Így működik a kutyák agya: meglepően sok a hasonlóság a miénkkel
2024. augusztus 15 - Képek: Az Én Kutyám, Getty Images Hungary
2024. augusztus 15 - Képek: Az Én Kutyám, Getty Images Hungary
Négylábú társaink fantasztikusak, ehhez nem fér kétség, de vajon miként működik az agyuk, és az mennyiben hasonlít a miénkhez? Többek között ezekre keressük a választ.
Tény, hogy az ebek roppant okosak, de vajon gondolkodnak is? Dr. Jill Sackman viselkedésgyógyászattal foglalkozó klinikus állatorvos, egyben vezető orvosigazgató meggyőző válasza szerint abszolút. Mint a molekuláris és sejtbiológiából doktorált orvos rámutat, kedvenced körülbelül egy 3-5 éves gyerek megismerési és gondolkodási képességével rendelkezik. Például ha rámutatunk egy adott tárgyra, megértik, hogy azt meg akarjuk mutatni nekik. Fel tudják mérni, hogy melyik tányérban van több kutyaeledel, reagálnak az ismerős hangokra, és fel tudják mérni, hogy valaki barát vagy ellenség. Emellett a legtöbb gazdi arról számol be, hogy kedvence megtanulta, mikor van az etetés ideje, és mikor a kimenőé.
Hogy mindez így legyen, valaminek történnie kell a kutyák agyában. Ez pedig nem más, mint az asszociáció, és a külső ingerekre való reagálás képessége. A gondolkodásukkal kapcsolatban azonban vannak fehér foltok.
Ahogyan lehetetlen olvasni egy másik ember gondolataiban, úgy lehetetlen kitalálni, hogy pontosan mit gondol egy kutya
– fogalmaz dr. Rachel Barrack, a New York-i Animal Acupuncture munkatársa.
Miként dr. JP McCue, a New York-i Állatgyógyászati Központ szakvizsgázott állatorvos-neurológus szakorvosa rámutat, minden emlősnek hasonló az agyszerkezete. Az agyféltekéknek, agylebenyeknek és agyrészeknek ugyanazok a nevei, valamint ugyanazok az alapvető funkcióik is.
A kutyáknál azonban az agy szaglással kapcsolatos területei eltérően működnek, összehasonlítva például a macskákéval, a görényekével, vagy akár a mienkkel.
Az agyuk sokkal nagyobb részét használják a szagok elemzésére. Az is feltételezhető, hogy a kutyák az illatokat emlékekkel társítják, ezért lehet őket arra kiképezni, hogy bombákat és drogokat szimatoljanak
– mondja dr. Barrack.
A kutyák és az emberek agya nem sokban tér el egymástól. Szerkezetileg nagyon hasonlóak, és az MRI-vizsgálatok szerint különféle ingerekre is azonos területek reagálnak. Az ember ugyanúgy dolgozza fel a félelmet, az emlékeket, továbbá a térérzékelése is olyan, mint négylábú barátjáé.
A tudósok azt is felvetették, hogy bizonyos kognitív képességek a kutyák esetében ugyanúgy összekapcsolódnak, mint az embereknél. Például ha valaki jó matematikából, akkor valószínűleg a problémamegoldásban is jeleskedik. Feltételezik, hogy ez a kutyáknál is így működik, és bizonyos képességek összeadódnak. Ha egy eb gyors és pontos egy feladat megoldásában, akkor feltételezhető, hogy egy másik kihívást is hasonló hatékonysággal old meg. A kutatók szerint ez arra enged következtetni, hogy az intelligencia és a megismerés örökölhetősége bizonyos mértékig hasonló a kutyáknál, mint az embereknél.
Az emberekhez hasonlóan az idős kutyák is hajlamosak az Alzheimer-kórhoz hasonló állapot kialakulására. Éppen emiatt a kutyák megfigyelése és vizsgálata segíthet abban, hogy felmérjék a táplálkozás és egyes gyógyszerek hatását az agy öregedési folyamataira.
Ám nem vagyunk teljesen egyformák. A kutyák agya a teljes testmérethez képest kisebb, mint a miénk. A mi agyunk több redővel rendelkezik, ami nagyobb felületet jelent. És a mi prefrontális kéregállományunk – ahol a magasabb szintű feldolgozás és a gondolatok zajlanak – fejlettebb, mint a kutyáké.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Az egyik elmélet szerint azért van annyi hasonlóság a kutyák és az emberek agya között, mert együtt fejlődtünk. A kutyák mint a legrégebben háziasított állatok évezredek óta érintkeznek az emberrel. Ennek eredményeképp minden más fajnál hatékonyabban kommunikálnak velünk, valamint értik meg a szándékainkat. Kiemelkedő megfigyelőképességüknek hála olvasnak a mimikánkból, a gesztusainkból, a hanghordozásunkból, de még az illatunk is árulkodik a számukra. S míg mi ugyanezt tudat alatt tesszük embertársainkkal, a kutyák tudatosan értelmezik ezen jeleket.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
A gondolkodás mellett lényeges kérdés, milyen érzelmeket képes megélni kedvenced. Az ez irányú tanulmányok szerint képesek optimizmust, szorongást, boldogságot, félelmet és depressziót érezni. Féltékenyek lesznek, ha egy másik kutya nagyobb jutalmat kap ugyanazért a viselkedésért, és az agyuk reagál a kutyák szorongás elleni gyógyszereire. Arra is van bizonyíték, hogy a traumatikus eseményeket átélő kutyák a posztraumás stressz-szindróma (PTSD) tüneteit tapasztalják, akárcsak az emberek.
MRI-vizsgálat során a kutyák agya az emberekéhez hasonlóan reagál, amikor olyan érzelmi ingereknek vannak kitéve, mint például egy síró csecsemő hangja. A fájdalmat is ugyanúgy érzékelik, mint mi. „A fájdalmat érzelmileg éljük meg, ez nem csak egy szúrás az ujjunkon” – magyarázza dr. McCue.
Egy lényegi különbség ember és kutya között, hogy utóbbiak nem tudnak szavakkal kommunikálni. Egyéb jelzésekkel annál inkább! Itt részletezzük kedvenceink testbeszédét, valamint azok jelentését.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek