Mennyivel jobb a kutyák hallása az emberekéhez viszonyítva?
2024. augusztus 27 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 27 - Képek: Getty Images Hungary
A kutyák bizonyos hangokat jobban hallanak, mint az emberek, ám néhány esetben a fordítottja az igaz.
Elterjedt hiedelem, hogy a kutyák hallása sokkal érzékenyebb, mint az embereké. Az igazság az, hogy ez a hangok típusától függ. Néhány hangot az emberek jobban hallanak, néhány esetben nincs különbség köztünk és a kutyák között, míg számos hang esetében a kutya hallása valóban sokkal élesebb.
Két fontos fizikai dimenzió különbözteti meg a hangokat. Az egyik az intenzitás, amely a hangerőnek felel meg, és decibelben (dB) mérhető. A nulla decibelt szinte egyáltalán nem halljuk, technikailag ezt abszolút hangküszöbnek nevezik. Hogy tudj mihez viszonyítani, egy mentőautó szirénája körülbelül 120 dB, egy átlagos beszélgetés körülbelül 50 dB, a normál légzés pedig csendes, körülbelül 10 dB.
A második dimenzió a frekvencia, amelyet hangmagasságként érzékelünk (magas vagy mély). Ez a másodpercenkénti ciklusszámmal függ össze, amelyen egy hanghullám áthalad, a mértékegysége a hertz (Hz). Egy alacsony frekvenciájú hangot mély hangként érzékelünk (például egy tuba), míg a magasabb Hz-et magasabb hangmagasságként halljuk (például egy madár csiripelése).
A kutya és az ember hangérzékenysége a frekvenciától függ. A túl alacsony vagy túl magas frekvenciájú hangokat nehéz meghallani. A kutyák és az emberek hallási képességei között azonban sok átfedés is van. A fő különbségek, hogy az emberek kissé érzékenyebbek az alacsony frekvenciájú hangokra, míg a kutyák érzékenyebbek a magas frekvenciájú hangokra.
Az emberi fül a számunkra fontos hangokra van hangolva. Az 500 és 4000 Hz közötti hangok fontosak, mert ezek azok a frekvenciák, amelyek a legkritikusabbak a beszéd hallásához és dekódolásához. Az emberi fül legjobb érzékenysége pontosan ebben a beszédtartományban, körülbelül 2000 Hz-nél van. Érdekes, de talán nem olyan meglepő, hogy a kutyák és az emberek gyakorlatilag ugyanazt a hallásérzékenységet mutatják az emberi beszéd hangjai iránt. Ugyanakkor a kutyák hallásérzékenysége intenzívebb a magas frekvenciák esetében. Az ebek hatalmas mennyiségű magas frekvenciájú hangot hallanak, amelyek egyszerűen túlmutatnak az emberi halláson.
Hogy szolgáljunk egy szemléletes példával, a standard 88 billentyűs zongora legmagasabb hangja 4186 Hz. Ahhoz, hogy elérjük azt a hangot, amely a legmagasabb frekvencia, amit az ember még hallani tudna, a zongora jobb oldalát 28 billentyűvel meg kellene hosszabbítani. Ahhoz pedig, hogy elérjük azt a hangot, amit egy kutya még képes hallani, a hangszert 52 billentyűvel kellene meghosszabbítani, így az utolsó 24 billentyű által megszólaltatott hangok teljesen meghaladnák az emberi hallás képességeit.
Miért fejlődött ki a kutyáknak ennyivel jobb érzékenysége a magas frekvenciára? Ez vad őseik evolúciós történetével függ össze. Bár a farkasok, sakálok és rókák közepes vagy nagy testű állatokra vadászhatnak, gyakran zsákmányolják az olyan kis állatokat is, mint az egerek, a pockok és a patkányok. Ezek az állatok magas hangú cincogást adnak ki, és amikor a levelek között vagy a fűben motoznak, magas frekvenciájú susogó és kaparászó neszeket keltenek. Az a képesség tehát, hogy ezek az állatok hallják ezeket a magas frekvenciájú hangokat, a túlélés kérdése. Valószínűsíthető, hogy csak azok a kutyafélék maradtak fenn és boldogultak, amelyek magas frekvenciájú hallási képességekkel rendelkeztek. (A macskák, amelyek teljes létfenntartása kis rágcsálókon múlhat, öt-tízezer hertzcel magasabb hangokat is hallanak, mint a kutyák.)
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Az ember hallásának legkifinomultabb érzékenysége tehát a 2000 Hz-es tartományban van, ezzel szemben a kutyák maximális érzékenysége sokkal magasabb frekvenciára van hangolva, körülbelül 8000 Hz-re, ahol az emberi hallás képessége már elkezd csökkenni. Bár nem tudunk adni egy pár kutyafület, hogy ezt magad is megtapasztalhasd, egy trükkel szemléltethetjük.
A hallási képességeidben magad is hallhatod ezt a különbséget, ha egy shh hangot adsz ki, mintha valakit csendre intenél. A legtöbb ember számára a shh hang domináns frekvenciája kicsivel 2000 Hz fölött van, amelyre az emberi fül hangolva van. Most adj ki egy sss hangot, mintha egy kígyó sziszegését utánoznád. A legtöbb ember számára ez a hang domináns frekvenciája 8000 Hz alatt van, ahol a kutya füle a legérzékenyebb. Ugyanannyi erőfeszítéssel a shh hang hangosabbnak tűnik, mint az sss hang, főként azért, mert kevésbé vagyunk érzékenyek az ilyen magas frekvenciájú hangokra. De a kutya számára az sss hang hangosabb lesz, mint a shh.
A kutyák képessége az ultramagas frekvenciájú hangok hallására olyan váratlan képességeket adhat nekik, amelyeket jelenleg is kutatnak; ilyen például az, hogy képesek előre jelezni bizonyos földrengéseket.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek