hirdetés

Már az első tüneteknél irány az orvos – a bélelzáródás életveszélyes állapot

Király Barbara

2024. augusztus 5 - Képek: Getty Images Hungary

Egy figyelmetlenségből komoly egészségügyi gondja lehet kedvencednek. Mit érdemes tudni a kutyák bélelzáródásáról egy állatorvos szerint.

hirdetés

A legfelelősségteljesebb kutyagazdiknál is előfordul, hogy a kutya lenyel valamit, amit nem tud megemészteni, és ez komoly gondokat okozhat az emésztőrendszerében. A HomeCare.Vet állatorvosát kérdeztük, hogy mit kell tudnia egy gazdinak a kutyák bélelzáródásáról.

A kutyák bélelzáródása az esetek nagy többségében olyan tárgyak miatt alakul ki, melyek nem emészthetőek

A bélelzáródás okai kutyáknál

A kutyák bélelzáródása az esetek nagy többségében olyan tárgyak miatt alakul ki, melyek nem emészthetőek. Ebbe beletartoznak azok az élelmiszerek is, amelyeket az állat esetleg egyben lenyel, és elakad a bélrendszere valamelyik részén. Sok minden lehet tehát, ami a bajt okozza. Ritkán előfordulhat, hogy különböző daganatok akkorára nőnek, hogy elzáródást okozhatnak, ilyenek például a béldaganat vagy nyirokcsomó-daganat. De a doktornő szerint egy felelősségteljes gazdi mellett ezek a betegségek előbb kiderülnek, ugyanis sok előjele van, ami után időben orvoshoz kerülhet az állat.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

A bélelzáródás tünetei

Eleinte semmitmondóak:

Ezeknél a tüneteknél is érdemes felkeresni egy állatorvost, mert ha nem is elzáródás okozza a tüneteket, abban az esetben is jó kideríteni, hogy mi történik az állat szervezetében, hogy kezelni lehessen.
Ha nem kerül időben orvoshoz az állat, a tünetek romlanak.

  • A hányás folyamatos lesz, amit lenyel a kutya, legyen az étel vagy víz, perceken belül vissza is jön. Mivel az elzáródástól nem tud továbbjutni sem a bevitt étel, sem a folyadék.
  • Ilyenkor általában széklet már nincs.
  • Az állat nagyon rossz állapotba kerül, erős fájdalmai lesznek.
    Ezt az állapotot jobb nem megvárni.

Ha az állat nem kerül időben orvoshoz, nagyon rossz állapotba kerülhet

A bélelzáródás diagnosztizálása

Bélelzáródást megfelelő idő esetén kontrasztos röntgennel diagnosztizálnak az orvosok, melynek keretein belül készül egy natív röntgenfelvétel a kutya hasáról, majd szájon át kap kontrasztanyagot az állat, és 12 óra múlva készül még egy röntgenfelvétel. A kontrasztanyag fehéren világít a felvételen, ha elakadás van a bélrendszerben. Ha nincs a felvételen fehéren világító anyag, akkor pedig kiürült a kontrasztanyag, és bátran kimondható, hogy nincs elzáródás.

Ha nincs idő, mert a kutya már annyira rosszul van, akkor hasi ultrahangon, úgynevezett ingamozgást keres az orvos, ha ez igazolódik, vagy a kontraszt nem ment végig a kutyában, akkor azonnali műtétre kerül sor.

A kezelés a következőképpen alakulhat:

A bélelzáródás egy életet veszélyeztető folyamat, így sürgősségi műtétnek számít minden esetben. A szövődményeket az okozza, hogy ha nem kerül időben orvoshoz az állat, akkor az elzáródás helyén el tud halni a bélfal, az elhalás lehet akkora, hogy a teljes belet érinti, lehet olyan helyen, ahol a bélszakasz nem eltávolítható, ez esetben az állatot nem lehet megmenteni. Ha a bélszakasz eltávolítható, vagy nincs elhalás, és csak az elakadást okozó akármit kell kivenni, akkor jobb a prognózis, de ilyenkor is van egy kritikus 72 óra, amit meg kell várni. 

Az első tünetek jelentkezésekor vidd állatorvoshoz kutyádat.

Megelőzés

Nehéz megelőzni ebben az esetben a bajt, ugyanis a kutya egy óvatlan pillanatban is lenyelhet valamit, amit nem kéne. Segíthet, ha figyelsz arra, hogy semmi gondot okozó tárgy ne maradjon elöl, amit kutyád megehet, nem adsz számára olyan táplálékot, ami egyben lenyelve elzáródást okozhat, és figyelemmel kíséred, hogy például egy séta során mi kerül a szájába.
Ha kutyádon bármilyen fentebb említett tünetet észlelsz, minden esetben fordulj állatorvoshoz!

 

Ha élőben is kérdeznél a HomeCare.Vet csapatától, megteheted szeptember 7-én a Városligetben a DOGZ Fesztivál és Konferencia alkalmával. Egész nap lehetőség lesz egyéni állatorvosi konzultációra, és állategészségügyi előadást is meghallgathatsz egy kérdezz-felelekkel az orvosi csapattól.

állatorvos állatorvos válaszol belek bélelzáródás betegség

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!