hirdetés

Ezek a „kutyás” párkapcsolati problémák leggyakoribb okai

Molnár Enikő

2024. augusztus 16 - Képek: Getty Images Hungary

A kapcsolatok nem mindig felhőtlenek. Néha akadnak súrlódások, és még a legmélyebb szeretetet megélő pároknál is vannak nézeteltérések és konfliktusok. Ez teljesen természetes, tekintve, hogy egy párkapcsolatban egy másik emberrel osztjuk meg az életünket. Neki pedig lehet, hogy másmilyen szemléletmódja van, például azzal kapcsolatban, hogy hogyan kéne egy négylábú családtaggal együtt élni.

hirdetés

Cikkeink középpontjában általában a kutyák vannak: hogyan tanítsuk őket, hogyan ápoljuk őket, milyen ételeket adhatunk nekik, és a többi. Most egy kicsit szeretnénk kitekinteni a kutyagazdikra. Nem a feladataikra, inkább a négylábú kedvenc befogadásával járó nehézségekre. Egészen pontosan a kutyák párkapcsolatokra gyakorolt hatására. Ugyanis egy eb befogadása változásokkal jár. Sőt, gyakran ekkor ütköznek ki olyan szemléletmódbeli különbségek, amikre a korábbiakban még nem derült fény. Viszont még mielőtt belemennénk a témába, szeretnénk előrebocsátani, hogy cikkünk célja nem az ilyen jellegű „kutyás” párkapcsolati problémák megoldása. Célunk inkább felhívni a figyelmet erre a gyakori jelenségre, ami akár egy kapcsolat végét is jelentheti, ha a pár tagjai nem ismerik fel a probléma forrását – ami nem a kutyában keresendő, hiszen az eb sokszor csak felszínre hozza az egyébként is meglévő nézeteltéréseket –, és nem oldják fel az így keletkező konfliktusokat.

Ne hibáztassuk vagy büntessük a kutyát azért, amit az érkezése okozott!

 A „kutyás” párkapcsolati problémák okai

Számos oka lehet a párkapcsolati problémáknak, még akkor is, ha látszólag csak az élet egyik aspektusában jelennek meg – jelen esetben a kutyatartásban. A teljesség igénye nélkül nézzük, hogy mi húzódhat meg a felszín alatt.

Nevelési stílusok és a kutyák

A „kutyás” párkapcsolati problémák egyik leggyakoribb oka a pár tagjainak nevelési stílusában keresendő. Ez leginkább azoknál a pároknál bukik ki, akiknek szülői tapasztalat nélkül lett kutyája. Tehát még nem ismerték meg a másik nevelési stílusát, ami meglehet, hogy merőben eltér. Nyilván egy kutya nem gyerek (bár egy kutya nevelésével kapcsolatban felmerülő, párkapcsolatot is érintő problémák nagyon hasonlóak lehetnek a gyereknevelés során felszínre törő nehézségekhez), annak ellenére, hogy legtöbben családtagként tekintünk négylábúnkra. Ám nevelni kell, ennek mibenlétéről pedig mindenkinek megvan a maga elképzelése.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Függetlenül attól, hogy éppen melyik fél megközelítése célravezetőbb, kétségtelen, hogy a kutya szempontjából sem jó, ha nem értenek egyet a gazdái, amikor a neveléséről van szó. (Ehhez talán nem is kell hozzátenni, hogy mennyire fontos a konzisztens és következetes nevelés a kutyák életében.) Arról nem is beszélve, hogy a páros mindennapjaiban megjelenő folyamatos, kisebb-nagyobb súrlódások és konfliktusok hosszú távon rányomhatják a bélyeget a kapcsolatra. Sokszor éppen ezért érdemes szakember (jelen esetben kutyás szakember) segítségét kérni rögtön az elején, hogy mondhatni, a pár mindkét tagja ugyanazt a forgatókönyvet kövesse.

Természetesen ez a téma ennél összetettebb, és néha nem lehet egyszerűen megoldani az eltérő nevelési stílusokból adódó problémákat. Mégis érdemes tudni arról, hogy ez is egy oka lehet annak, ha úgy tűnik, hogy egy pár nem tud dűlőre jutni az eb nevelését illetően. A nevelési stílusokról most részletesebben nem is beszélnénk, hiszen nemrégiben főszerepet is kapott a téma. Ha szeretnél többet megtudni róla, egészen pontosan arról, hogy melyik nevelési stílus tűnik a kutyanevelés szempontjából legcélravezetőbbnek, mostani cikkünk után olvasd el korábbi írásunkat.

Különböző elképzelések a kutyás életről

Mindenkinek megvan a saját képe arról, hogy hogyan fog kinézni az élete egy kutyával. Ezek az elképzelések pedig igazán sokszínűek lehetnek. Sok mindentől függenek, például a korábbi tapasztalatoktól, vagy éppen a közösségi médián látott (sokszor aprólékosan megtervezett) képtől. Mondjuk van, akinek semmi baja nincs azzal, ha kedvence a kanapéra fekszik, vagy az ágya végében alszik, vagy éppen szép két szemével és elbűvölő pofijával lepattanót kér. Ám van, aki ezeket kifejezetten zavarónak tartja ezeket, és „szigorúbb” szabályokat szeretne felállítani.

Sokszor a pároknak azon elképzelése is merőben különbözik, hogy milyen módszerekkel kéne tanítani közösen befogadott kutyájukat. Ez egy újabb konfliktusalap, amit érdemes átgondolni és átbeszélni, akár már a kutya befogadása előtt is.

Még ha konfliktusokat is okozott a kutya érkezése, a megfelelő hozzáállással közel sem lehetetlen a harmonikus kutyás élet kialakítása

Kompromisszumok és őszinteség

Anélkül, hogy párkapcsolati tanácsokat adnánk – hiszen ez elég messze van a fő profilunktól –, szeretnénk néhány rövid gondolattal zárni cikkünket. Nem szégyen segítséget és tanácsot kérni ismerősöktől és családtagoktól. Támogatást jelenthet például az is, ha szakemberhez, mondjuk kutyatrénerhez fordulunk a kutya nevelésével és az otthoni szabályokkal kapcsolatban felmerülő problémákkal. A közhiedelemmel ellentétben pedig nem jelenti a kapcsolat végét, ha a konfliktusok feloldásához párterápiára vagy párkapcsolati tanácsadásra van szükség. Könnyen lehet, hogy ezen szolgáltatások legalább egyikének igénybevétele sok-sok hetes, hónapos, vagy akár éves keserűséget akadályozhat meg.

Ha nem szeretnénk, vagy nincs lehetőségünk erre, a problémák kezeléséhez, még így is fontos a kompromisszumkészség és az őszinteség, illetve egymás tisztelete. Akkor is, ha még nincs kutyánk, és akkor is, ha már megosztottuk az életünket egy négylábú családtaggal.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

nevelés párkapcsolat kutya párkapcsolati problémák

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!