Miért szeretnek a kutyák a hátukon hemperegni?
2024. június 7 - Képek: Getty Images Hungary, Jacks & Bears kennel
2024. június 7 - Képek: Getty Images Hungary, Jacks & Bears kennel
Amikor a kutya a hátára penderedik, a legtöbb gazdi azt gondolja, hogy kedvence egy kis pocaksimogatásért ácsingózik. A viselkedés mögött azonban számos más ok is állhat.
A következőkből kiderül, miért szeretnek a kutyák a hátukon hemperegni.
A következő okok elég széles skálán helyezkednek el. A kérdés már csak az, hogy honnan tudod, hogy éppen miért csinálja a kutyád. Amellett, hogy ilyenkor mindig meg kell figyelni a cselekedet kontextusát, nagy hangsúly van az állat testbeszédén is. Ha a fülei nyugalmi pozícióban vannak, és a teste laza, akkor az élmény valószínűleg pozitív. Ha az eb egész testében megfeszül, farkát a lábai közé húzza, füleit hátracsapja, biztos lehetsz benne, hogy negatív érzéseket él át.
Mint mondtuk, nem feltétlenül erre megy ki a játék, de igen nagy ennek is az lehetősége. Vannak kutyák, akik nem rajonganak ennek az érzékeny tájéknak a simogatásáért, így mindig figyeld, hogy hogyan reagál a négylábú. Ha élvezi, ne fogd vissza magad!
Ezt főleg akkor figyelhetjük meg, amikor egy kisebb méretű kutyát vagy kölyköt hívnak így játékra. Ezzel azt jelzi az állatnak, hogy szabad a pálya, nyitott és barátságos, készen egy kis mókára. Gyakran előfordul azonban, hogy a kutya kétlábú társának is így jelzi, hogy szívesen feledkezne bele a játékba. Ilyenkor gyakran, mielőtt hátra dobnák magukat, meg is hajolnak az ebek.
Egy tanulmány, amely specifikusan a hátukon hempergő kutyákat vizsgálta, azt találta, hogy különösen játék közben ezt a pozíciót arra használják, hogy saját játékos támadásaikat indítsák el ezzel előnybe kerülve, vagy hogy elkerüljék a játékos, nyakon való harapdálást ebben a szituációban.
Gyakran gurulnak a hátukra, a testük legsérülékenyebb pontjának felfedésével, hogy megmutassák, békével jöttek. Vannak olyan kutyák, akik előszeretettel köszöntik így a gazdit, sokan a fajtársakkal való találkozáskor is használják. De az sem ritka, ha akkor fekszik a kutya a hátára feltárva a hasát, amikor a gazdi felemeli a hangját vele szemben.
Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube-csatornájának előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.
Amikor a kutyák félnek vagy szoronganak, ezt a pozíciót használják az agresszió megelőzésére. Például egy kutya, akit nem szocializáltak a megfelelő módon, a hátára fekhet más kutyák környezetében, hogy ezzel a módszerrel tartsa távolt a többieket. Ebben az esetben a kutya testtartása merev lehet, akár remeghet is vagy bevizelhet. Tekintsd ezt segélykiáltásnak, és amilyen gyorsan csak tudod, távolítsd el a környezetből. Ezzel azonban nincs megoldva a dolog, érdemes szakértő segítségét kérni a helyes szocializáció megkezdésében.
A kutya mancsa nem mindenhová ér el, így a hátra gördülés és a ficánkolás egyszerű módja lehet annak, hogy megvakarja a viszkető területet. Ha gyakran csinálja ezt az eb, mindenképpen bizonyosodj meg róla, hogy nincsenek-e a bőrén kiütések, gyulladás vagy paraziták.
Sokszor viselkednek így annak érdekében, hogy szabályozzák a testhőmérsékletüket abban az esetben, ha melegük van. Bár többnyire a lihegést használják ennek érdekében, feltárva a has vékony bőrét pluszelőnyökhöz juttathatják magukat.
Azt egyelőre nem tudjuk pontosan, hogy miért lételemük kellemetlen bukéjú dolgokba fetrengeni, de számos elmélet létezik a szokása magyarázatára. Lehetséges például, hogy ez egy farkas ősöktől származó ragadozóstratégia. Ők ugyanis gyakran álcázzák magukat kellemetlen illatokkal a potenciális zsákmány elől, aminek következtében növekedhet a vadászati sikerarányuk.
Ide kattintva megtudhatod azt is, miért mártóznak meg a kutyák ösztönösen a mancsuk elé kerülő pocsolyákban.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek