Hat láb két keréken: németjuhászával motorozza körbe a világot a vagány nő
2023. április 2 - Kép: GoRUFFLY/YouTube
2023. április 2 - Kép: GoRUFFLY/YouTube
A kalandvágyó hölgy gondolt egyet, és motorra pattant, hogy bejárja a világot. Szeretett kutyája is vele tart az izgalmas utazásokra. Szinte már az összes kontinensen járt a különleges páros.
Jess Stone és németjuhásza, Moxie élete aztán bővelkedik izgalmakban! A páros ugyanis nem kisebb kalandba vágott bele, minthogy bejárja a világot, de nem ám akárhogy: motoron! Nem csoda, hogy mindenhol szájtátva lesik őket, majd nyúlnak is a telefonjukért, hogy levideózzák a gazdival suhanó kutyát, akin ráadásul szemüveg is van, méghozzá rózsaszín. Nagyon stílusos!
A hölgy körülbelül tíz éve motorozik. Férjétől, Gregtől tanulta meg az alapokat, aki egyébként szintén részt vesz a világjáró túrán, felesége és kedvencük mögött haladva. Mint Jess elmesélte, a kezdetek nem voltak épp bökkenőmentesek, meglátása szerint ugyanis nem a legszerencsésebb a saját pároddal gyakorolni. Ahogy visszaemlékszik, Greg nem volt túl türelmes vele.
Ennek ellenére a leckék eredményesek voltak, máskülönben valószínűleg nem vágtak volna bele egy ekkora kalandba. A nagy világjárást megelőzte egy nyolchónapos motoros túra, amikor Észak- és Dél-Amerikát barangolta be a házaspár. Eztán került az életükbe Moxie. Idővel úgy döntöttek, hármasban is szeretnék átélni a korábbi élményt, így a 34 kilogrammos német juhászkutya elfoglalta helyét Jess háta mögött, aki már gázt is adott.
Rendben, egy kicsit előreszaladtunk: természetesen a párnak alaposan fel kellett készülnie egy ilyen kaliberű útra. Elsőként Moxie helyét kellett kialakítaniuk a motoron. Ezt követően az addigra tapasztal hölgynek meg kellett tanulnia a viszonylag nagy súlyú jószággal egyensúlyozni.
Mindenki mindig azt kérdezi, mennyi időbe telik megtanítani a kutyát motorozni. Őszintén szólva Moxienak egy hétvége kellett hozzá. Nekem sokkal tovább tartott, mire kényelmesen éreztem magam úgy, hogy ekkora súly van a hátam mögött, hiszen korábban még sosem motoroztam utassal
– mesélt az összeszokásról Jess.
Arra is megvan a válasz, hogy miért nem oldalkocsiban vagy utánfutón utazik velük az eb: Jess nem szerette volna, ha bármi megváltoztatta volna a motorozás dinamikáját.
A gazdasági helyzet miatt ugyan az eredeti tervhez képest módosítaniuk kellett az útvonalon, hiszen a köztes utazások és a járművek szállítása nagyon drága lett. Ettől függetlenül irigylésreméltó utat jártak már be! Guatemalából eljutottak Mexikóba, majd az Egyesült Államokon át Kanadába, innen pedig a Jeges-tengerig. Ezen kívül Dél-Amerika számos pontja még be van jelölve a pár térképén mint leendő célállomások, ahogy Afrika, Ázsia és Európa több országát is szeretnék meglátogatni. A teljes út körülbelül még két és fél évig fog tartani.
A gazda őszintén beszélt a kedvencével való utazás jó tapasztalatairól és a nehézségeiről is. Azt mindenképp kiemelte, hogy hatalmas élmény úgy motorozni, hogy érzi, ahogy Moxie végig hozzásimul, sőt néha az orrát is a nyakához nyomja. A visszapillantó tükörben pedig folyamatosan szemmel is tarthatja szeretett jószágát. Ahogy fogalmazott, ezeken az utakon Moxie is folyamatosan új élményekkel gazdagodik a mindig újabb hangok, illatok és látványok által.
Ugyanakkor rámutat, hogy egy ilyen útra csak az vállalkozzon, aki szereti a természetet (ami egyébiránt igen jót tesz az ember egészségének.) Mivel nem mindig sikerül kutyabarát szállást találniuk, így gyakran kempingeznek. Ami számukra nem probléma, de aki hasonló útra adja a fejét, annak ezzel az eshetőséggel is számolnia kell. Ugyanígy a vendéglátóhelyek terén is némi kötöttséget jelent egy eb, hiszen nem mindenhova lehet bevinni állatokat.
A természetközeliségnek hála a kalandoroknak fantasztikus élményekben volt része, mint például az út mentén felbukkanó jávorszarvasok vagy grizzly medvék látványa. Jess szerint Moxie egyenesen extázisba jön, ha meglátja ezeket a csodás teremtményeket az út szélén. Osztozunk a kutyus lelkesedésében: valóban különleges élmény lehet!
Az alábbi angol nyelvű videóban bepillantást nyerhetsz a világjárók egy vadonban töltött napjába:
Jess elmondta, hogy a kalandozásaik során a rengeteg jó élmény mellett akadtak azért meredek helyzetek. Például amikor Kanadában egy hosszú, különösen kavicsos úton kellett haladnia.
– Aggódtam, hogy elcsúszom, és megsérül a motorom. Vicces, de sosem gondoltam arra, hogy megsérülök. Leginkább a motorom miatt aggódom – vallotta be Jess, aki szerencsére gond nélkül tudta le az említett szakaszt. Ahogy az összes többi terepes részen is átjutottak Moxie-val, bár a nő a sokévnyi gyakorlat és korábbi tapasztalat ellenére saját bevallása szerint még mindig tart a terepmotorozástól és a földutaktól. Komolyabb gondjuk ugyan még nem adódott, ám előfordult, hogy egy-egy rizikósabb útvonalon bizony felborultak. Ilyenkor különösen megnyugtató volt, hogy a férje ott jött mögöttük. Előfordul ugyan, hogy néha szétválnak, mert a férfit éppen egy másik útvonal vonz, ám a kitérő után újra csatlakozik a család másik feléhez.
A legnagyobb fennakadást az okozta, mikor Jessnek olajszivárgás miatt le kellett cserélnie a motorkerékpárját. Mivel a javítás nagyon költséges lett volna, így azon az áron inkább egy másik, szintén használt kétkerekűt vettek. Ez a kiadás nem volt bekalkulálva, de ki tudták gazdálkodni a keretből. Reményeik szerint az új gép már kiszolgálja őket a tervezett út végéig.
A gazdák szerették volna sokakkal megosztani élményeiket, így felvették a kapcsolatot a Girl Up nevű, női vezetőképzéssel foglalkozó globális nonprofit szervezettel. Így született meg a GoRUFFLY Around The World nevű oldal, ahol nyomonkövethető a csapat minden izgalma.
Ezzel egyúttal Jess azt is szeretné megmutatni az érdeklődőknek és a többi gazdinak, hogy egyáltalán nem lehetetlen egy nagytestű kutyával utazni, még motorkerékpáron sem.
Az izgalmas kalandtúra evezzünk hazai vizekre, és nézzük, mi vonatkozik idehaza a kutyával való közlekedésre, azon belül a motorozásra. Ahogy korábban már írtunk róla, hazánkban a KRESZ nem szabályozza külön a kutyás utazást, így rájuk is a rakomány szállítására vonatkozó előírások érvényesek. Ennek alapján az állatot minden esetben rögzíteni kell. Autóban a hámhoz rögzített speciális csattal, amit aztán a biztonsági övhöz lehet kapcsolni, illetve kutyaboxban vagy ketrecben.
Motoron kedvencedet szintén a járműhöz rögzített kisállatszállító-boxban vagy egy speciális, direkt erre a célra kialakított hátizsákban viheted magaddal. Biciklin is hasonló módon utazhattok együtt.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek