hirdetés

Kiderült, a kutyák racionálisabbak, mint az emberek

Hangai Lilla

2024. július 25 - Képek: Getty Images Hungary, Az Én Kutyám

Az ebek előszeretettel figyelnek meg minket és tanulnak tőlünk; a tapasztalatok szerint sokszor hatékonyabban teszik ezt, mint mi magunk.

hirdetés

Következő cikkünkből kiderül, miért gondolják úgy a kutatók, hogy a kutyák sok esetben ésszerűbbek lehetnek, mint az emberek. Elmondjuk, mi mutatja, hogy racionálisan képesek gondolkodni.

A kutya a megfigyelései során sok dolgot átvehet a gazdától / Fotó: Az Én Kutyám

A kutyák racionálisan hoznak döntést a megfigyeléseik alapján

Dr. Laurie Santos, a Yale Egyetem kognitív pszichológusa megmutatta egy kutyának, hogyan kell kinyitni egy jutalomfalatot tartalmazó dobozt. Először megrázogatta a fogantyút, majd felnyitotta a tetejét. Pontosan úgy mutatta meg az ebnek a feladatot, akárcsak egy embernek tette volna. A kutya figyelmesen nézte, de amikor eljött az idő, hogy megszerezze a jutalmát, saját módján megszaglászta a dobozt, majd figyelmen kívül hagyva a fogantyút, az orrával felnyitotta a tetejét. Kiderült, hogy a fogantyú semmilyen módon nem volt összekötve a dobozzal, így semmi köze nem volt ahhoz, hogy kinyílik-e a tető vagy sem.

Ha egy embernek mutatta volna meg a doboz felnyitását, az nagy valószínűséggel követte volna az általa demonstrált lépéseket. „A kutyák nagyon hatékonyan tanulnak tőlünk, de vicces módon lehet, hogy jobban, mint mi magunktól. Ők kevésbé irracionálisak a viselkedésünk követésében, mint az embertársaink” – emelte ki a kutató a Live Science-nek.

Az emberek hajlamosak lehetnek a túlzott utánzásra. Sok esetben olyannyira bízunk a másikban (néha a lustaság is szerepet játszik), hogy emiatt lemásoljuk azokat a dolgokat, amiket tőle látunk, és nem kérdőjelezzük meg, hogy ez a leghatékonyabb, legjobb vagy leghelyesebb módja-e az adott feladat a végrehajtásának.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

A do as i do módszer

Bár a felfedezés sokak szerint apróságnak tűnhet, nagyban segítheti az együttélést kedvenceinkkel. Sőt, önmaguk, a fajunk megismerését is előrébb viheti.

Létezik egy viszonylag új technika a kutyák képzésére, amelyre do as i do módszerként (DAID) hivatkozunk. Ennek lényege, hogy kihasználva a kutyák kognitív képességeit és a tőlünk való tanulásra irányuló hajlamukat, barátságos és intuitív módon képezzük őket. A metódust Claudia Fugazzának, az ELTE Etológia Tanszékének tudományos munkatársának köszönhetjük, és tulajdonképpen azon az elven alapul, hogy ha szeretnénk, hogy a kutya végrehajtson valamit, azt előbb demonstráljuk számára, majd megkérjük, hogy ismételje a látottakat.

Ezen a videón láthatod, hogyan működik a módszer élesben: 

Úgy tartják, hogy a kutyák sok apróságot átvesznek tőlünk az együttélés során. A kutatók rájöttek, hogy a gazdi és kutya személyisége valóban szoros összefüggésben változik és fejlődik.

do as i do módszer figyel a kutya kutyakiképzés kutyakiképzés otthon

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!