Ezekre az emberi hangokra különösen érzékenyek a kutyák
2024. július 28 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 28 - Képek: Getty Images Hungary
Az ELTE Etológia Tanszékének kutatói kutyák és törpemalacok emberi hangokra adott reakcióját hasonlították össze.
Azt tudjuk, hogy az ebek nagyon sok mindenre megtaníthatók. Sok esetben különféle hanghatásokra teszik meg, amit gazdájuk kér. Ezért kezdték el tanulmányozni az ELTE Etológia Tanszékének kutatói, hogy a kutyák miként reagálnak az emberi hangokra. Majd ezt összehasonlították a törpemalacok eredményeivel. Nézzük, mire jutottak.
Kíváncsiak voltunk, hogy a kutyák és az emberek között megfigyelt érzelmi átvitel a fajok között az érzelmi hangadás akusztikailag jól konzervált struktúrájával függ-e össze, vagy pedig a kutyáknak az együttműködésre és az embertől való függésre való sajátos szelekciója segítette elő
– mondta Lehoczki Fanni, az ELTE Etológia Tanszék Neuroetológiai Kutatócsoportjának munkatársa és a tanulmány társszerzője.
A kutatók azt elemezték, hogy azonos körülmények között nevelt családi kutyák és családi törpemalacok emberi hangadásokra hogyan reagálnak. Az állatokat távolról vizsgálták, a gazdáik tesztelték otthonukban a négylábúakat, ami megkönnyítette, hogy a világ különböző pontjairól több alany is bekapcsolódjon a vizsgálatba. A kutatók a tesztek során az állatokat egy nagy intenzitású, negatív, jól konzervált akusztikai struktúrájú hangnak, a sírásnak, és egy alacsony intenzitású, enyhén pozitív, szintén szokatlan emberi hangnak, a dúdolásnak tették ki. Majd a két állat reakcióit összehasonlították.
A kutatás alapján arra jöttek rá a szakemberek, hogy a kutyáknál a sírás, míg a malacoknál inkább a dúdolás váltott ki extra reakciót.
A malacok reakciója valószínűleg azért volt ez, mert bizonyos emberi hangok érzelmi tartalmának dekódolása, különösen azoké, amelyeknek nincs konzervatív akusztikai struktúrájuk, és amelyeket esetleg kevésbé jelentősek, mint például a dúdolás, kihívást jelenthet az állatok számára.
A kutyák reakciója arra utal, hogy az ebek különösen fogékonyak a különböző töltetű emberi érzelmekre, még a szokatlanabbakra is. Az emberrel történő együttműködés és együttélés kialakulásához kulcsfontosságú számukra az emberi hangok által hordozott érzelmek értése és dekódolása.
Ennek köszönhető, hogy sokszor azt gondolhatjuk, hogy a kutyák megérzik, hogy milyen lelkiállapotban vagyunk.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek