Itt a bizonyíték, a kutyák tényleg utálják, ha ölelgetik őket!
2024. július 20 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 20 - Képek: Getty Images Hungary
Ha tudomásul vesszük, ha nem, mindig lesznek olyan dolgok, amiket sok kutya ugyan eltűr az emberektől, de attól még nem szereti. És lesznek olyanok is, akiknél be is telik az a bizonyos pohár.
Oldalunkon is sokszor pedzegettük már, hogy az ölelés nem a legjobb módja annak, hogy kimutassuk a kutyánk iránt érzett szeretetünket. Elizabeth Ann Walsh, az írországi Corkban található Cork Pet Behaviour Centre munkatársa által vezetett nemzetközi kutatócsoport vizsgálata is bebizonyította a fenti állítást. Lássuk, miért nem értékelik a kutyák az ölelést.
Egy ember számára természetes, ha szeretetét és odaadását fizikai kontaktuson keresztül szeretné kinyilvánítani. Azonban bárki, aki ismeri az ebek kommunikációs jeleit, könnyen megállapíthatja, hogy például a közösségi médiákon közzétett ölelgetős fotókon és videókon a kutyák nagy része nem élvezi az ilyen jellegű közeledést. Egészen pontosan stressz jeleit mutatják. Ez nem is olyan meglepő, hiszen az ölelés egy nehezen érthető és értelmezhető viselkedés a kutyák számára.
Az ebek gyors futásra vannak tervezve, ami azt jelenti, hogy stressz vagy fenyegetés esetén az első védekezési vonala ennek az állatnak nem a foga, hanem az, hogy el tud futni. A viselkedéskutatók úgy vélik, hogy ha ezt az elkerülési lehetőséget egy öleléssel megakadályozzuk, az növelheti a kutya stressz-szintjét, és ha a kutya szorongása elég intenzívvé válik, akár harapásra is kényszerülhet. A kutyák stressz- és szorongásjeleinek jól bevett és könnyen megfigyelhető formái vannak. Ezek a fogak kivillantása mellett az olyan finomabb jelzésekig terjednek, mint például a fej elfordítása a zavaró tényezőtől, a szemek becsukása, hunyorgás, a fülek leengedése vagy hátracsapása, az ajkak nyalogatása, és a többi. Ezeket a jeleket szinte minden olyan kutyán megfigyelhetjük a videókon és a való életben is, akiket ölelgetnek.
Amikor Stanley Coren, a British Columbia Egyetem pszichológiaprofesszora és a Psychology Today szerzője megosztotta a kutatásának eredményeit, amely szerint az általa kielemzett ölelgetős képeken az ebek 81,6%-a mutatta a szorongás legalább egy jelét, 7,6%-a érezte magát kényelmesen, a fennmaradó 10,8% pedig semleges vagy kétértelmű reakciókat mutatott erre az érintkezési formára, a nyilvánosság heves reakcióját váltotta ki. Az emberek ragaszkodtak ahhoz, hogy téved, és hogy ezt bizonyítsák, képeket küldtek vagy posztoltak magukról, amin kutyáikat ölelik. Teljesen figyelmen kívül hagyva azt a tényt, hogy ezek a fotók gyakran ugyanazokat a stresszjeleket mutatták, amelyeket a jelentésében is kiemelt.
Ezen legújabb kutatás során a tudósok fényképek helyett videókat használtak. Ez sokkal szélesebb körű jelek értelmezését tette lehetővé. Ilyen például a lihegés, a pislogás, vagy harapás, csipkedés. A kutatók kielemezték a médiaplatformokon a legnépszerűbb 80 kutyaölelgetős videót, majd lejegyezték az egyes viselkedéseket külön-külön. Ez árnyaltabb bontást eredményezett. Az adataik szerint a kutyák 68,25%-a kerülte a szemkontaktust az emberrel, és elfordította a fejét az ölelőtől. 43,75%-uk nyalogatta az ajkát vagy az orrát, 81,25%-uknál megfigyeltek pislogást, 60%-uknak voltak lelapítva a fülei, és 42,5%-uk lihegett.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Talán a legbeszédesebb megfigyelés az volt, amit a képeken nem is láthatott a professzor. Nevezetesen, hogy a jelenlegi kutatásban átnézett videók kétharmadában (67,5%) a kutya harapós vagy csipkedős viselkedést mutatott az őt ölelő ember irányába. Ez biztosan nem azt jelzi, hogy a kutya örömmel reagál az emberi szeretet ezen gesztusára!
Összefoglalva eredményeiket, a kutatók így írtak: „Pilot tanulmányaink számos aggodalomra adnak okot, mivel az emberek hajlamosak nem feltétlenül megérteni a kutyák testbeszédét vagy vokalizációit, amikor interakcióba lépnek velük.” Más szavakkal, amikor megöleljük a kutyánkat, nem tesszük boldoggá őket. Csupán nem vesszük észre azokat a jelzéseket, amelyek azt mutatják, hogy stressznek tesszük ki őket. Ez pedig akár bajba is sodorhat bennünket, a kutyát pedig mindenképpen kellemetlenségnek tesszük ki.
Ebben a cikkünkben olyan dolgokat gyűjtöttünk össze, amelyekkel viszont bátran kimutathatod kedvenced felé szeretetedet.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek