5 ok, amiért érdemes lehet ruhát adnod kutyádra
2024. december 11 - Képek: Getty Images Hungary
2024. december 11 - Képek: Getty Images Hungary
Vannak, akik szerint felesleges a kutyaruha, ám egyes esetekben bizony nagy szükség lehet rá, hiszen a négylábú egészségét is segíthet megvédeni.
A kutyaruha kérdése gyakran megosztó téma a gazdik körében. Nem szabad azonban félvállról venni a szerepét: számos kellemetlenségtől és egészségügyi problémától kímélheti meg azokat az ebeket, akiknek szükségük van rá. Lássuk, milyen szempontok szólhatnak mellette.
Bár való igaz, hogy a kutyák rendelkeznek bundával, szőrzetük típusa, vastagsága és hossza az adott fajtától függően széles spektrumon mozoghat. Miközben az olyan zord időjáráshoz szokott fajták, mint a szibériai husky és az alaszkai malamut, dupla szőrzettel bírnak, addig a mexikói meztelen kutya például nevéhez híven gyakorlatilag teljesen szőrtelen. Vagy ott van a kis olasz agár, amely apró termettel, vékony bőrrel és szőrréteggel rendelkezik. Ezeknél a fajtáknál ezért nem holmi divathóbort a kutyaruha viselése, hanem a kockázatok fényében szabályos létszükséglet, de még beltéri körülmények között is nagyobb komfortérzetet nyújthat számukra.
Mint más emlősöknek, úgy a kutyáknak is megvannak a maguk eszközei a testhőmérsékletük szinten tartására – legalábbis egy bizonyos hőmérsékleti tartományon belül. Általánosságban elmondható, hogy az egészséges, vastag szőrű kutyák alacsonyabb hőmérsékletet is kibírnak anélkül, hogy hipotermia lépne fel náluk. A kölykökre és az idősebb, beteg kutyákra viszont éppen az ellenkezője igaz. Náluk ezért lehet különösen indokolt a kutyaruha.
Azok a kutyák, akik kint élnek vagy rendszeresen ki vannak téve a hideg időnek, jobban viselik a hőmérséklet-ingadozásokat. Egy olyan kutya viszont, amelyik a kényelmes, fűtött környezethez van szokva, és alig tartózkodik a szabadban, gyorsan átfagyhat a téli időjárástól, ami hidegrázás formájában mutatkozhat meg elsőként. Ez a kihűlés jele is lehet, ezért nagyon oda kell figyelni rá. De a legjobb, ha a megelőzésre koncentrálsz, és gondoskodsz róla, hogy benti kedvenced ne maradjon kutyaruha nélkül.
A kutyák mancspárnáiban található apró vérek visszaszállítják a vért a test többi részébe, ahol felmelegítik azt. Ebből kifolyólag a kutya talpa alacsonyabb hőmérsékletet is kibír. Ez azonban nem jelenti azt, hogy szélsőséges körülmények között a kutya ne szenvedhetne fagyási sérülést – pláne, ha a mancsa sérült. Ehhez az is elegendő lehet, ha hosszabb ideig van kitéve a kemény, koptató hatású hónak vagy jégnek, illetve az utóbbi felolvasztására használt sónak és homoknak. Bizonyos esetekben ezért ajánlott lehet a kutyaruhán felül kutyacipő viselése is.
A kutyaruha viselése mellett praktikus szempontok is szólnak. Egy vízálló darab nemcsak a kihűléstől védheti meg a kutyát, hanem segíthet időt megtakarítani; így fürdetés és szárítkozás helyett többet tudtok játszani, ráadásul megspórolhatod a takarítással járó vesződségeket is.
Ha úgy döntenél, hogy kutyaruhát adsz kedvencedre, fontos először megfelelő képzéssel, pozitív asszociációkat kialakítva hozzászoktatnod. Ez azért is szükséges lehet, mert sok kutya számára kezdetben furcsa lehet a kutyaruha viselése, ami szorongást kelhet.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek