimalizálva. Egykoron királyok versenyeztek vagyonokkal egy-egy saluki megszerzéséért és a mai napig vadászatra használják őket. Nem kevesebb, mint 68-70 km/óra elérésére képesek, ami azért nem semmi.
Számos agárfajta létezik világszerte, amelyek közül külön említést érdemel a magyar agár. Általános a konszenzus abban, hogy közülük a leggyorsabbak az angol agarak, akiket az angolok versenycélokra tenyésztettek generációkon át, hasonlóan az angol telivérekhez a lovak világában. Az angol agarak elvileg a gepárdok kezdősebességével is versenyképesek és képesek a 72-73 km/órás sebesség elérésére is, így ezen a toplistán ők az első helyezettek.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek