Komoly hiányosságra mutatott rá kérdőívünk: így választanak kutyát a magyarok
2024. október 27 - Képek: azenkutyam.hu
2024. október 27 - Képek: azenkutyam.hu
Folytatjuk a Magyar Kutyás Körkép 2024 prezentálást. Ezúttal kiderül, mi alapján választanak maguknak kutyát a magyarok.
Nemrégiben Titeket, Olvasókat kérdeztünk kutyatartási szokásaitokról, hogy elkészíthessük a Magyar Kutyás Körképet. Az eredményeket a DOGZ Fesztivál és Konferencián publikáltuk, majd a válaszokat elkezdtük cikkek formájában is feldolgozni. Az első részből kiderült többek között az is, milyen sok kutyát nem hordanak egyáltalán sétálni. Ezúttal pedig egy másik problémát fejtegetünk a válaszok alapján. Ez pedig nem más, mint a kutyaválasztás mikéntje.
Összesen 2417-en töltötték ki a kérdőívet. A válaszadók többségének (55,7%) fajtatiszta kutyája van, kicsit több mint egyharmaduk keverék négylábút tart, míg vannak, akik fajtatiszta és keverék négylábúval is megosztják az életüket.
Érdekes ugyanakkor, hogy a válaszok alapján a kutyatartóknak nemhogy nem elsődleges szempont, hogy kedvencük fajtatiszta lesz-e, de ez abszolút sokadlagos tényező. A kérdésre, miszerint 1-től 5-ig mennyire fontos, hogy az eb fajtatiszta legyen, 1157 fő (azaz a kitöltők 47,9%-a) számára egyáltalán nem volt fontos. Ezért ők 1-essel értékelték ezt a szempontot. Míg mindössze 366 fő (15,1%) jelölte azt, hogy nagyon fontos volt a számára.
A fajtatiszta kutyusok gazdái arra a kérdésre, hogy tájékozódtak-e a kiválasztott fajtát illetően, az 1608 fő válaszadónak a 93,3%-a igennel válaszolt. Ez arányaiban szép eredmény, ugyanakkor azt is jelenti, hogy még mindig vannak, akik mindenféle utánajárás nélkül választanak, majd vesznek magukhoz kutyát. Ami rengeteg kockázatot rejt, kezdve azzal, hogy nem ismerik sem az adott fajta karakterét, sem az igényeit. Hosszú távon pedig ez rengeteg problémához, végezetül pedig ahhoz vezethet, hogy megválnak az állattól.
A válaszadók közül nagyon sokan az interneten tájékozódtak az adott fajtát illetően. 1501 fő válaszolt arra a kérdésre, honnan szerzett ismereteket a kiszemelt kutyafajtáról. Több választ is meg lehetett adni, így a válaszok az alábbiak szerint alakultak:
Ez azt jelenti, hogy a válaszadó gazdáknak még a fele sem beszélt szakemberrel, mielőtt megvásárolta volna az adott fajtát. Nagyon hasznosak a könyvek, valamint az online vagy magazinban megjelent cikkek, amelyek remek kiindulási alapot nyújtanak. Saját fajtaleírásaink, amiket ide kattintva érhetsz el, szintén e célból születtek és születnek folyamatosan. Ugyanígy a gyakorló gazdák tapasztalatait is érdemes meghallgatni, hiszen sok értékes információt, tudást adhatnak át. Ám elengedhetetlennek tartjuk, hogy megbízható tenyésztővel, valamint állatorvossal, esetleg kutyakiképzővel is beszéljen a leendő gazda.
A kérdőív kitért arra is, honnan került a gazdához a kutya. Mind a 2417 kitöltő válaszolt a kérdésre, amelynek alapján a kutyatartók csaknem fele, egészen pontosan 1160 fő (48%) tenyésztőtől vásárolta kedvencét. 870 fő (36%) utcáról vagy menhelyről fogadta be az állatot, 383 gazda (15,8%) ismerőstől kapta, míg 74 embernél (3,1%) helyben született az eb (a kérdőív kitöltői között vannak tenyésztők is.)
Ennek kapcsán nagyon fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy nem elegendő, ha valaki tenyésztőnek nevezi magát.
Tudatosság és felkészültség kell a vásárló részéről is ahhoz, hogy ki tudja szűrni a nem megbízható szakembereket, és a sajnos hazánkban is nagy számban ténykedő szaporítókat.
A válaszok alapján a fajtatiszta kutyák mintegy fele, 802 kutyus rendelkezik törzskönyvvel. Feltűnhetett, ahogy nekünk is feltűnt, hogy jelentős a különbség a tenyésztőtől vásárolt kutyák (1160) és a törzskönyvvel rendelkező kutyák száma között. Ez arra enged következtetni, hogy sok gazdi nem volt tudatában annak, hogy nem tenyésztő adta el neki a kutyust.
Fontos tudnunk, hogy egy megbízható kennelből származó kiskutya minden esetben rendelkezik törzskönyvvel, és nemcsak azért, mert ezzel igazolható a származása, és az, hogy biztosan fajtatiszta, de így abban is biztosak lehetünk, hogy felmenői nem közeli rokonok – ami bőven rejtene egészségügyi kockázatokat.
Számos jele van annak, hogy szaporítóval van dolgod. A teljesség igénye nélkül árulkodó a hirdetés milyensége, sőt, már az, hol adta fel a hirdetést. A Facebook-csoportokban, más adok-veszek oldalakon kínált kiskutyák az esetek többségében gyanúsak. Ugyanígy az eladó hozzáállása is elárulja, megbízható szakemberrel van-e dolgod; ha valaki személyes találkozót megelőzően, vagy anélkül odaadná neked a kutyát, az egészen biztosan kókler. Az állat életkora is perdöntő: egy hathetesen kínált kölyökkutya egészen biztosan nem felelős tenyésztőtől kerülne hozzád. És még hosszan sorolhatnánk. Ide kattintva eléred azt a cikkünket, amelyben elmélyedünk a kérdésben.
A felelős állattartás a mérlegeléssel – tudok-e megfelelően gondoskodni egy élőlényről – kezdődik, majd pozitív válasz esetén a fajta, majd a tenyészet kiválasztásával folytatódik. Így bízunk abban, hogy azok az olvasóink, akik még a kutyázás előtt állnak, jelen cikkünk elolvasása után megfogadják tanácsainkat, és körültekintően fognak dönteni.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek