hirdetés

Jön a DOGZ: egy kutyás program, ahol minden kutyabarát megtalálja a neki való előadást

Hangai Lilla

2024. július 30 - Képek: Az Én Kutyám

A tavalyi DOGZ Konferencia nemcsak a magazin életében játszott óriási szerepet, a szerkesztőség tagjaira is szignifikáns hatást gyakorolt. Amellett, hogy fantasztikus volt hallgatni a résztvevők és előadók informatív, hasznos, lelkes és sok esetben megható visszajelzéseit a sok-sok hónapos megfeszített munkával töltött időszak után, nagyon sokat tanultunk is. És nem csak abban a tekintetben, hogy mit kell majd másképp csinálnunk, vagy milyen elemeket érdemes megtartani. Szakmai szempontból is hatalmas löketet és tudásanyagot szívhattunk magunkba az előadások során. És talán az ebben a legérdekesebb, hogy hiába a szakma krémje állt a pódiumon, a reakciók alapján még a laikusok és a kutyák világában lelkes amatőrökként elmerülők is élvezni tudták.

hirdetés

Álmodtunk egy nagyot, így a 2024. szeptember 7-én megrendezésre kerülő DOGZ nem csupán konferencia lesz, hanem egy fesztivál! Az egész napos családi rendezvény a színpadi előadásokat kivéve ingyenes: 3 helyszínen közel 50 kutyás program vár. A program keretében 16 hazai és nemzetközi szinten is elismert kutyás szakértő is színpadra lép, akik mind a kutyabarátoknak, mind a kutyás világ szakembereinek szolgálhatnak érdekes és hasznos információkkal. Ez a rendezvény fog teret adni a tavalyihoz hasonló formában létrejövő konferenciának is, ahol 10 szakember tudásával gazdagodhatunk.

Szürke pumi / Fotó: Az Én Kutyám

Némiképp furcsán hangozhat, ha azt mondjuk, büszkék vagyunk, hiszen nem a mi érdemünk, hogy a hazai kutyás világ ilyen kiemelkedő szaktekintélyekből áll, de mégis azok vagyunk! A mai cikkünkben engedd meg, hogy bemutassuk neked a tervezet szerint az első 4 előadó után a második etapban prezentáló 6 szakembert is. Ígérjük, nem száraz önéletrajzi adatokat ismételgetünk majd!

Kocsis Miklós

a Bulldog enciklopédia szerzője

Előadásának témája: Ki alkalmas a tartásukra; milyen reakciókra számíthatunk; milyen tipikus jelzésekre figyeljünk, ha ilyen kutyával foglalkozunk

Kocsis Miklós már a tavalyi DOGZ Konferencián is előadott, vagyis helyesebben fogalmazva egy közös beszélgetésre invitált bennünket. A teremben egy pisszenés nélkül hallgattuk, hogyan ötvözi a legmagasabb szintű szakmaiságot a történetmesélés erejével. Elbűvölő asszisztense, Barnabás pedig szuszogva hallgatta végig a róla szóló sztorikat is, majd voltunk olyan szerencsések, hogy a végén kifejezhettük hálánkat neki is a részvételért.

Miklós 1994-ben kötelezte el magát a fajtakör mellett, azóta tartja a könyvben szereplő fajták valamelyik képviselőjét. Az 1998-as hatálybalépésétől visszavonásáig küzdött az úgynevezett „Pitbulltörvény” ellen a szakmai megközelítés alkalmazásáért.

A tavalyi DOGZ-on készült interjúnkat itt olvashatod el. 

A fess Barnabás a tavalyi DOGZ-on / Fotó: Az Én Kutyám

Czéher György

pásztorkutya-szakértő

Előadásának témája: Hogyan alakultak ki a mai fajták?

Czéher György tudásáról és tájékozottságáról csak szuperlatívuszokban lehet beszélni. Volt szerencsém vele már egy interjúsorozat keretében is beszélgetni, és az a benyomásom támadt, hogy amit ő nem tud az archaikus kutyafajtákról és kutyázásról, azt nem is érdemes tudni.

2005-ben az első kalibakutyás expedíciója után „Az ember farkasai, azaz az archaikus kutyák és kutyázási módok” kifejezést bevezette a szakmai köztudatba, felismerve, hogy az ősi eleven örökségünk értékei leginkább egy ilyen értelmezési modell mentén mutatkoznak meg. Ez nem „A kutya szőrös gyermek” koncepció tagadása, hanem sokkal inkább egy másik, ősi látásmód szerinti újraértelmezése, újrakutatása máig fennmaradt ősi kutyás értékeinknek, mint amilyen a sinka, a magyar „német” puli vagy sváb májzli kutya is.

A májzlival kapcsolatban készült beszélgetésünket itt olvashatod el.

Sinka / Fotó: Az Én Kutyám

Ujhelyi Tamás

a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadászati Tanszékének oktatója, vadász, szagláskutató

Előadásának témája: Szaglás, szimatmunka szerepe a kutya nevelésében, szocializációjában, mentális fárasztásában. Ez fajtánként mennyire eltérő, illetve a korai időszak befolyásolja-e

Ujhelyi Tamás a tavalyi évben volt már a DOGZ Podcast vendége is, amely epizódnak nem véletlenül lett akkora sikere.

Még az is tudja, hogy az ebeknek kiváló szaglása van, aki a legkevésbé sem jártas a kutyák világában. Ám azt mi is csak idővel tanultuk meg, hogy a szimatmunkának és a szaglás, az ősi ösztönök kihasználásának mekkora szerepe van abban, hogy kedvencünk egészséges és kiegyensúlyozott legyen. Ezért is ismételgetjük folyamatosan, hogy ha sétálni mentek, hagyd, hogy négylábú társad elmerülhessen a szagáradatban, és még véletlenül se noszogasd vagy rángasd a pórázt, hisz ez az időszak érte van. Ha szeretnéd, hogy a témában az egyik legképzettebb szakember avasson be a részletekbe, ez az előadás pont neked való.

Magyar vizsla mozgásban / Fotó: Az Én Kutyám

Némedi Edina

szakmai vezető, Ortopet

Előadásának témája: Hogyan éljünk minőségi életet sérült, beteg állatunkkal?

Ha rendszeres olvasója vagy a magazinunknak, valószínűleg tanúja voltál már, amikor négylábú kollégánkról, Benjiről emlékezünk meg valamilyen formában. Azt talán még nem írtuk eddig, hogy a berni pásztorkutyának hosszabb utakra fel kell venni egy speciális protézist, ugyanis kölyökkorában elüthették, amit az akkori gazdái nem kezeltettek. Ennek következtében a csont rosszul forrt össze, és az egyik hátsó lába rövidebb. Többek között Benji miatt is nagyon közel áll hozzánk Némedi Edina témája.

Előadónk 15 éve aktívan foglalkozik az állatok védelmével önkéntesként az Állatmentő Szolgálat Alapítványnál. Mindig is különös gyengédséget érzett a sérült állatok iránt, és nem akarta elfogadni, hogy nekik nem jár a minőségi élet. Ez a motiváció vitte előre, és ma már hivatásosként is azon dolgozik, hogy olyan eszközökkel támogathassa a rászoruló állatokat és gazdáikat, amiktől az életük könnyebbé válik.

Edina 6 lebénult, és több tartós betegségben, sérülésben „szenvedő” kutyával és macskával osztja meg az életét, köztük a híres Tátival, aki a világon először kapott teljes alsó állkapocs-implantátumot. Táti történetéről ebben a podcastadásban mesél Edina, és a kutyust megmentő dr. Ipolyi Tamás sebészorvos. 

Staffordshire bullterrier és gazdája / Fotó: Az Én Kutyám

Dr. Király Péter

klinikus szakállatorvos, KirályPet Kisállatrendelő

Előadásának témája: Kutyák fogászati betegségei és a modern szájápolás alapjai dióhéjban

Az 1992-ben létrejött Rex Kutyaotthon Alapítvány alapítója, és az alapítvány által működtetett Rex élménypark (Állatsziget) megálmodója. Munkatársaival célul tűzték ki a Felelős Állattartás Háza névre keresztelt országos oktatóközpont és az abban helyet kapó Kutyamúzeum mielőbbi életre hívását is.

Nemrég jelent meg az oldalunkon a Rex Kutyaotthon jelenét és jövőjét bemutató cikk, amelyben Péter részletes betekintést ad a munkájukba és a terveikbe. Elképesztő érzékenységét és elkötelezettségét mi sem bizonyítja jobban, mint a következő idézet: „Hiszek abban, hogy a Teremtő mindent beleadott, és remekműveket alkotott, amikor megteremtette és gondjainkra bízta az állatokat. Porontykorom óta ösztönös késztetést érzek arra, hogy szorosabb barátságot kössek a minket körülvevő, lenyűgözően sokszínű szőrös, tollas és pikkelyes lényekkel.”

Menhelyi kutyus és gondozója / Fotó: Az Én Kutyám

Petró Eszter

biológus, kutyakiképző

Előadásának témája: Kutyák a cirkuszban

Olyan kivételes és szerencsés helyzetben vagyunk, hogy Petró Eszter májusban, a szakmai napunkon egy, csak a részünkre kidolgozott előadás keretin belül beszélt nekünk a Do as I Do módszerről, valamint érintette a cirkuszi kutyák kiképzését is. Hatalmas öröm volt, hogy tengernyi elfoglaltsága mellett ránk is tudott időt és energiát szakítani. Emlékszem rá, a nap végeztével többen is felemlegettek számos olyan kulcsmondatot, amely az előadásában elhangzott. Csak hogy néhányat idézzünk: „A kutya úgy kötődik, mint a gyermek, de ettől függetlenül nem gyermek.”; „A kutyával nem dominanciaalapon kell bánni, de a másik véglet is lehet rossz.” vagy pedig „A kutyának mi vagyunk nagyon érdekesek, nem a fajtársak.”

Alig várjuk, hogy meghallgathassuk a részletes előadását a cirkuszi kutyákról, hogy útravalóul ehhez hasonló értékes gondolatokat vihessünk magunkkal. Addig is, ebben a podcastadásunkban a jutalomfalat helyes alkalmazásával kapcsolatban osztja meg tanácsait.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Kutyás programok a DOGZ Konferencia és Fesztivál programjáról

A konferencia részletes programját ide kattintva érheted el, míg a jegyárakról itt tájékozódhatsz.

Ahogy azonban a bevezetőben említettük, a fesztivál a színpadi előadások és a konferencia kivételével ingyenes. Íme, egy kis ízelítő a programokból: bemutatkoznak fajtaklubok, kutató- és mentőkutyák, valamint magyar kutyafajták is. Továbbá olyan kutyás sportok műsorait is láthatod, mint az agility, a dog dancing vagy a treibball.

És ha ez nem lenne elég, kedvenceddel részt vehetsz állatorvosi konzultáción, kutya & gazdi fotózáson, de játszhattok különböző kutyás kvízekkel is. Valamint szervezünk még falkasétákat is a tacsiknak, a berni pásztoroknak, a beagle-öknek, a golden retrievereknek és a magyar vizsláknak. Ez is ingyenes program, de regisztrációhoz kötött. És ahogy egy fesztivál esetében dukál, ízletes ételekkel és italokkal frissíthetitek fel magatokat a programok között!

A fesztivál honlapjáért kattints ide. Alig várjuk, hogy találkozzunk!

Czéher György dogz dogz fesztivál és konferencia DOGZ-2024 Dr. Király Péter Kocsis Miklós Némedi Edina Petró Eszter Ujhelyi Tamás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!