A kutyatartás 6+1 igen kedvező egészségügyi hatása a szervezetre: még a koleszterinszintre is pozitívan hat
2022. június 24 - Képek: Getty Images Hungary
2022. június 24 - Képek: Getty Images Hungary
Számos kutatás bebizonyította már, hogy mennyi egészségügyi előnye van a házi kedvencek tartásának. Nem csupán a mentális egészségünkre, de a testi-lelki egyensúlyunkra is kiváló hatást gyakorolnak. Segítségükkel felvehetjük a harcot a depresszió, a stressz, és számos hasonló mentális betegséggel. Ezenfelül még olyan fizikai hatásaik is vannak, mint a szív- és érrendszeri betegségek esélyének mérséklődése, és a koleszterinszint csökkentése.
A tudósok az elmúlt időszakban egyre inkább elkezdték vizsgálni azt, hogy milyen fizikai és mentális egészségügyi előnyökkel járhat a kutyák tartása. Az alábbiakban ezeket soroljuk fel.
Számos kutatás bebizonyította, hogy a kutyatartás kiváló hatással van a vérnyomás csökkentésre. Ez leginkább magas vérnyomásban szenvedő betegek esetén mutatkozik meg. Erre bizonyíték az, hogy amikor magas vérnyomásban szenvedő betegek kutyát fogadtak be egy menhelyről, a vérnyomásuk öt hónapon belül jelentősen csökkent. Ez a kutatók szerint annak köszönhető, hogy amikor egy kutyával van az ember, csökken a stressz-szintje, és ennek köszönhetően alacsonyabb a vérnyomása.
A kutyatartás folyamatos fájdalomcsillapítást idéz elő. Ez különösen igaz krónikus fájdalomtól szenvedőknél. Rákbetegek esetében vizsgálták, hogy a kutya jelenléte jelentősen csökkentette a fájdalmukat. Ennek az oka abban rejlik, hogy egyrészt csökkenti az eb a felgyülemlett feszültséget, esetleg félelmet, továbbá el is tereli a beteg figyelmét a fennálló fájdalomról, így az sokkal könnyebben éli meg azt.
Kutatások kimutatták, hogy az állattartóknak érzékelhetőbben alacsonyabb a koleszterin és triglicerid-szintje, mint a kisállat nélkül élőknek. Ennek oka valószínűleg abban keresendő, hogy az állattartás igényel gyakori mozgást, illetve egészségesebb életmódot igényel.
A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy 30%-kal kevesebb az esélye a szívrohamra azoknak, akinek kutyája van. Emellett 40%-kal kisebb a stroke esélye, ez valószínűsíthetően szintén az egészséges életmóddal lehet összefüggésben. Ezenfelül az eredmények azt bizonyítják, hogy a szívroham utáni gyógyulást is elősegítik az ebek, ugyanis a szívroham után egy évvel a kutyások jóval nagyobb eséllyel vannak életben, mint azok, akiknek nincsen háziállatuk.
A cukorbetegek számára szintén nagyon fontos lehet egy állat jelenléte, mivel a kutyák képesek érzékelni a cukorsokk bekövetkeztét. Ugyanis megváltozik a viselkedésük, mikor gazdájuk vércukorszintje csökken. A kedvencek valószínűleg a gazda testében lezajló kémiai változásokra reagálnak. Így még mielőtt megtörténne a cukorsokk, jelzik a gazdájuknak azt, hogy éppen rohamosan csökken a vércukorszintjük.
Egy tanulmány arra az eredményre jutott, hogy az állattal együtt élő 5-7 éves gyermekek évente 3 héttel kevesebbet hiányoznak az iskolából vagy óvodából betegség miatt. Ennek az oka pedig az, hogy minél több állat van otthon, annál kevesebb eséllyel lesz valaki felnőtt korában allergiás lesz.
Mindezek mellett fontos megemlíteni a stresszcsökkentő erejét az állattartásnak. Ugyanis számos betegség a stresszből fakad, melynek kezelése sok esetben eredménytelen. Ám a kutyatartás bizonyítottan és jelentős mértékben csökkenti a feszültséget. Így számos komoly betegség megelőzhető egy állat segítségével.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek