Kiderült, hogy a kutyákat vagy a macskákat szeretik jobban
2023. november 16 - Képek: Getty Images Hungary
2023. november 16 - Képek: Getty Images Hungary
Érdekes megállapításra jutottak a kutatók a házi kedvencek gondozását vizsgálva.
A Koppenhágai Egyetem munkatársai által vezetett vizsgálat jelentős különbséget fedezett fel a háziállatok gondozását illetően. Mégpedig azt, hogy a kutyatartók jelentősen többet foglalkoznak kedvencükkel, mint a macskás gazdák. Kíváncsiak voltak, mi ennek az oka, illetve okai, és köze van-e ezekhez a kutyának, illetve macskának? Vajon ez azt jelentené, hogy a kutyákat jobban szeretik a gazdik?
A Frontiers in Veterinary Science című szaklapban közzétett tanulmányból kiderül, hogy a Dániában, Ausztriában, valamint az Egyesült Királyságban megkérdezett, 18 és 89 év közötti állattartók miképpen gondoskodnak háziállataikról. Összesen 17747 fő vett részt a kutatásban, akikben közös pont, hogy valamennyien gazdaságilag stabil, urbanizált környezetben élnek. A macska-, illetve kutyatartók aránya közel megegyezett.
A résztvevőknek egy kérdéssort kellett megválaszolniuk, illetve olyan állítások kapcsán kellett nyilatkozniuk, mint „Úgy gondolom, hogy a háziállatom a legjobb barátom”. A kérdések között szerepeltek az állattartás anyagi vonzataira vonatkozók is, például, hogy van-e biztosítása a kedvencnek, illetve a gazda hajlandó-e fizetni, ha az állatnak életmentő beavatkozásra van szüksége.
A vizsgálatból kiviláglott, hogy az Egyesült Királyságban enyhébb, míg Ausztriában markánsabb a kutyák iránti preferencia, Dániában pedig a legerősebb az irántuk való „elfogultság”. Emellett a kutyatartók mindenhol magasabb pontszámot értek el, ami azt jelenti, hogy az ő kedvenceik nagyobb arányban voltak biztosítva, illetve közülük többen nyilatkoztak úgy, hogy hajlandóak lennének nagyobb összeget is kifizetni társuk gyógyulásáért.
Azonban a kutatók megjegyezték, hogy országokra lebontva azért ez változó arányt mutatott. Az Egyesült Királyságban csak nagyon kicsi volt a különbség a kutyások és a macskások között. Emiatt hangsúlyozták: nem általános jelenség, hogy a macskákkal kevesebbet törődnek.
Emellett arra is kíváncsiak voltak, mennyi valóságalapja van az úgynevezett viselkedési hipotézisnek, azaz annak, hogy a kutyákkal az emberek felé tanúsított magatartásuk miatt bánnak megkülönböztetetten a gazdák. Ezzel kapcsolatban arra a megállapításra jutottak, hogy nem az állat viselkedése, sokkal inkább az őket övező kulturális megítélés (kulturális hipotézis) az, ami miatt kedvezőbb helyzetbe kerültek az ebek.
Más tanulmányok alapján feltételezhető volt, hogy a macskák megítélésében szerepet játszik majd az is, miként tartják őket. A kutatók azt várták, hogy ahol bent él a cica, ott közelebbi kapcsolat alakul ki közte és a gazdája között. Emiatt jobban is törődnek vele. Korábban ezt igazolták a Mexikóban, illetve az Egyesült Államokban végzett felmérések, ahol többségében vannak a benti macskák.
Ez annyiban igazolódott, hogy az Egyesült Királyságban és Dániában csak minden negyedik-ötödik macska él lakásban, és a válaszaik alapján az itteni gazdák valóban kevésbé törődnek velük.
Itt megjegyeznénk, hogy ez egy komoly szemléletbeli különbségre mutathat rá, miszerint léteznek úgynevezett „szabad” állatok. Ezt a jelzőt gyakorta használják a macskákra. S ebből kifolyólag esetükben az emberek nem is érzik akkora szükségét, hogy gondozzák őket vagy beavatkozzanak az életritmusukba. Ahogy arról korábban írtunk, Macedóniában pont a kutyákat tekintik ilyesfajta önálló lénynek, akik szabadon jönnek-mennek az utcákon, ott húzva meg magukat, ahol tudják. Etetni etetik őket, de az fel sem merül, hogy hazavigyék, pláne babusgassák őket.
Maguk a kutatók is elismerték a vizsgálat korlátait, többek között azt, hogy csupán három kis európai ország állattartóit vizsgálták. Mint elmondták, más régiókban is folytatni kellene a felmérést ahhoz, hogy reálisabb képet kapjanak. A legfontosabb eredményüknek pedig azt látják, hogy kiderült, nem kizárólag az állatok természete, illetve viselkedése határozza meg azt, miként bánnak velük. Ebből az következik, hogy ez a hozzáállás idővel javulhat.
Ennél a gondolatnál elidőzve érdemes kitérni arra, mit jelent valójában a felelős állattartói magatartás, és mi számít valódi törődésnek a kutyád szempontjából. Ebben a cikkben dr. Kajó Cecília állatvédelmi szakjogász részletezi, miért lehet gond, ha emberként bánsz kedvenceddel. Nagyon ajánlott elolvasni a szakember gondolatait, hiszen sokszor épp azzal ártasz az állatnak, amivel pont a szeretetedet akarod kifejezni. Emellett érdemes ebben az írásunkban is elmélyedned, amelyben azokat a dolgokat vesszük sorra, amiknek valóban örül a kutya.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek