Így hat a hőség a kutyák viselkedésére
2024. július 16 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 16 - Képek: Getty Images Hungary
Tanulmány bizonyítja, milyen negatív hatásai lehetnek a kánikulának házi kedvenceinkre.
Ahogy az emberekre is nagy hatással van a kánikula, úgy a kutyákra is. A Harvard Orvosi Egyetem kutatói bizonyos időjárási helyzeteket vetettek össze a kutyaharapások gyakoriságával. Arra voltak kíváncsiak, vajon az időjárás, köztük a hőség hatására, gyakoribb-e az agresszív viselkedés a kutyák esetében.
Nyolc nagyváros kutyaharapási statisztikáit vizsgáltak, közel 70 ezer dokumentált kutyaharapásos esetet mértek fel a kutatók. Összevették a harapásokat az adott helyen lévő hőmérsékleti és csapadékadatokkal, UV-sugárzással, illetve a PM2,5 szálló por, valamint a talaj közeli ózon mennyiségével.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Mielőtt megnézzük az eredményeket a hőség és a kutyák agresszív viselkedése között, fontos tisztázni, hogy mi is az a nyári szmog.
A nyári vagy fotokémiai szmog kimondottan a napsütés és az ultraibolya sugárzás hatására lejátszódó légköri reakciókból építkezik. Ahhoz, hogy ezek létrejöhessenek, szükség van az ipari vagy közlekedési légszennyezésre. Ezt a típusú szmogot Los Angeles-i szmognak is szokták nevezni, ugyanis ez volt az első metropolisz, ahol mértek ilyen fajta levegőszennyeződést.
A kutatás bizonyította, hogy a magas UV-sugárzás 11%-kal, a meleg 4%-kal, a nyári szmog pedig 3%-kal emelte meg a kutyaharapások gyakoriságát. Abban az esetben, amikor jelentős mennyiségű csapadék esett, vagy egy ünnepnapon az emberek nagy része otthon maradt, a harapások száma is lecsökkent.
Persze nagyon sok egyéb körülmény is közrejátszik egy-egy kutyatámadásnál, de sajnos erről nincsenek megfelelő információi a kutatóknak. Azt azonban tudják, hogy a férfiaknál és a hím egerek esetében a magas UV-sugárzás hatására növekedik a nemi hormonok mennyisége, és ez kapcsolatban áll az agresszióval is. A talaj közeli ózon hatásmechanizmusa nem teljesen világos még, ám azt már tudják, hogy nemcsak irritál, de befolyásolja egyes ingerületátvivő anyagok mennyiségét és viselkedését is.
Összefoglalva, a hőség és a szmog hatással van a kutyák agressziójának növekedésében, de egy támadáshoz nem elég csupán a meleg. Fontos, hogy mindig figyelj kutyádra. Az emberekhez hasonlóan ő is tud napszúrást kapni, és ki is száradhat.
Ebben a cikkünkben összeszedtük, hogy hogyan tudsz a legnagyobb nyári hőségben is megfelelően gondoskodni kutyádról.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek