hirdetés

Így utazhatsz helyesen kutyával a BKK járatain

Tóth-Hencz Edit

2024. december 2 - Képek: Getty Images Hungary

Tudtad például, hogy kutya a BKK járműveinek ülésén nem szállítható? Segítünk eligazodni a budapesti tömegközlekedésben!

hirdetés

Sokan utazunk a közösségi közlekedés járműveit igénybe véve kedvencünkkel is. Fontos, hogy ilyenkor is felelősséggel tartozunk kutyánk és annak viselkedése iránt is. Gyakoriak az utasok közötti súrlódások, amelyek sok esetben elkerülhetőek lennének, ha a felelős gazdi tisztában lenne az ebszállítás szabályaival; ebben szeretnénk most segíteni. Bár jelen helyzetben elsősorban a budapesti közösségi közlekedést vizsgáljuk, ezek a normák a legtöbb városban, közlekedési vállalatnál közel azonosak.

Hogyan utazhatunk helyesen kutya társaságában a közösségi közlekedést igénybe véve?

Kis termetű kutyát kézipoggyász méretű, állatok szállítására alkalmas zárt szállítóboxban, ketrecben vagy táskában lehet szállítani, amelyből az állat az utazás alatt nem tud kiszabadulni. Továbbá az is fontos, hogy ne tudja beszennyezni a többi utas ruháját, poggyászát vagy a járművet. Kis testű kutyát lehet kézben is szállítani, ez esetben szintén csak pórázzal és felcsatolt szájkosárral. A kutya a közösségi közlekedési járművek ülésén nem szállítható, hanem a jármű peronján kell tartózkodnia. Minden egyéb esetben – az állat életkorától, fajtájától és méretétől függetlenül – csak úgy szállítható a kutya, ha póráz és felcsatolt szájkosár/pofaszorító van rajta. Szájkosárnak számít minden olyan fém, műanyag, textil stb. rögzítőeszköz, amelyik megakadályozza azt, hogy a kutya másokat megharapjon, vagy fogával a járművön bárkiben vagy bármiben kárt tegyen. (A „halti” néven ismert szájszíj nem tesz eleget ennek a feltételnek.)

Kis termetű kutyát kézipoggyász méretű táskában is lehet szállítani

A felelősség mindig a gazdáé

Az utasnak rendelkeznie kell a kutya érvényes oltási bizonyítványával (segítőkutya esetén is), és azt kérésre a szolgálatban lévő személyzetnek fel kell mutatnia. Valamint az utazás során figyelned kell arra, hogy a jármű ajtaja nehogy becsípje az állat valamely végtagját vagy farkát. Minden esetben a kutyát szállító utas felel azért, hogy az állatok egymást, illetve a többi utast ne zavarják vagy veszélyeztessék, a járműben kárt ne okozzanak. Amennyiben a szállított kutya viselkedése a többi utast zavarja vagy veszélyezteti, a szolgáltató vagy a jegyellenőrzésre jogosult személy az utast a kutyával együtt kizárhatja az utazásból.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

Egy utas csak egy kutyát szállíthat. A legtöbb járművön annyi kutya utazhat, ahány ajtón az adott járműre fel lehet szállni. Például, ha egy busznak 3 ajtaja van, akkor 3 kutya utazhat egy időben úgy, hogy egy utas csak egy kutyát szállíthat. Ez a szabály a segítőkutyákra nem vonatkozik. Kivételt jelentenek az agglomerációba közlekedő kék Volánbusz-járatok. Ezeken a buszokon általában egy járművön csak egy kutya szállítható. Amennyiben ugyanazon a buszon egyidejűleg egynél több, pórázon vezetett kutyát is szeretnének szállítani, a kutya szállításában a már buszon utazó utasnak van elsőbbsége.

A segítőkutyákra más szabályozás érvényes

A mozgólépcső a mumus

Gondoltad volna, hogy az utazások során a kutyák számára a mozgólépcső az elsődleges balesetforrás? A szerkezet becsípheti az állat lábát, letépheti róla a szőrt vagy a körmöt, ezért a kutya biztonsága érdekében mozgólépcsőn kézben kell szállítani. Nagyobb testű, nehezebb kutyával az állomáson szolgálatot teljesítő személyzetnek történő bejelentés után, a tartalékban lévő (álló) mozgólépcsőt kell igénybe venni, amennyiben ez lehetséges. Ha van lift, célszerű azt használni a kutyával.

Az utazások során a kutyák számára a mozgólépcső az elsődleges balesetforrás

Milyen jeggyel vagy bérlettel lehet kutyát szállítani?

A kutya számára külön jegyet vagy bérletet kell váltani. Egyszeri kutyaszállításra vonaljegy, gyűjtőjegy, 30 perces jegy és 90 perces jegy is használható, de csak Budapest közigazgatási határán belül. Többszöri kutyaszállításra váltható 24 órás, 72 órás jegy vagy havi kutyabérlet is (ezek csak Budapesten belül érvényesek; a 100E vonalon egyik sem használható). Környéki autóbusz és HÉV esetében a vonalak teljes hosszán érvényes egyszeri kutyaszállításra a kutyajegy, többszöri kutyaszállításra a kutyaországbérlet. Díjmentesen utazhatnak a rendvédelmi, honvédelmi és hatósági feladatokat ellátó szolgálati kutyák, valamint a megkülönböztető jelzéssel ellátott segítőkutyák. Ingyenesen utazhat a zárt kutyaszállító dobozban, kézipoggyászként szállított kutya.

Budapest kutya bkk kutya utazás kutyás utazás kutyatartás kutyával való utazás Magyarország

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!