hirdetés

Így utazhatsz a kutyáddal külföldre

Diósi Szilvia

2024. október 9 - Képek: Getty Images Hungary

Egyre elterjedtebbek itthon a kutyás helyek, sokan viszik a kedvenceiket a munkahelyeikre a mindennapokban, és egyre többen szerveznek úgy nyaralást, hogy az eb is utazik velük. Azonban a kedvencünkkel utazni nem annyira egyszerű, főleg nem külföldre; nézzük meg, mire is kell figyelni!

hirdetés

Fontos tudni, hogy a beutazási szabályok országonként változhatnak, így mindig érdemes az állatorvosoddal egyeztetni a szükséges oltásokról, dokumentumokról. Mi most két kedvelt úti célt, Ausztriát és Horvátországot tárgyaljuk.

Ha a kutyáddal külföldre utazol, szüksége lesz útlevélre

Kutyával külföldre

Az Európai Unióban szerencsére viszonylag egységesek a szabályok, de azért itt is vannak kisebb különbségek. Mindenhová kell mikrochip, erre szükség van a határátlépéskor. Mielőtt útnak indultok, jó, ha ellenőrzitek a chipen lévő adatok helyességét. A veszettség elleni oltás is kötelező, amit tudnod kell igazolni, így mindig legyen nálad a kutya oltási könyve. Echinococcus multilocularism, vagyis rókaféreg elleni kezelés is kellhet. Ez akkor előírás, ha a célországban ez a galandféreg nem fordul elő. Ilyen például Finnország, Írország, Málta, Észak-Írország, Norvégia.

Kutyaútlevél, azaz európai kisállatútlevél vagy uniós állategészségügyi bizonyítvány is kelleni fog, ha az Európai Unión belül, illetve Észak-Írországba utazol.

12 hetesnél fiatalabb kutyák esetén a tagországok maguk dönthetik el, hogy fogadják-e a kutyákat. Hogy melyik országban, mi a szabályozás, azt itt találod.

Utazás Ausztriába

Ha a kutyáddal külföldre utaznál, könnyű lehet a közlekedés Ausztriába, ahová a vonatot is igénybe vehetsz. A szomszédos országba is kell útlevél, mikrochip (ISO 11784 vagy 11785 szabványnak megfelelő), és érvényes veszettség elleni védőoltás.

Ausztria nem tart hivatalosan nyilván olyan fajtákat, amelyek törvényileg veszélyesnek minősülnének, de bizonyos fajták tartását szigorúan veszik. Náluk különösen fontos, hogy legyen nálad póráz és szájkosár. Ezek a fajták: amerikai staffordshire terrier, bullterrier, argentin dog, brazil masztiff, angol masztiff, bullmasztiff, spanyol masztiff, nápolyi masztiff, amerikai pitbull terrier, rottweiler, staffordshire bullterrier, tosa inu, és ezen fajták összes keveréke.

Ha külföldre utaznál a kutyáddal, sok mindenre kell figyelned!

Utazás Horvátországba

A magyarok nagy kedvence HorvátországA háziállatok bevitelére az uniós előírások érvényesek, vagyis útlevéllel és mikrochippel kell rendelkeznie a kutyádnak. A három hónapnál idősebb kutyáknak pedig a veszettség elleni védőoltás az előírás.

Horvátországban már léteznek korlátozások, minden terrier fajtájú, bull típusú, és ezek keveréke veszélyesnek minősül. A veszélyes fajtának minősített kutyákat tilos bevinni vagy azokat az országon átvinni, például átutazás során. Azonban van kivétel; ha a kutyád ellenőrzött tenyészetből származik, rendelkeznie kell a Magyar Kinológiai Szövetség által kiállított törzskönyvvel.

Bárhová is utazol, előtte mindenképpen tájékozódj az aktuális szabályokról az állatorvosodnál vagy a nagykövetségeken.

Repülni sem egyszerű a kutyákkal; mutatjuk, mely légitársaságok engedik fel őket a gépeik fedélzetére.

ausztria horvátország külföld kutya kutya utazás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!