Egy kutya átlagosan 9 alkalommal javít gazdája kedvén egy nap
2025. január 5 - Képek: Getty Images Hungary, azenkutyam.hu
2025. január 5 - Képek: Getty Images Hungary, azenkutyam.hu
Egy friss felmérés bemutatta, amit gazdiként már régóta tudunk: a házi kedvencként tartott kutyák is lehetnek pozitív hatással a mentális egészségre.
„A kutyám a terapeutám”, hallhatjuk gyakran a gazdik szájából. Akinek pedig van otthon egy saját négylábúja, az valószínűleg mélyen átérzi az előbbi kijelentést. Kétségtelen, hogy kedvenceink rengeteget adnak a mindennapokban. Ám eddig a fizikai egészségen túl nem igazán, vagy csak elszórva vizsgálták azt, hogy milyen hatással vannak a kutyák gazdájuk mentális egészségére. Egy friss amerikai felmérés viszont erre is kitért, és 2000 kutyatartó válaszát vizsgálta meg. Ezek alapján pedig azt találták, hogy a házi kedvencként tartott kutyáknak is lehet terápiás hatása, és segíthetik gazdájuk mentális egészségét.
A mentális egészség kérdése a mai napig gyakran háttérbe szorul. Pedig a jóllét szempontjából legalább olyan fontos, mint a fizikai egészség. Csupán kitekintésként, de ha egy kicsit áttérünk a zavarok mezsgyéjére, és megnézzük a szorongásos zavarok prevalenciáját (ami a leggyakoribb jelenlegi társadalmunkban), akkor láthatjuk, hogy a WHO 2019-es adatai alapján világszerte 301 millió embert érint a probléma.
Viszont nem kell a példaként hozott szorongásos zavarok valamelyikével együtt élni ahhoz, hogy érezzük a mai világ stresszes légkörének hatását a saját mentális egészségünkön. A globális helyzet és a mindennapokban átélt megpróbáltatások, például a munkahelyi konfliktusok vagy éppen egy párkapcsolati probléma mind-mind kihívások elé állítják az embert. Ezekkel a kihívásokkal valahogyan meg kell küzdeni. Sokaknak pedig úgy tűnik, hogy hűséges, és kifejezetten hatékony társa ebben az élethosszig tartó „csatában” a házi kedvence, jelen esetben a kutyája.
A felmérés során hétköznapi kutyatulajdonosokat kérdeztek meg, akiknek kutyája nem vett részt terápiáskutya-kiképzésben. Tehát teljesen átlagos, házi kedvencként tartott kutyákról van szó, akikkel gazdájuk együtt él és napi szinten foglalkozik.
A megkérdezettek 61%-a azt mondta, hogy a kutyájával töltött időt tartja a napja legjobb részének. A válaszadók 39%-a arról számolt be, hogy leginkább kutyája javít az érzelmi egészségén (érzelmi jóllétén). 27%-a a mentális egészsége szempontjából is pozitív hatást tulajdonított kedvencének, 25%-a pedig a fizikai egészség szempontjából is pódiumra emelte kutyáját. További érdekes információ, hogy a kutyatartók 69%-a azt mondta, hogy kutyája támaszt nyújt neki, amikor szomorú. 60%-a pedig arról számolt be, hogy kutyája komfortot nyújt számára a stresszes időszakokban.
Mindez a pozitív, már-már terápiás hatás csupán a kutyás hétköznapok átlagos tevékenységeihez, és az állat jelenlétéhez köthető. Például, a felmérés szerint a kutyák átlagosan naponta 9 alkalommal javítottak gazdájuk hangulatán csupán azzal, hogy a kanapén pihentek, hogy játszottak velük, megnevettették őket, vagy éppen hozzájuk bújtak. Sőt, a kutyák már azzal is segítenek, hogy gazdájuk úgy érzi, gondolatai hallgató fülekre találnak.
Arról az igen fontos részletről még nem is beszéltünk, hogy a válaszadók 81%-a úgy nyilatkozott, hogy kedvence miatt aktívabb életet él. Sőt, a megkérdezett gazdik 49%-a kizárólag a kutyája miatt mozog. A testmozgásnak pedig, mint tudjuk, mind a fizikai, mind a mentális egészség szempontjából pozitív hatása van. Így tehát a kutyák még indirekt módon is segítik gazdájukat.
Ezek alapján, bár egy kis túlzással, de elmondható, hogy egy átlagos kutyának is lehet terápiás hatása. Ehhez pedig nem kell mást tennie, csak önmagát adnia.
Természetesen ez a felmérés egymagában még elég csekély bizonyítékként szolgálna a kutyák, illetőleg a kutyatartás pozitív hatásait illetően, ám szerencsére már korábban is kutatták a témát. Ebben a cikkünkben összeszedtünk 10 tudományos tényt a kutyatartás jótékony hatásairól, amelyeket kutatások támasztanak alá.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek