hirdetés

Ezt teszi a kutyaürülék a kerteddel

Szénási Szimonetta

2024. július 15 - Képek: Getty Images Hungary

A kertes házban élő gazdák többsége él a lehetőséggel, és engedi, hogy kedvence kint végezze el a dolgát. De milyen hatással van a kutyaürülék a kertre? Ennek jártunk utána.

hirdetés

Az utcán evidens, hogy az ember összeszedi négylábúja után a piszkot. Ez nemcsak udvariasság, hanem előírás is. De mi a helyzet a saját portán? Ott is érdemes azonnal eltakarítani a nyomokat, vagy ráér időszakosan? Esetleg soha, és hagyni, hogy a természet elvégezze a dolgát, és a végtermék lebomoljon? A kutyaürülék tud bármiféle problémát okozni a kertben? Lényeges kérdések a jó gyakorlat kialakításához!

Odahaza sem mindegy, miként takarítasz össze kedvenced után

A legfontosabb, hogy a kutya egészséges legyen

Ami nemcsak a kutyapiszok, de az állat szempontjából is a legfontosabb, hogy kedvenced egészséges legyen. Ehhez elengedhetetlenek a megfelelő oltások megléte, valamint a rendszeres paraziták elleni védelem. Ezzel megelőzhető, hogy kutyád beteg, ürüléke pedig férgekkel vagy baktériumokkal, vírusokkal fertőzött legyen. A parvovírus például fertőz ürüléken keresztül is, hogy csak egy lehetséges, ráadásul többségében halálos kórt említsünk. De a giardiasis is terjed a kutya végtermékével is.

Máskülönben a kutyaürülék veszélyt jelent mind a többi állat, mind az emberek számára. Ugyanis a galandférget te is elkaphatod!

Számos betegség az ürüléken keresztül is fertőz, így elengedhetetlen a védekezés: oltasd be a kutyádat, és sose engedd oda más eb piszkához

Az ürülék visszafertőzheti a kutyádat

Mindezekkel egyrészt azért kell tisztában lenned, hogy az udvarotokon kívül soha ne engedd kedvencednek, hogy más állat piszkát szaglászza, vagy rosszabb esetben megegye. Másrészt ha kedvenced beteg volt, a kertben megbújó, még fertőzött végtermék visszafertőzheti az ebet. Így betegségek esetén különösen ügyelj a higiéniára ezen a téren, és minden ürítés után alaposan takaríts össze az eb után.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

A kutyaürülék sok kellemetlenséget okoz a kertben

A fűben heverő kupacok egyrészt büdösek, pláne nyáron. Emellett vonzzák a bogarakat, köztük a legyeket, amik a végtermékre rárepülve tovább hordhatják az abban élő kórokozókat, akár a konyhádba is.

Emellett az ürülék megpenészedhet, esőben szétázhat; mindkettő – hogy finoman fogalmazzunk – kevéssé esztétikus látvány. Belelépve pedig takaríthatod a cipőd, rosszabb esetben a kocsidat vagy az otthonodat is. Eddig minden érv a mihamarabbi összeszedés mellett szól.

A saját kertedben is roppant kellemetlen kutyagumiba lépni

Használható-e trágyakent kutyád produktuma?

A hús- és mindenevő állatok ürüléke túl savas, a potenciális fertőzésveszély mellett emiatt sem ideális trágyázásra.

Miként gyűjtsd a kutyaürüléket a kertben?

Az utcán a kis zacskók, valamint a kifejezetten erre a célra kihelyezett gyűjtőedények szolgálnak a piszok eltávolítására. De miként járj el az udvarodban?

Az állatorvosok az összeszedéshez egy erre a célra rendszeresített lapátot javasolnak, esetleg kesztyűt is, ha beteg a kutya. Ezt követően, miként az A.K.S.D. Városgazdálkodási Kft. a természetvédők megkérdezése után javasolja, ajánlott az udvar egy meghatározott részére hordani a piszkot, ahol az komposztálódik. Fontos, hogy miként írtuk is, ez a komposzt nem kerülhet a veteményesbe.

Az utcán és az udvaron is mindig szedd össze a kutyaürüléket

A kommunális hulladékgyűjtőbe azonban még bezacskózva sem dobhatod, tekintve, hogy a kutyaürülék veszélyes hulladéknak minősül. A takarítás után pedig elmaradhatatlan az alapos kézmosás, és ha indokolt, a fertőtlenítés is.

Megjegyezzük, hogy sok gazda a mésszel való fertőtlenítésre esküszik mint természetes alternatíva. Ez az állattartás más területén is bevett gyakorlat, így egy-egy betegség alkalmával, vagy rossz helyre került kupac esetén megfontolandó az alkalmazása.

Az említett parvovírus nem játék! Bár valószínűleg ezt nem kell bizonygatnunk, tekintve, hogy a betegség állandó jelzője a „rettegett”. Az állatvédők rémálma, hiszen a menhelyeken sokszor küzdenek a kórral, többnyire alulmaradva, és a beteg kiskutya elpusztul. A halálozási arány ugyanis magasabb, mint 90 százalék. Ide kattintva tájékozódhatsz a vírusól, valamint a megfelelő védekezésről.

higiénia kert kinti kutya kutya ürülék kutyaürülék felszedése ürülék

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!