hirdetés

Ezt tedd, ha a kutyát elütötte egy autó: életmentő a segítség

Gerhát Petra

2024. július 20 - Képek: Getty Images Hungary

Bármelyik sofőrrel megeshet, hogy elüt egy állatot menet közben. A legtöbben azzal tisztában vannak, hogy ha őzet vagy szarvast gázolnak el, mi a teendő, de a kutyát legtöbben hátrahagyják az út mentén.

hirdetés

Egyes kutatások szerint hazánkban több millió kutya él az utcákon, a városok és forgalmas autóutak közvetlen közelében. Nemcsak gazdátlan példányok, hanem sok esetben magukat sétáltató házőrzők, akik járják a környéket, szabadon, felügyelet nélkül. Onnan pedig csak akkor érnek haza, ha szerencséjük volt. Tavasszal és nyáron a legtöbb a gázolásos baleset. Ha a szemed láttára ütötte el valaki a kutyát, vagy te magad okoztad a balesetet, a legfontosabb az azonnali segítségnyújtás.

Segítségnyújtásnál nagyon fontos a saját testi épségünk védelme is

Bárki elüthet egy kutyát

A sofőrök vezetési tempóját a KRESZ szabályozza, azonban általánosan érvényes szabály, hogy olyan sebességgel kell haladniuk, hogy képesek legyenek reagálni a váratlan közlekedési veszélyekre is. Például ha állat szalad az autó elé. A nagyvadak mozgása okozta veszélyre az érintett területeken tábla is figyelmeztet. Kutyát vagy macskát azonban városon belül is elüthetünk.

Bár a felelős állattartás mellett kiállva mindenképpen azt javasoljuk, hogy saját házi kedvenceiteket a portán, illetve a házon belül tartsátok, tudjuk jól, hogy több millió gazdátlan négylábú grasszál országszerte az utak környékén. Ők fokozottan veszélyeztetettek.

A felelősség a tulajdonost terheli, nem a sofőrt

A Totalcar szakértői szerint lakott területen belül fokozottan érdemes figyelniük a sofőröknek, hogy felbukkan-e egy kutya az út mentén. Bár az ember környezetében élő háziállatok hozzászoktak az autókhoz, azok átlagos haladási sebességéhez, mégis rendszeresen előfordul, hogy elütik őket. A szakértő szerint ha a gázolás lakott területén kívül történik, a sofőr számára indokolt lehet a kárigény érvényesítése. Azonban a balesetet követően ehhez meg kell keresnie a tulajdonost, ami sok esetben nem is olyan egyszerű, főként egy elütött kutya esetében, hiszen a tulajdonos előkerítése még akkor is nehéz, ha chippel rendelkezik az eb. Sok, többnyire vidéki gazdi ugyanis megfeledkezik a chiphez rögzített adatok frissítéséről.

Ez a teendő, ha elütsz egy kutyát

A kisebb testű kutyák méretükből fakadóan nagy valószínűséggel nem tesznek kárt a karosszériában. Emiatt sajnos sok autós egyszerűen továbbhajt, és sorsára hagyja az elhunyt vagy sebesült állatot. Az ADAC, azaz a Német Autóklub szakértője szerint a kisállatok – sünök, mókusok, madarak – általában magától az ütközéstől elpusztulnak. Úgy vélik, ebben az esetben az autó utasainak életét nagyobb arányban veszélyeztetné, ha a vezető kiszállna a kocsiból megnézni, milyen állapotban van az elütött állat.

A véletlen gázolást okozó sofőrök azonban jellemzően sokkal érzékenyebbek, ha házi kedvencet vagy annak tűnő állatot ütnek el. A macskák és a kutyák ráadásul nagyobb arányban élhetik túl a karambolt. Amennyiben az autóban nem esett kár, nem kötelező bejelenteni azt, hogy elütöttünk egy állatot, arra is felhívja a figyelmet, hogy ha a balesetet egy állatbarát szemtanúja jelzi azt a rendőrségnél, akár bajba is kerülhet a sofőr.

Állatjólléti szempontból a sérült állat állapota, és gazdája érdekében azonban célszerű ellenőrizni, hogy meghalt-e, vagy lehet-e még segíteni rajta, és szükség esetén megtenni a megfelelő lépéseket” – írják összefoglalójukban. Hozzátéve: „amennyiben lelkileg elég erősnek érzi magát a dologhoz, akkor az elpusztult állatot húzza le az útról, vagy ha csak sérült, vigye állatorvoshoz!”

A segítségnyújtás az elütött kutya életben maradását jelentheti

Így járj el biztonságosan, ha az elütött kutya segítségére sietsz

A szakemberek azt javasolják, hogy ha a közlekedésbiztonsági szempontok megengedik, inkább húzódjunk félre, mielőtt az elütött kutyához megyünk. Saját biztonságunkra ügyelve

  • kapcsoljuk be a vészvillogót,
  • vegyünk fel láthatósági mellényt,
  • helyezzük ki az elakadásjelző háromszöget,
  • vegyünk fel gumikesztyűt, mielőtt az állatot megérintenénk,
  • majd ezt követően keressük meg az állatot.

Amikor rendőrre is szükség van a balesetnél

Értesítsük a rendőrséget is. Bár ők nem mindig tudnak a baleset helyszínére érkezni, a kis- és háziállatokat érintő balesetek után minden esetben értesíteni kell őket, ha:

  • a baleset következtében emberek is megsérültek,
  • az elütött állat veszélyt jelent a többi közlekedőre, például azért, mert az úttest közepén fekszik,
  • úgy érezzük, hogy nem tudunk megbirkózni a sérült állat ellátásával,
  • vagy a tetem úttestről való eltávolításával.

Ha hozzáférünk, nézzük meg, hogy van-e az állaton nyakörv, egyedi azonosító, amiből kiderülhet, hogy ki a gazdája, és értesítsük akkor is, hogyha az állat elpusztult. Ha életben van, de sebesült, és van lehetőségünk az úttestről arrébb vinni, helyezzük biztonságba. Hívhatjuk az állatvédő szervezeteket is, akik a gazda hiányában segíthetnek a sérült négylábún.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

autó és kutya baleset elütött kutya gázolás kijárós kutya kóbor kutya mikrochip

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!