Meglepő fajok tartoznak kutyafélékhez, mutatjuk a listát
2024. január 31 - Képek: Getty Images Hungary
2024. január 31 - Képek: Getty Images Hungary
A kutyafélék (Canidae) családjába 13 ma is élő nem (genus) tartozik 38 fajjal. A legkorábban megjelent ragadozók közé sorolhatók, 40 millió évvel ezelőtt élt őseik tulajdonságait is magukban hordozzák.
A következőkben megismerheted a kutyafélék jellemző tulajdonságait és azokat a ma is élő fajokat, melyek a besorolás alá esnek.
A kutyaféléket 3 alcsalád képviseli: a két kihalt, a Hesperocyoninae és a Borophaginae, valamint a még élő Caninae. (A Caninae alcsaládban is vannak olyan fajok, amelyek már kihaltak.) A Feliformia (macskaalkatú) és a Caniformia (kutyaalkatú) a Carnivoramorpha (méhlepényes emlősök kládja) részeként a becslések szerint valamikor 45–42 millió évvel ezelőtt alakultak ki, az után, hogy 66 millió évvel ezelőtt a nem madár formájú dinoszauruszok kihaltak.
Az első azonosítható kutyafélére a mai Texas délnyugati részében bukkantak. A vizsgálatok alapján a 40 millió éves maradványt a Prohesperocyon wilsoni névre keresztelték, és a fogai valamint fülei döntő szerepet játszottak a besorolásában.
A kutyafélék az Antarktisz kivételével mindenhol megtalálhatók, élőhelyük a sivatagoktól kezdve az erdős területeken át szinte mindenhová kiterjed. Csak a szürkeróka, a szigeti szürkeróka és a nyestkutya mászik fára. Bár formájuk hasonló, méretük igen eltérő: legkisebb képviselője a sivatagi róka, amely súlya maximum 1,6 kg, ami igen megdöbbentő, ha összehasonlítjuk a nehézfiúval, a szürke farkassal, ahol a hím akár 80 kg-os is lehet.
Szinte minden kutyafélének hosszú végtagjai vannak és hajlékony teste, amely így alkalmassá teszi a préda üldözésére. A pofa rész nyúltabb, mint a macskafélék esetében, a farok bozontos, a nőstényeknek 3-7 pár mellbimbója van. Fontos jellemzőjük továbbá, hogy a lábujjaikon járnak. A talppárnák és az orr mindig csupaszak, a talppárnák között azonban szőr nő. Egyetlen kivételtől eltekintve (az afrikai vadkutyának 4) a kutyafélék mellső lábán 5 lábujj található, a pollex (hüvelykujj) azonban nem érinti a talajt. Sok kutyánál megjelenik ez a maradványujj, amelyet farkaskaromként emlegetünk. Vannak olyan fajok, melyeknek karmai részben visszahúzhatók, ezek élesebbek is, míg másoké tompábbak és nem visszahúzhatók.
Szinte minden kutyaféle társasági állat, és csoportokban él. A nagyobb egységeket falkának nevezzük, a kisebbeket kis családi csoportoknak. Az afrikai vadkutyák falkái például 20-40 állatot foglalnak magukba. Ha 7 egyednél kevesebb alkot egy falkát, az veszélyezteti a szaporodásukat és túlélésüket.
Viselkedésük territoriális, és nem nomádok sok macskafélétől eltérően, hanem állandó otthonnal rendelkeznek. Szintén a macskafélékkel párhuzamba állítva őket, míg azok magányosan élnek az oroszlán kivételével, addig a kutyafélék hímjei és nőstényei együtt járnak vadászni és együtt nevelik a kölyköket.
A kutyafélék szagjelekkel, vizuális nyomokkal, gesztusokkal, és hangokkal kommunikálnak. A szagjelek esetében nemcsak vizeletre és ürülékre kell gondolni, hanem a farok tövéhez közeli mirigyekből, valamint az anális mirigyekből származó váladék is információközvetítő.
A kutyafélék (Canidae) családjának alcsaládja a valódi kutyaformák (Caninae). Ide tartozik a kutyák (Canini) nemzetsége az alábbi még élő fajokkal:
És bizony, a rókák nemzetsége is a kutyafélék családjába tartozik! A ma is élő fajok a következők:
Ez a rövid, de velős bevezető felvezetésként szolgált egy rendhagyóbb projekthez. Az Én Macskámon írtunk az összes vad macskaféléről, amit az olvasók kifejezetten szerettek, így arra gondoltunk, hogy érdekes lehet, ha a kutyaféléket is összegyűjtjük, és bemutatjuk nektek a velük kapcsolatos érdekességeket egy-egy olvasmányos cikkben. Ide kattintva elérheted például az oroszlános cikkünket, amiből az is kiderül, mikor növesztenek a nőstények is sörényt.
Ebben a cikkben arról olvashatsz, hogy mi történik, ha egy vadon élő kutyafélét egy kutyával keresztezünk, és arról is szó lesz, hogy a hiéna inkább macskaféle, kutyaféle, vagy egyik sem.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek