hirdetés

6 érdekesség a kutyanyálról

Király Barbara

2024. augusztus 13 - Képek: Getty Images Hungary

Összeszedtünk 6 érdekességet a kutyanyálról, mert nagyon sok mítosz kering ezzel kapcsolatban a gazdik között.

hirdetés

A kutyanyál tényleg tisztább, mint az embereké? Segít a sebgyógyulásban? Sokakat foglalkoztatnak ezek a kérdések, és jó tisztában lenni a válaszokkal. Nézzünk most 6 érdekességet a kutyanyálról.

A kutyanyál több mint 600 baktériumot tartalmaz

A kutyanyál tisztasága

Nem valószínű, hogy gyógyítja a sebeket

Ha a kutyák megsebesülnek, elkezdik nyalogatni a sebeiket. A kutyanyálban található fehérjék, antimikrobális enzimek és peptidek segítenek az ebnek bizonyos sebeknél. Azonban vannak olyan sebesülések, ahol nem tesz jót, ha az eb nyalogatja, feláztatja a sebfelszínt, ezért érdemes a felületi sérülésekkel is állatorvoshoz fordulni, hogy megfelelő ellátásban részesüljön kutyád.

A kutyák nyála nem tisztább, mint az embereké

Sok kutatást végeztek azzal kapcsolatban, hogy a kutyák nyála tisztább-e, mint az embereké. A Harvard kutatói több mint 615 különböző típusú baktériumot fedeztek fel az emberi szájban, míg több mint 600 különböző típust találtak a kutyák szájában. Ebből is arra következtethetünk, hogy az emberek és a kutyák nyála ugyan másmilyen baktériumokat tartalmaz, de szinte azonos mennyiségűt, így nehéz bármelyikre is azt mondani, hogy tisztább.

A kutyanyál fertőző is lehet

Az állatokban előfordulhatnak olyan paraziták, amelyek az emberekre is veszélyesek lehetnek. Azt tudjuk, hogy a kutyák székletürítés után is nyalogatják magukat, ezzel pedig sok parazita kerülhet a szájukba, amit átadhatnak az embernek a nyálukon keresztül. Ebben a cikkünkben mindent megtudhatsz erről a veszélyről.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Érdekességek a kutyanyálról

Pavlov tanulmányozta a kutyanyálat

Ivan Pavlov orosz fiziológus elkezdte tanulmányozni az emlősök emésztőrendszerének alapjául szolgáló mechanizmusokat. Miközben a nyálzás és a gyomor hatása közötti kölcsönhatást kutatta, Pavlov úgy döntött, hogy kutyákat von be tanulmányaiba. A mechanizmus jobb megértése érdekében egy átlátszó csövet csatlakoztatott a kutya nyálmirigyeihez, amely lehetővé tette számára, hogy nyomon kövesse a nyál mennyiségét.

A nyáltermelés bőséges volt, amikor a tudósok ételt helyeztek a kutya szájába. Pavlov tanulmányai kimutatták, hogy a nyál biológiai termelése fontos szerepet játszik az emésztési folyamatban, és hogy nyálkásodás nélkül a gyomor nem kapta meg az emésztési folyamat elindításához szükséges bemenetet. A sokak által ismert pavlovi reflexről itt olvashatsz tovább. 

A nyáltermelés fontos folyamata az emésztésnek

Porfirinek okozzák a nyál miatti elszíneződést a bundán

Sok kutyának a szőrzete vörösesbarna festődésűvé válik a szemük alatt és a végtagjaikon. Ez akkor fordul elő leggyakrabban, amikor a könny tartósan megnedvesíti a szőrt a kutya szeme körül, vagy a nyál tartósan megnedvesíti bundájukat ott, ahol nyalogatják a lábukat.
Ezt az elszíneződést az úgynevezett porfirin okozza. A porfirinek olyan szerves vegyületek, amelyek a vastartalmú hemoglobin termelődéséhez szolgáltatnak előanyagot. Ha ebből az anyagból sok van az állat szervezetében, akkor kerülhet a könnybe és a nyálba is.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Egyes kutyák nem tudják bent tartani a nyálukat

Vannak olyan kutyafajták, amelyek többet nyáladzanak, mint társaik, az ajkuk és szájuk formája miatt. Ezek az ebek nem képesek a szájukban tartani nyálukat. Ha kíváncsi vagy, melyik a 10 legjobban nyáladzó fajta, akkor ebből a cikkünkből megtudhatod.

érdekesség kutyanyál nyála

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!