Ezért szaglásszák az ember ágyékát a kutyák
2025. január 24 - Képek: Getty Images Hungary
Az általad letölteni kívánt tartalom a hatályos jogszabályok szerint a kiskorúakra káros hatással lehet. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz ne férjen hozzá kiskorú, használj szűrőprogramot!
2025. január 24 - Képek: Getty Images Hungary
Megszagolni az ágyékot – a kutyáknak nagyon fontos ez a viselkedésforma, de mi, emberek zavarónak tarthatjuk. Megnéztük, hogy mennyire normális ez, és miért csinálják olyan gyakran.
Az én kutyám is gyakorta dönt úgy, hogy a fejét az ágyékomnak nyomja. Neki éppen fejmagasságban van, ezért gyakran támaszt ott meg. Azonban nem ő az egyetlen a fajtájából, amelyik szereti megszagolni az ágyékokat, legyen szó a gazdiról, családtagokról, vagy akár idegenekről is. De miért tesznek így?
Kínos vagy nem kínos, de a kutyák elsősorban szaglásásszal tájékozódnak, és bár az emberek számára kissé kellemetlen szituáció, amikor az ágyékunk után érdeklődnek, számukra ez pusztán információszerzés. Mi nagyon zavarba tudunk jönni, azonban az állatoknál ez teljesen normális viselkedés.
De miért szagolnak kifejezetten ezen a területen? Egyszerűen azért, mert ez számukra a legkönnyebben elérhető. Feromonokat érzékelnek, amelyek olyan kémiai jelek, amelyeket az izzadságmirigyek termelnek, főként az ember lágyéki és hónalji területein. Ezek a testtájak rengeteg információt közvetítenek, például az életkorodat, a nemedet, a hangulatodat és az egészségi állapotodat. Az ágyék sokkal könnyebben hozzáférhető számukra, mint a hónalj, így azt választják az ismerkedés során.
Ráadásul a kutya orrának belső működése igen lenyűgöző, köszönhetően a Jacobson-szervnek, amely milliónyi speciális szaglóreceptort tartalmaz. Ez a szerv a szájpadláson helyezkedik el, és csatornái mind az orrhoz, mind a szájhoz kapcsolódnak, így optimális szaglási képességet biztosít. Egy kutya orra akár 100 ezerszer, sőt, 1 milliószor érzékenyebb lehet, mint az emberi orr, de bizonyos fajtáké, például a vérebeké, 10–100 milliószor érzékenyebb.
Ha belegondolsz, az ágyékszimatolás nem is különbözik annyira attól, ahogyan a kutyák egymás fenekét szimatolják, hogy üdvözöljék egymást, és információt gyűjtsenek a másik életkoráról, neméről és szaporodási állapotáról. Mivel az embereket is a falkájuk tagjainak tekintik, az ágyékszimatolás ösztönös módja lehet az üdvözlésnek.
Bár általában ez normális viselkedés, néha problémát jelezhet. Előfordulhat, hogy a szimatolás azt jelzi, hogy az állat stresszes vagy bizonytalan az adott helyzetben.
Tarts velünk február 22-én a farsangi falkasétán!
Színes programokkal várunk, amiről bővebben itt olvashatsz.
Az ingyenes szocializációs sétára a DOGZ Klub oldalán tudsz feliratkozni.
Mentsd el a dátumot a naptáradba!
Ha nagyon zavar, hogy kedvenced a vendégekkel, idegenekkel így viselkedik, akkor bevethetsz ellene néhány trükköt. Megkérheted, hogy üljön le, és maradjon úgy, amikor egy másik embert üdvözölsz, vagy elterelheted a figyelmét valami érdekesebb dologgal, például egy jutalomfalattal. Így az ágyék szaglászása helyett a kutya inkább a finomsággal foglalkozik majd. Utána pedig bemutathatod őket egymásnak az illetővel, kevésbé direkt módon, például a kéz megszagoltatásával.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek