hirdetés

Innen ered a labradorok zsemleszíne: máshonnan, mint elsőre gondolnád

Hangai Lilla

2024. július 16 - Képek: Getty Images Hungary

Amikor a kutyák ilyen-olyan tulajdonságára utalunk, a legtöbbünk arra gondol, hogy ez is egyfajta módosult örökség lehet a farkas ősöktől. Például a zsemleszín a labradorok, illetve egyéb fajták esetében.

hirdetés

A közelmúltban fedeztek fel valakit az ebek családfáján, akitől a kutyák sárga színezete származik. Lássuk, ki ez a titokzatos rokon!

A ma már sárga színű árnyalat valójában fehér volt

A kutyák sárga színezete ettől a fajtól származik

A kutya a Föld talán legváltozatosabb faja. Nincs másik, amelyik ilyen eltérő mintákban, színárnyalatokban, méretekben létezne. Hogy a különböző eltérő jegyekről ne is beszéljünk! És bár eddig azt gondoltuk, hogy az öt szín és a számtalan minta, amit a kutyák birtokolnak, a fő ősüktől, a szürke farkastól származik, a kutatók most rájöttek, hogy ez nem teljesen igaz.

Valójában még a szelektív tenyésztés és a különböző mutációk sem tudták megmagyarázni azt a jellegzetes sárga színt, amit olyan sok kutya hordoz. Nézd meg az airedale terriereket, a mopszokat, az uszkárokat, a basenjiket vagy a golden és a labrador retrievereket, hogy csak néhányat említsünk.

Szóval honnan származik az a sárga szín, amelyet a labrador esetében nem hivatalos formában zsemleszínnek is neveznek? Valójában szintén egy farkasfajtól, csakhogy nem a szürkétől. Jellemezhetnénk úgy is, hogy a távoli rokontól, aki soha nem ír vagy hív, de ajándékba elküldte ezt a fantasztikus árnyalatú bundát. A fehér óriásfarkas (snow dwelling white wolf) körülbelül 2 millió évvel ezelőtt kihalt. Mégis sikerült átadnia ezt a világos színű szőrzetet, amit élőhelyén, az arktikus környezetekben olyan profin használt álcázásra.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Az ember és a kutya is ilyen különös helyzetben van

A mai sárga árnyalat valójában fehér volt, amit az óriás fehér farkas remekül ki tudott használni vadászat során. A vizsgálatok során továbbá arra is rájöttek, hogy a farkasok és a kutyák eggyel több dologban egyeznek olyan távolról kapcsolódó fajokkal, mint az aranysakál vagy a prérifarkas.

Ha ezt még lehet fokozni, akkor egyszerűen csak gondolj bele, hogy milyen elképesztő, hogy egy már kihalt fajból származó DNS egy kis darabkája még ma is megtalálható a sárga árnyalatú kutyákban. Pontosan úgy, ahogy a modern ember genomja is hordoz egy darabkánt a Neander-völgyiek DNS-éből.

Ide kattintva megismerheted a 6 legkülönlegesebb mintázatot a kutyáknál.

kutya színe mintázat óriásfarkas

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!