Az 5 legfontosabb teendő, ha kutyáddal utazol
2025. február 8 - Képek: Getty Images Hungary
2025. február 8 - Képek: Getty Images Hungary
A kutyával utazás, akár rövidebb, akár hosszabb távolságon, felkészülést igényel. Vannak olyan alapvető feladatok, amiket minden esetben el kell végezned az út előtt.
A legtöbb gazdinak van tapasztalata a kutyával való utazás terén, legyen szó a városi közlekedésről, egy hosszabb belföldi, vagy akár külföldi útról. Ma már általános, hogy a négylábú társ a rokonlátogatások vagy a nyaralás idején is a gazdival tart, és szerencsére erre megvan a lehetőség is a kutyabarát közlekedési eszközöknek köszönhetően. Ám ahhoz, hogy az út gondtalan és biztonságos legyen, előre fel kell készülni. Nézzük, melyek a legalapvetőbb teendők indulás előtt, illetve útközben.
Tudtad, hogy még a városi közlekedés során is köteles vagy magadnál tartanod kedvenced oltási könyvét, és ellenőrzés esetén be is mutatni azt? Külföldi út során szintén szükséged lesz a kutya dokumentumaira. Utóbbi esetén előfordulhat, hogy olyan oltást is kérnek, amely hazánkban nem kötelező. Mindig tájékozódj az adott ország idevonatkozó előírásairól. Továbbá belföldi utazás során is előfordulhat, hogy indokolttá válik valamely extra oltás, például erdős területen a Lyme-kór ellenit javasolják a szakemberek. Ezzel kapcsolatban egyeztess az állatorvosotokkal. Fontos, hogy mindezt időben tedd meg, nehogy kicsússzatok az időből!
Az utazás milyenségétől függően nyakörvre vagy hámra, pórázra, szállítódobozra, illetve szájkosárra és biztonsági övre is szükségetek lesz, így ezeket ellenőrizd, és ha indokolt, cseréld le a már elhasználódott holmikat. Magyaráznunk sem kell, mennyi múlik azon, hogy a kutya ne tudjon kibújni a nyakörvéből, vagy a póráz bírja a strapát, és a szállítóbox se törjön el, mert már elfáradt az anyaga.
Ezeket az alapfelszereléseket rendszeresen meg kell vizsgálni, hiszen az anyagtól és az igénybevételtől függően változó, milyen gyorsan használódnak el.
Az is idetartozik, hogy ezeket megfelelően használd. Ha autóval mentek, és megálltok pihenni, még azelőtt csatold rá a pórázt a kutyára, hogy kinyitnád az ajtót. Máskülönben könnyen baleset lehet abból, ha a megfáradt eb kihasználva az alkalmat, hirtelen kiugrik a járműből. A doboz nyitásánál és zárásánál is hasonlóképp körültekintőnek kell lenned!
Ahogy a vakcinázás kapcsán, úgy a többi helyi szabályozással is tisztában kell lenned. Hol kötelező a póráz, miként vehetitek igénybe a tömegközlekedést, kell-e szájkosár az ebre és a többi. Időben ásd bele magad az úti cél szokásaiba és előírásaiba, nehogy kellemetlen meglepetés érjen, és bírsággal szankcionálják a hibát.
Rövidebb távon is érdemes, hosszabb út során pedig elengedhetetlen, hogy előre felkészülj a kutya szükségleteire. Mikor fogtok megállni pisilni, mikor lesz ebédidő, hogyan oldjátok meg az átmozgatást? Jobb, ha van ütemterv, különben könnyen abba a hibába eshettek, hogy kimarad egy-egy toalett, vagy épp etetés, ami megviselheti kedvencedet.
Tarts velünk február 22-én a farsangi falkasétán!
Színes programokkal várunk, amiről bővebben itt olvashatsz.
Az ingyenes szocializációs sétára a DOGZ Klub oldalán tudsz feliratkozni.
Mentsd el a dátumot a naptáradba!
Ha messzebbre mentek, érdemes kutyád kedvenc játékait, valamint takaróját, fekhelyét is magatokkal vinnetek. A szállítódoboz is otthonosabb lesz tőlük, és a szállást is hamarabb megszokja így az eb.
Szintén praktikus, ha hosszabb utazásra viszel magaddal néhány leteríthető kutyapelenkát, illetve mindig legyen nálad jutalomfalat, száraz táp (egyszerűbb adagolni, mint a nedveset) és víz is, valamint ezekhez valamilyen tálka.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek