hirdetés

Újabb kutyás őrület a közösségi médiában: így léphetsz fel ellene

Szénási Szimonetta

2024. december 22 - Képek: Getty Images Hungary

Még mindig több olyan kutyás trend dívik a közösségi médiában, amelyek károsak az állatra. A tapasztalatlan gazdik pedig könnyedén be is dőlhetnek az ártalmas kihívásoknak, pusztán viccesnek gondolva azt.

hirdetés

Köztudott, hogy az online világ legnagyobb veszélye, hogy szűretlenül kerülnek fel tartalmak. Így akadnak köztük hasznos, segítő témájúak, ahogy roppant károsak, sőt, egyenesen életveszélyesek is. A laikus pedig sokszor nem tud különbséget tenni a kettő között. A közösségi média melegágya a különféle őrültségeknek, főképp akkor, amikor a lájkok és a követők számának a növelése a cél. Ez pedig már üzlet is, hiszen sokan hivatásszerűen használják ezeket a felületeket. Ám nem csak az influenszerek, a mezei felhasználók is arra törekednek, hogy minél többekhez eljusson egy-egy posztjuk, videójuk. Emiatt pedig itt is trendinek kell lenni, és meg kell lovagolni a legújabb divathullámot. Ezek többnyire kihívások vagy vicces feladatok, és gyakran a házi kedvencek is szerepet kapnak bennünk. Újabb és újabb kutyás és macskás trend születik, rengeteg utánzóval. Ezen a ponton rá is kanyarodnánk jelen cikkünk témájára: mi az, amit sose tegyél kedvenceddel, és mit tehetsz, ha a kutyák számára káros tartalmat látsz a közösségi média valamely felületén.

A lájkokért és követőkért cserébe sokan bármire képesek

Szemmel látható kínzás

Hogy konkrét példát is említsünk, az egyik igen népszerű tartalomgyártó kutyája felhasználásával hódít, méghozzá úgy, hogy az egyértelműen káros az állatnak. Az illető beatboxol (avagy szájdobol, magyarosan), méghozzá úgy, hogy közben belemászik a kutya arcába. Az erős hanghatás, valamint az, hogy a gazdája számára érthetetlen módon hangoskodva, erősen gesztikulálva közeledik felé, majd erőszakosan odanyomja az arcát az övéhez, egyértelműen kellemetlen az állatnak, és morgásra készteti.

A férfi pedig ahelyett, hogy békén hagyná az állatot, megfogja a pofáját, és annak mozgatásával vele is beatboxot imitál.

Nézni is felháborító a performanszot, ami hatalmas stressz a kutyának. Ám sajnos a reakciókat látva sokaknak tetszenek ezek a videók, így az illető népszerűsége, ahogy a videók elérése, folyamatosan nő. De láttunk már parókás, nyaklánccal felékszerezett, mamuszos tacskót is, akit több mint 83 ezren(!) lájkoltak. (Ez a hozzáállás sokat elárul a kommentelőkről is, akikről jóhiszeműen feltételezzük, hogy csupán félreértik a helyzetet, és nem realizálják, hogy amit látnak, az konkrétan állatkínzás.)

Szerencsétlen kutya pedig kénytelen elszenvedni az állandó abúzust attól, akiben ő a világon a legjobban megbízik. Hiszen ilyen a kutyák természete. Ám egyesek a kutyák szeretetét feláldozzák a közösségi média oltárán, pár perc hírnévért cserébe.

Ha a kutya jelzi, hogy számára valami kellemetlen, és azt a gazda tovább folytatja, azzal kínozza az állatot

Mit tehetsz, ha ilyen videót látsz?

Hazai és külföldi példákat is láthatunk az ehhez hasonló kutyás trendek megvalósítására, így megkérdeztük dr. Kajó Cecília állatvédelemmel foglalkozó szakjogászt, tudunk-e bármit tenni a rosszalláson kívül.

Ha az ilyen »vicces« videók készítése hosszabb ideje tart, részletes elemzéssel (amelyet természetesen nem jogászok, hanem szakértők: viselkedészavarokkal foglalkozó állatorvosok, etológusok, biológusok vagy egyéb, ehhez a szakterületekhez értő képviselők végeznek) az állatkínzás bűncselekményi fokozata is megvalósulhat, és a videókészítő büntetőeljárásban is felelősségre vonható, ha az ilyen indokolatlan bánásmód elvezethet maradandó egészségkárosodáshoz vagy pusztuláshoz. Az ilyen állandó bizonytalanságban tartás, műbalhé, heccelés bizonyosan nem egy felelős állattartó sajátja, és sajnos ahogy minden máshoz, itt is a kereslethez igazodik a kínálat: minél többen néznek ilyen videókat és reagálnak rá, annál több ilyen videó készül

– mutatott rá a szakember. (Éppen emiatt nem is ágyazzuk be a cikkbe a részletezett felvételt; nem szeretnénk még nagyobb nézettséget generálni a számára.)

Itt jelentheted őket

„Ha külföldi készítővel szembesülünk a közösségi hálókon, jelentsük azt a megfelelő menüpont kiválasztásával; ha magyar készítőt tudunk azonosítani, tegyünk bejelentést, vagy kérjük állatvédelmi szervezet, akár a jogsegélyszolgálatunk segítségét (a Bojtár Telefonos Állatvédelmi Jogsegélyszolgálat Egyesület elérhetőségei itt, a honlapon találhatók – a szerk.) a teendőkkel kapcsolatban. Ha van módunk, készítsünk bizonyítékot, tehát mentsük le az ilyen videót, illetve a készítő profiljának adatait, ahol megadta a nevét, esetleges lakótelepülését vagy kapcsolattartási formáit, illetve más fontos információkat magáról. Ez lehet majd a feljelentés melléklete, aminek alapján a hatóság elindulhat. Nem szégyen, ha eddig nem tudtuk, hogy az ilyen videók nem cukik, hanem károsak, ha együtt rájövünk, hogy a jövőben hogyan kezelhetjük ezeket a felelős állattartás körén tökéletesen kívülálló jelenségeket” – adja meg a választ kérdésünkre a jogász.

Dr. Kajó Cecília, a Bojtár Telefonos Állatvédelmi Jogsegély-szolgálat Egyesület titkára

Dr. Kajó Cecília igazgatásszervező, jogász, 25 éve dolgozik közigazgatásban. Szakterülete a közigazgatási jogon belül elsősorban a birtokvédelem, állatvédelem és a hatósági eljárásjog.

Több évig dolgozott állatvédelmi hatósági feladatkörben, ahol minél több állatvédő szervezetet próbált megismerni és velük jó kapcsolatot kialakítani, hogy ne csak az állattartó szankcionálása és a papírmunka történjen meg, hanem az állatok sorsának gyakorlati megváltoztatására is sor kerülhessen.

A Bojtár Telefonos Állatvédelmi Jogsegélyszolgálat Egyesület titkáraként tanácsot elsősorban állatkínzással, valamint birtokvédelmi-szomszédjogi jogvitákkal kapcsolatban tud adni.

állatkínzás Dr. Kajó Cecília felelős állattartás jog közösségi média

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!