hirdetés

Mutatjuk, mire figyelj kutyarácsválasztás során

Berek-Halász Beáta

2024. október 12 - Képek: Getty Images Hungary

Bármennyire is szeretjük kutyánkat, elképzelhető olyan helyzet, amikor hasznos lehet egy kutyarács vagy kutyakapu. Nézzük, mikor lehet rá szükség, és mire figyeljünk a kiválasztásakor.

hirdetés

Egy beltéri kutyarács sok esetben jó megoldás lehet, akár a lebukdácsolások megelőzésére, vagy arra, ha esetleg el szeretnék zárni valamit vagy valakit kutyánk elől. Akár egy kisbabát, egy másik állatot (éppen összeszoktatásra használjuk), vagy akár rá nézve káros anyagokat (tisztítószerek) tartalmazó helyiségtől. Ma már számos különböző anyagú és funkciójú beltéri rács közül válogathatunk, és több szempontot is figyelembe kell vennünk a kutyarács kiválasztása során.

Kedvenceink összeszoktatására is használhatjuk

Mikor használjunk kutyarácsot

Fontoljuk meg a kutyarács vásárlását, ha otthonunk bizonyos területeitől el szeretnénk zárni kutyánkat. Akár olyan veszélyforrásoktól, mint a forró tűzhely vagy a lépcsők, hisz egyes fajták esetében a rendszeres lépcsőzés jelentős egészségkárosodáshoz vezet. Azonban ezenkívül hasznos lehet a területek tisztán tartása végett is, vagy azokban az esetekben, amikor értékes tárgyakat, bútorokat szeretnénk megóvni. Remek segítség lehet még a kölyökkutyák szobatisztaságra nevelése során is. Ezzel megoldhatjuk, hogy csak egy helyiségben maradjon kedvencünk, amikor magára kell hagynunk, de még nem szobatiszta.  Új családtag, egy újszülött vagy egy négylábú társ érkezésekor is jó szolgálatot tehet a szoktatási időszakban.

A megfelelő kutyarács kiválasztása

A kutyarácsnak három típusa létezik: ajtókerethez rögzíthető rács, felfúrható rács és a szabadon álló rács. Nézzük meg mindegyiket.

Ajtókerethez rögzíthető rács

Ezek a rácsok gumírozott feszítőgombokkal és egy rúddal rendelkeznek, amely beállítja a rács szélességét, amíg az biztonságosan a helyére nem kerül. Ajtókerethez rögzíthetjük szerszámok nélkül, és egyszerűen el is távolíthatjuk.

Felfúrható rács

Ha tartósabb megoldást keresünk, találhatunk csavarokkal, konzolokkal ajtónyílásba vagy falra rögzíthető rácsokat is. A hátrányuk az, hogy mivel rögzítve vannak, nem mozgathatóak, így máshol nem használhatjuk.

Szabadon álló rács

A szabadon álló rácsok nem igényelnek bonyolult munkálatokat, és ott állíthatjuk fel, ahol szükség van rájuk. Egyes szabadon álló rácsok alján gumibetétek vagy támasztólábak vannak a stabilitás növelése érdekében. Némelyeket többféle alakzatban is felállíthatunk, és könnyen össze is csukhatjuk őket. Azonban ezek nem olyan biztonságosak, mint az előbb említett társaik.

Többtípusú, -anyagú és -méretű kutyarács közül választhatunk

Milyen anyag és méret biztonságos?

Találhatunk fából, fémből, műanyagból vagy ezek kombinációjából készült rácsokat. A legtartósabbak és rágásállóbbak a fémrácsok, ezért a kitartó „rágcsálók” mellé mindenképpen ez a javasolt. Vehetünk fából, állatbarát bevonattal készült rácsokat is, azonban a műanyag darabok megfizethetőbbek. Ezek könnyebbek az előző darabokhoz képest, és nem biztos, hogy ellenállnak egy olyan kutyának, aki mindenáron át akar jutni rajtuk. A legfontosabb, hogy a kutya temperamentumához és méretéhez elég stabil legyen.

A rács szélessége mellett a magassága is fontos, figyelembe kell vennünk a kutya magasságát és viselkedését is. Ha kedvencünk mászásra hajlamos, akkor különösen kerüljük a vízszintes rudakkal ellátott rácsokat. A függőlegesen elhelyezett rácsoknál nem áll fenn a veszélye, hogy a kutyus épp a kapu használatakor fedezi fel mászótehetségét. A választásnál vegyük figyelembe a rudak közötti távolságot, nehogy egy kisebb testű eb át tudja préselni magát közöttük. Nagyobb testű vagy nagyot ugró kedvenceknél a magasabb rács a jó választás. Ideális esetben a rácsoknak könnyen nyithatónak kell lenni, de elég biztonságosnak a ahhoz, hogy ne tudjon szökni az arra hajlamos ebünk.

Tanítsuk meg kutyánknak a rács használatát, és jutalmazzuk, ha jól viselkedik

A babarácsok azonban általában nem megfelelőek a kutyák számára, annak ellenére, hogy hasonló anyagokból készülnek, biztosan nem állnak ellen a kutyák karmolásának és a rágásnak.

Tanítsuk meg a kutyust a ráccsal kapcsolatos tudnivalókra

Mindig gondoljunk arra, hogy egy új dolog bevezetése otthonunkba időbe telik és türelmet igényel. Mutassuk meg kutyánknak nyitott állapotban, majd ha becsukjuk, jutalmazzuk meg a kedvenc jutalomfalatjával, ha nyugodt viselkedést tanúsít. Tanítsuk meg, hogy ne ugráljon rá, ne kaparja. Idővel megtanulja, hogy kell viselkedni, és elfogadja a rácsot a környezete részeként.

Ha érdekel, hogyan akadályozd meg, hogy kutyád felugorjon rád, kattints ide.

kutya kutyarács választás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!