hirdetés

A tudomány szerint ezért van a kutyának farka

Berek-Halász Beáta

2025. január 3 - Képek: Getty Images Hungary

Kis kedvenceink üzennek nekünk nedves orrukkal, imádni való hegyes füleikkel és boldogan csóváló farkukkal. Míg az embernél a fül és az orr eléggé hasonló funkciókat lát el, nincs farkunk, mint az állatoknak.

hirdetés

De miért van a kutyáknak farka? Mindez őseik évmilliókkal ezelőtti evolúciójából ered, és egy biztos, hogy ez a kis függelékek még ma is igen hasznosnak bizonyul. Íme minden, amit tudni kell arról, hogy miért van a kutyának farka.

Őseik évmilliókkal ezelőtti evolúciójából ered, és még ma is hasznosnak bizonyul

Hogyan alakult ki a farok?

A korai halak azért növeszthettek uszonyt, hogy jobban úszhassanak az óceánban. Amikor azonban ezek az ősi élőlények először léptek a szárazföldre, megtartották a farkukat, amely a sajátos igényeiktől függően változtatta alakját és méretét. Valójában az állatvilág szinte minden gerinces fajának van farka, nagyon kevés kivételtől eltekintve, beleértve minket is.

Az emberek és a majmok, például a csimpánzok azon kevesek közé tartoznak, akik idővel elvesztették a farkukat. Ez valószínűleg azért történt, mert a Homo sapiens egészen másképp járt, mint négylábú barátaink. A farok mindenféle módon segíti kis kedvenceinknek, aminek mi viszont nem vennénk hasznát.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

A kutyák farka számos dologban segít, többek között az egyensúlyozásban, az úszásban, a kommunikációban, sőt, még a tapadásban is. A kutyáknak különösen nagy szükségük van a farkukra, hogy a felsorolt tevékenységeket végezhessék; igazából csak tárgyakat nem tudnak felvenni vele.

A kutya farka számos dologban segíti az állatot

Funkciók:

1.) Segít nekik a mozgásban

A kutyáknak talán még nagyobb szükségük van a farkukra, mint gondolnánk. A kutyák gyakran használják farkukat a futás és irányváltás során is.

A kutya farka az ügyes mozgást segíti. Mivel kutyánknak futás közben irányt kell változtatnia, testének szüksége van egy kis extra segítségre. Észrevehetjük, hogy az eb mellső lábai abba az irányba mennek, amerre menni szándékozik, míg a hátsó lábak az eredeti irányban haladnak tovább. A farok pedig szintén az új irányba fog fordulni.

– fogalmaznak a szakemberek. Ez teszi lehetővé, hogy pajtásaink egy pillanat alatt megforduljanak, és olyan manővereket hajtsanak végre, amilyeneket egy agilitybemutatón láthatunk.

2.) Javítja az egyensúlyt

Sok állat használja a farkát egyensúlyozásra – kiváló példa erre a kenguru. De még ha a kutyák nem is tudnak a farkukon állni, a sikeres mozgáshoz mégis szükségük van rá. Korábbi futó példáink mellett a farok segíthet az egyensúlyban, például egy kis párkányon járni (a macskák különösen ismertek erről a képességükről), vagy  egy sziklás lejtőn felmászni is. Az említett esetek bármelyikében láthatjuk, hogy a farok csóválás extra segítségként is megjelenhet. De természetesen ez nem minden.

A mi kis fickóink fajtársaikkal való kommunikációra is használják a farkukat

3.) A kommunikáció megkönnyítése

A kutyák nem azért növesztettek farkat, hogy kommunikáljanak, de a farok funkcióinak repertoárjába ez is beletartozik. A mi kis fickóink nemcsak velünk, hanem a fajtársaikkal való kommunikációra is használják a farkukat. Sőt, más állatokkal szemben még inkább, hiszen a farokcsóválásuk célja a saját szaguk terjesztése is.

Az eb farkából lehet következtetni hangulatára. A csóválás általában azt jelenti, hogy a kutya boldog, de van, hogy idegességében is csóvál az állat. Ezenkívül a lábak közé húzott farok azt jelezheti, hogy fél, vagy alázatosan viselkedik. Itt írtunk részletesen a különféle farokjelzésekről. Ha jól megfigyeljük kedvencünk farokmozgását, akkor tudni fogjuk, hogy éppen vadászik, jutalomfalatot szeretne, vagy izgatottan várja, hogy játszhasson velünk.

A kutyák farkuk segítségével képesek olyan manővereket végrehajtani, amelyek például egy agilitypályán szükségesek

Élhet a kutya farok nélkül?

Természetesen, és sokan gond nélkül megélnek farok nélkül. A történelem során néhány kutyának visszavágták a farkát, hogy megfeleljen a tenyésztési előírásoknak. Ezt ma már szigorúan szabályozzák. Ha azonban olyan kis barátot veszünk magunkhoz, akinek nincs farka, mint például egy corgi vagy egy francia bulldog, akik gyakran teljes farok nélkül születnek, nem kell aggódnunk, hogy jól boldogul-e az életben. Szőrös barátaink gyorsan alkalmazkodnak, és nem érzik szükségét annak a kis plusznak, amit egy farok hozzájuk tesz.

Mi pedig valószínűleg jobban járnánk farokkal, de valójában azon kevés emlősök közé tartozunk, akiknek igazából nincs szükségük rá. Lássuk be, igen furcsán is néznénk ki; hagyjuk meg ezt a kiváltságot kis kedvenceinknek, titkos életük részeként.

egyensúly evolúció kommunikáció kutya farka mozgás testbeszéd úszás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!