hirdetés

Ezt jól gondold át, ha kutyát szeretnél

Berek-Halász Beáta

2024. október 28 - Képek: azenkutyam.hu, Getty Images Hungary

Egy kutya kiválasztása, otthonunkba fogadása mindig izgalmas esemény. Ha kutyát szeretnél, több dolgot is érdemes átgondolni, mielőtt elhatároznád magad. Ha eddig még nem volt kutyád, rengeteg kérdésed lehet a felelős választással és az ebtartással kapcsolatban.

hirdetés

Az biztos, hogy ha kutyát szeretnél, akkor a választás előtt érdemes felkészülni és kutatni egy picit a kutyatartással kapcsolatos tudnivalók után: Hogyan lehetünk felelős kutyatartók? Honnan válasszuk ki kedvencünket? Milyen kutya való számunkra, hogy hosszú éveken át tökéletes társak legyünk? Mit tegyünk, ha már hazavittük szívünk választottját?

A kutya kiválasztásánál mindig figyeljünk életmódunkra / Fotó: azenkutyam.hu

Ha kutyát szeretnél, akkor nagy felelősséget vállalsz

Számos fantasztikus előnnyel jár a kutyatartás, de mindenképpen vegyük figyelembe, hogy nagy felelősség is egyben. Akár kölyök-, akár felnőtt kutyát választunk, úgy kell terveznünk, hogy kedvencünkről egész életében gondoskodni fogunk. A kutya fajtájától, méretétől függően akár 10–15 évig is velünk lehet, így mindig gondoljuk át, hogy készen állunk-e erre a nemes feladatra. 

Fontos döntés a kutyaválasztás

Ha fajtatiszta kutyát szeretnénk, mindenképpen járjunk utána a fajta sajátosságainak is, és gondoljuk végig azt, hogy miért pont őt szeretnénk? Mit szeretünk benne a kinézetén kívül? Vegyük figyelembe, hogy a fajtára jellemző igények kielégítését be tudjuk-e illeszteni az életstílusunkba, vagy épp hajlandóak vagyunk-e változtatni az érdekében a szokásainkon. Fontos szempont lehet a fajta mozgásigénye. Ha nagyon mozgékony, aktív fajtát választunk, számoljunk a rendszeres hosszú sétákkal vagy akár a hétvégi kirándulásokkal, de ajánlott valamilyen kutyás sportot is elkezdeni vele. Vagy inkább válasszunk egy nyugodtabb, pihenősebb fajtát, persze ne felejtsük el, hogy azért napi séták az ő esetükben is a napi rutin részét képezik. Ezenkívül vegyük figyelembe a taníthatóságot, a temperamentumot, valamint az ápolási igényeit.

A kölyökkutyatartás rengeteg munkával és idővel jár

Kölyök- vagy felnőtt kutyát szeretnél?

A legtöbben új kutya esetében a kölyökkutyákra asszociálunk, mivel cukik és levesznek mindenkit a lábáról. Vegyük számításba azt is, hogy a kölyökkutya gondozása rengeteg munkával jár. Életük első időszakában sokkal több törődésre van szükségük. Többször kell enniük, képzésre, szocializálásra van szükségük, és ne feledjük, a szobatisztaságra szoktatás sem kis feladat. És ha nem tenyésztőtől vásárolunk, különösen nehéz lesz felmérni, hogy milyen felnőttkori méretre, viselkedésre, aktivitási szintre, szőrtípusra számíthatunk, főleg a keverék fajták esetében.

Ne zárjuk ki a felnőttkutya-választást sem, gyakran sokkal könnyebb velük bánni, mint kölyök társaikkal. Nem kizárt, hogy már az alapfokú engedelmességi parancsokat is ismerik, szobatiszták, és tőlük többnyire azt kapjuk, amit látunk. És nem elhanyagolható, hogy ők is ugyanolyan kedvesek, szórakoztatóak is lehetnek, mint a kis kölykök. Ebben a cikkünkben olyan gazdik tapasztalatait olvashatod, akik idősebb kutya örökbefogadása mellett döntöttek.

Honnan vigyük haza?

Két lehetőségünk van, hogy hol találjuk meg a megfelelő társat magunk mellé. Az egyik, hogy tenyésztőhöz fordulunk, a másik, hogy elmegyünk egy menhelyre vagy fajtamentőkhöz, ahol akár kölyök, akár felnőtt kedvencünket is megtalálhatjuk.

Vásárlás tenyésztőtől

Ha szívünk mindenképpen a fajtatiszta ebekért dobog, ne habozzunk egy felelős tenyésztőt felkeresni. Manapság eléggé érzékeny és kockázatos ez a téma, mert nagyon sok online platform épül már a kiskutyák értékesítésére, de sajnos ezeknél elég könnyen melléfoghatunk. Itt szinte biztosan szaporítókkal akadunk össze. Az itt kínált apróságok általában számos egészségügyi, valamint viselkedési problémával küzdenek. Egy felelős tenyésztő viszont rendkívül komolyan veszi kutyái egészségét. Nem kínálnak egyből kölyköket, mindenképpen elbeszélgetnek vásárlóikkal, hogy megtudják, megfelelő otthonba küldik-e az ebeket. Itt összegyűjtöttünk 9 kérdést, ami mindenképp tegyél fel neki, mielőtt választanál, ez segít eldönteni, lelkiismeretes tenyésztőtől készülsz-e kutyát vásárolni.

Fontos, hogy felelős tenyésztőt találjunk / Fotó: azenkutyam.hu

Néhány dolog, amit egy jó tenyésztőnél érdemes keresni:

  • Kutyáik kiállításokon vagy versenyeken vesznek részt.
  • Felnőtt kutyái átestek egészségügyi vizsgálatokon, és erről papír is van.
  • Garanciát vállal a kölykökre.
  • Évente kis számú almot tenyészt.
  • Minden szuka kutyának évente legfeljebb egy almot engedélyez.
  • A kölyköket legalább 8 hetes korukig az anyával és a testvérekkel tartja.

Örökbefogadás menhelyről, fajtamentőktől

Az állatmenhelyeken, állatmentő csoportoknál rengeteg állat keres gazdát. Azonban ezeken a helyeken a kutyusok felmenőiről nem mindig tudnak. De a fajtaspecifikus mentőcsoportoknál olyan fajtajellegű kutyusokat találhatunk, mint a labrador vagy a golden retriever. Egy kutya örökbefogadásával megmenthetünk egy életet, segíthetünk csökkenteni az elhagyott, kóbor állatok túlszaporodását.

Az új kutyus hazavitele

Miután kiválasztottuk kedvencünket, és az ideje is eljött, hogy hazavigyük, van néhány dolog, amit el kell intéznünk. Az első és legfontosabb, hogy állatorvoshoz elvigyük, hiszen minden rutinvizsgálatot elvégeznek rajta, amire szükség van. Gondolnunk kell az ivartalanításra is, amennyiben ez korábban még nem történt meg. A legtöbb menhely csak úgy ad örökbe ivaros kutyát, hogy az örökbefogadási szerződésben kikötik, mennyi időn belül köteles az új gazdi ivartalaníttatni az ebet. Sokszor tenyésztőtől vásárolt kutyák adásvételi szerződésében is van ilyen passzus. Ez nem csupán a nem kívánt szaporulat megelőzéséről szól, de a kutyus egészségét is szolgálja, hisz a későbbi esetleges problémák kialakulása – melyeket lehet, hogy nem fogunk tudni kezelni – elkerülhető.

Tegyük zökkenőmentessé beilleszkedését, hagyjuk, hogy a saját tempójában fedezze fel új otthonát. Legyünk vele nyugodtak, hagyjunk időt, hogy egyedül lehessen, elbújhasson egy szoba sarkában, ha arra van szüksége. Bármilyen kutyust választunk, eltarthat néhány hétig, mire jól érzi magát. Az első időkben semmiképpen se tervezzünk baráti összejöveteleket, ahol sok az idegen.

Tegyük zökkenőmentessé kedvencünk új otthonba kerülését

Teremtsünk számára rutint

Ha rutint teremtünk kutyánk számára, sokkal könnyeben tud majd alkalmazkodni bármilyen változáshoz. Megnyugtató lehet számára, ha mindennap ugyanabban az időben kap enni, ugyanakkor megy sétálni. Feltétlenül alakítsunk ki egy szabályrendszert, arról, hogy mit szabad tenni, és mit nem.

kutya vásárlás örökbefogadás új kutya

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!